Zamknij

Toruń: specjaliści z Yanosika wzięli pod lupę ruch na moście. Przyznają rację MZD

10:19, 20.10.2020 ddtorun.pl/materiały prasowe Aktualizacja: 10:22, 20.10.2020
Skomentuj Fot. Archiwum Fot. Archiwum

Toruń: specjaliści z Yanosika wzięli pod lupę ruch na moście. Przyznają rację MZD

Prace na moście Piłsudskiego trwają od połowy kwietnia 2020. Ich rozpoczęcie zbiegło się z początkami pandemii koronawirusa, która sprawiła, że ruch w mieście zmniejszył się znacząco - prowadzone działania nie były więc tak mocno odczuwalne przez kierowców. Sytuacja uległa jednak zmianie na początku września, kiedy to uczniowie wrócili do szkół. W związku z tworzącymi się w tym miejscu korkami, MZD zaleca objazd mostem gen. Elżbiety Zawackiej. Czy słusznie?

Ruch w okolicy obu tych mostów wzięli pod lupę specjaliści z firmy Yanosik oraz belgijskiego Be-Mobile. Dysponują oni platformą Flow Check, która umożliwia przeanalizowanie płynności przejazdu w konkretnych punktach miasta.

- Miesięcznie przetwarzamy ok. 50 mld próbek GPS, które pozwalają nam na weryfikację ruchu na danych odcinkach. Dzięki temu możemy podpowiedzieć kierowcom którędy jechać, aby dotrzeć na miejsce szybciej - tłumaczy Jakub Wesołowski z firmy Yanosik. Aby zweryfikować, jak kształtuje się ruch w okolicy mostu Piłsudskiego oraz mostu gen. Zawackiej, specjaliści z Yanosika i Be-Mobile wyznaczyli dwa punkty - końcowy i początkowy, i połączyli je dwoma różnymi wariantami drogi. W obu przypadkach trasa zaczynała się przy stacji PKP Toruń Wschodni, a kończyła przy dworcu Toruń Główny.

- Chcieliśmy sprawdzić, która trasa pozwoli na szybszy przejazd pomiędzy Toruniem Wschodnim a Toruniem Głównym. Pierwszy wariant drogi prowadził przez ul. Jana III Sobieskiego, Wały Generała Sikorskiego i most Piłsudskiego. Drugi natomiast przez ul. Żółkiewskiego, most gen. Zawackiej, Trasę Wschodnią i ul. Łódzką - wyjaśnia Jacek Saczuk z Be-Mobile.

Z uwagi na fakt, iż MZD w swoich zaleceniach wspomina głównie o porannym szczycie komunikacyjnym, specjaliści z Yanosika i Be-Mobile zdecydowali się na przeprowadzenie analizy między godz. 6:00 a 9:00 w dniach roboczych między 28 września a 9 października 2020. Wyniki badania prezentują się następująco:

Fot. Nadesłana

- Na wykresie widać doskonale, że prędkość przejazdu na wspomnianych trasach zależy od godziny wyjazdu z punktu początkowego, czyli stacji PKP Toruń Wschodni. Przed godz. 7:30 szybciej dotrzemy do dworca głównego, jeśli zdecydujemy się na przejazd mostem Piłsudskiego. Natomiast po 7:30 lepiej obrać trasę wiodącą przez most gen. Zawackiej - zauważa Wesołowski.

Wyniki analizy przeprowadzonej przez Yanosik i Be-Mobile potwierdzają więc słuszność zaleceń Miejskiego Zarządu Dróg. Ruch na moście Piłsudskiego rzeczywiście staje się mniej płynny w godzinach, w których rodzice zawożą dzieci do szkół, czyli ok. pół godziny przed 8:00. Wówczas faktycznie przejazd mostem gen. Zawackiej pozwoli na szybsze dotarcie do celu.

- Tego typu analizy to wartościowe informacje dla kierowców, jednak nie tylko dla nich. Dane dotyczące płynności przejazdu w konkretnych punktach miasta są także cenne dla władz oraz operatorów dróg. Pozwalają bowiem zarówno na monitorowanie ruchu, jak i usprawnianie go. To może natomiast prowadzić do tworzenia tzw. Smart City, czyli miast wykorzystujących nowoczesne technologie do zwiększenia wydajności infrastruktury miejskiej - podsumowuje Jacek Saczuk z Be-Mobile.

[ALERT]1603182115973[/ALERT]

(ddtorun.pl/materiały prasowe)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

BossBoss

5 0

Wystarczylo sie zapytac mnie i powiedzialbym wam to samo. Mam nadzieje ze yanosik nie zarobil na tych myslach...kazdy lewobrzezny mieszkaniec to wie. 12:26, 20.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

TrasaTrasa

2 1

Ja bym proponował odwrócić kierunek trasy. Dużo więcej aut w szczycie porannym jedzie z lewego brzegu Wisły. 16:57, 20.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%