Zamknij
12:04, 07.02.2020

W czwartek policjanci toruńskiej drogówki brali udział w akcji pod nazwą „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Funkcjonariusze zwracali szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w obrębie oznakowanych przejść dla pieszych, ale też bacznie przyglądali się czy piesi nie łamią przepisów ruchu drogowego.

Kilkudziesięciu policjantów toruńskiej drogówki brało udział w akcji „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Funkcjonariusze zwracali szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w obrębie oznakowanych przejść dla pieszych, ale też bacznie przyglądali się czy piesi nie łamią przepisów ruchu drogowego. Działania obejmowały także rowerzystów, którzy podobnie jak piesi zaliczani są do grupy „niechronionych”. Policjanci podczas trwania akcji ujawnili 55 wykroczeń zagrażając pieszym i rowerzystom popełnionych przez kierowców pojazdów. Przewinienia polegały głównie na nieustąpieniu pierwszeństwa pieszym i rowerzystom na oznakowanych przejściach i przejazdach.

Apelujemy do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności wobec niechronionych uczestników dróg, zwłaszcza w pobliżu przejść dla pieszych. Piesi i rowerzyści są bowiem spośród wszystkich użytkowników dróg najbardziej narażeni na uszczerbek na zdrowiu czy nawet utratę życia podczas wypadku drogowego. Zderzenie samochodu z pieszym, czy rowerzystą, którego nie chronią żadne systemy bezpieczeństwa, pasy bezpieczeństwa czy też poduszki powietrzne, mają niewielkie szanse na przeżycie.

O rozwagę również prosimy pieszych, aby zwracali uwagę na to co się dzieje na drodze, nie wchodzili na przejście dla pieszych bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, gdyż droga hamowania samochodu wynosi kilkadziesiąt metrów, stosowali się do sygnalizacji świetlnej i nie przebiegali przez jezdnię.

Policjanci przypominają o zakładaniu elementów odblaskowych i noszeniu ich tak, aby były widoczne w światłach samochodu. Obowiązek taki dotyczy terenów niezabudowanych - jednak zachęcamy do używania ich wszędzie gdzie widoczność jest zmniejszona. Pamiętajmy, że przestrzeganie przepisów leży w interesie wszystkich uczestników ruchu drogowego. Pieszy, jako niechroniony uczestnik ruchu drogowego, doznaje bardzo poważnych obrażeń, często skutkujących kalectwem albo nawet śmiercią. Natomiast samo uczestnictwo w wypadku drogowym może powodować uraz do końca życia.

Przypomnijmy kilka zasad, które podnoszą bezpieczeństwo pieszych na drodze.

Pieszemu nie wolno:

- wchodzić na jezdnię spoza przeszkody,

- poruszać się niewłaściwą stroną jezdni,

- poruszać się jezdnią, gdy można poboczem lub chodnikiem,

- przechodzić przez jezdnię w niedozwolonym miejscu,

- przebiegać tuż przez pojazdem,

- wkraczać na przejście dla pieszych przy czerwonym świetle lub zielonym migającym,

- wchodzić na jezdnię bez upewnienia się czy nie nadjeżdża pojazd,

- poruszać się ruchliwą jezdnią dwójkami zamiast „gęsiego”.

Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu (art. 26 ust. 1 Prawa o ruchu drogowym).

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego to także rowerzyści. Ponieważ widoczność rowerzysty w ruchu drogowym jest bardzo ważnym aspektem jego bezpieczeństwa, przypominamy o obowiązkowym wyposażeniu rowerów w światła: z przodu i z tyłu, oraz element odblaskowy z tyłu.

Prawidłowo wyposażony rower powinien posiadać:

1) światła:

- z przodu – migające światło pozycyjne barwy białej lub żółtej,

- z tyłu - jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające,

2) skutecznie działające hamulce,

3) dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nie przenikliwym dźwięku.

[ALERT]1581073470586[/ALERT]

Jeżeli Twój wizerunek przypadkowo znalazł się na tych fotografiach, a nie wyraziłeś na to zgody, prosimy zgłoś to na adres: [email protected]

komentarz(6)

SymSym

9 5

Brawo, bardzo dużo uwag poświęconych pieszym i rowerzystom, a do kierowców - apele.

Tymczasem plagą na naszych drogach jest omijanie i wyprzedzanie przed przejściem, nieustępowanie pieszemu znajdującemu się na przejściu, nieustępowanie pieszemu przy skręcie w drogę poprzeczną, przekraczanie prędkości i przeganianie pieszych ze stref zamieszkania i chodników, parkowanie ciasno na chodniku, wyznaczanie przez miasto miejsc parkingowych na chodnikach.

Dlaczego tym niebezpiecznym wykroczeniom nie poświęcacie tyle uwagi co odblaskom? 15:38, 07.02.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

RobimRobim

5 2

Chyba kolega to miastowy tylko.... Zrób po kraju rundkę to zobaczysz co robią piesi a policjanci niech wyjadą poza miasto i każdemu pieszemu który idzie bez kamizelki szczególnie po zmroku dadzą najwyszy ma dań ilu ludzi ginie bo ich nie widać wiele też jest wypadków bo ktoś w ostatniej chwili zobaczy takiego pieszego i odbija i jest czołówka... 20:17, 07.02.2020


cichociemnycichociemny

0 1

.. Dlaczego tym niebezpiecznym wykroczeniom nie poświęcacie tyle uwagi co odblaskom? ''
Odniosę się do tego pytania. Bo te błahe z pozoru odblaski, mogą uratować kilka osób tygodniowo. Auto zaparkowane na chodniku, pomimo że Cię wk..wia, nikomu życia nie odbierze. 19:45, 08.02.2020


reo

SpamSpam

4 1

Zawsze pamietaj o slabszych i niechronionych blacha uczestników ruchu, a wygrasz życie. 21:39, 07.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AnonimkaAnonimka

1 0

Dziewczyny i Faceci z Twojego miasta, czekają na Twoją wiadomość!
Zobacz DARMOWY serwis: http://www.lubimyflirtowac.pl/ 10:56, 09.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AaAa

0 0

A kiedy będą kontrolować zgodność parametrów rowerów elektrycznych względem przepisów? 15:01, 12.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz