Zamknij

Toruń z lotu ptaka - nie obyło się jednak bez wpadek!

12:33, 14.06.2019 online Aktualizacja: 12:35, 14.06.2019
Skomentuj Fot. Screen Planete+ Fot. Screen Planete+

Toruń z lotu ptaka – nie obyło się jednak bez wpadek! 

Kilka dni temu widzowie programu Planete+ mogli podziwiać piękno naszego magicznego miasta. Premiera kolejnego odcinku serialu „Polska z góry” pt. „Z biegiem Wisły. Od Czerwińska do Torunia” przyciągnęła przed telewizory nie tylko miłośników piernika. 

Niedaleko Warszawy, tuż za granicami Kampinoskiego Parku Narodowego, Wisła łagodnie przełamuje zachodni meander i powoli zmienia bieg z równoleżnikowego na południkowy. Po przejęciu nurtu Bzury wpływa do Kotliny Płockiej. Następnie mija kolejne historyczne miasta i kieruje się na Włocławek i Toruń oraz dalej w stronę ujścia, od setek lat kształtując krajobraz pogranicza Mazowsza i południowych Kujaw. Spajane przęsłami zabytkowych mostów, wysokie wiślane brzegi od setek lat kształtują gospodarczo-społeczny charakter naszego kraju. 
Wzdłuż rzeki akumuluje się mnóstwo ciekawych historii, ludzi i wydarzeń. Spróbujmy przetestować potencjał nadwiślańskich szlaków – przekonują prowadzący program i zapraszają do wybrania się z nimi w te niepowtarzalną podróż, bo z góry właśnie. 

Jednak mimo pięknych ujęć naszych malowniczych zakątków, pojawiło się kilka głosów krytyki. Jeden z użytkowników portalu FB skomentował ostatni odcinek programu „Polska z góry”.
Uwzględniając krótki czas emisji filmu, to dość dobrze udało się Wam oddać piękno naszego regionu. Zabrakło mi tylko pewnego kontekstu w odniesieniu do Torunia, tj. wspomnienia o nim jako mieście przede wszystkim Pomorza, w końcu była to twierdza graniczna państwa zakonu krzyżackiego. 

Toruń historycznie nie jest miastem Kujaw, lecz Pomorza, większość dzisiejszego miasta leży na północy od Wisły, a lewobrzeżna część obecnego miasta została ustanowiona poprzez wchłonięcie kujawskich wsi dopiero w okresie międzywojennym. Trochę Państwo "popłynęliście" i koncentrując się na Kujawach (Włocławek, Nieszawa, Ciechocinek) i Toruń wpadł Wam na Kujawy. Więcej, Toruń, ze względu na swoją historię, to niejako brama do Pomorza, poprzez którą moglibyście ciekawie przejść zapowiadając region Pomorza np. w kolejnych filmach – zaznacza Pan Rafał? 

Dla tych osób, które przegapiły emisję programu, a chciałby się same przekonać czy jest faktycznie tak, jak pan Rafał pisze, Planete+ przygotowało kilka powtórek:

  • Wtorek, 11 czerwca o 19:30
  • Środa, 12 czerwca o 18:30  
  • Czwartek, 13 czerwca o 13:50  
  • Piątek, 14 czerwca o 21:30  
  • Sobota, 15 czerwca o 12:25  
  • Niedziela, 16 czerwca o 10:20  
  • Piątek, 21 czerwca o 21:00  
  • Sobota, 22 czerwca o 11:55  
  • Niedziela, 23 czerwca o 10:50

Co sądzicie o takiej reklamie? Czy dobrze to wpłynie na postrzeganie Torunia przez mieszkańców innych miast?

[ALERT]1560508425763[/ALERT]

(online)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

goscgosc

2 1

szczerze? ogladałem ten odcinek po reklamie jaka przygotował urzad miasta. i faktycznie pan rafła ma narcje, zgadzam sie z nim! nawet "polubiłem" jego komentarz na fb 12:52, 14.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

PolaccoPolacco

0 1

Świetny jest ten program.Polecam gorąco wszystkim także poprzednie serie.Nasza Polska wcale nie taka brzydka.Oby tylko za kilka lat pan narrator przedstawiając Toruń nie mówił "A w tym miejscu rosły niegdyś okazałe drzewa" 22:37, 14.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%