Zamknij

Toruń: rozpoznajecie to miejsce? Teraz wygląda zupełnie inaczej!

10:32, 11.12.2019 ddtorun.pl Aktualizacja: 10:34, 11.12.2019
Skomentuj Fot. Andrzej Kamiński Fot. Andrzej Kamiński

Toruń: rozpoznajecie to miejsce? Teraz wygląda zupełnie inaczej!

Jordanki dziś kojarzą nam się z najważniejszymi imprezami kulturalnymi, które odbywają się w Toruniu. Wielkie gwiazdy światowego kina i muzyki są częstymi gośćmi CKK Jordanki, ale czy pamiętacie co było wcześniej, zanim powstał budynek?

Jordanki są częścią dawnego Przedmieścia Chełmińskiego, które rozciągało się za północną częścią murów Starego Miasta. Teren ten stanowił gospodarcze i rolnicze zaplecze średniowiecznego Torunia. Od XVII wieku w jego obrębie tworzono na przemian sieci fortyfikacji oraz tereny ogrodowo-parkowe.

Jordanki to była kiedyś enklawa sportowo-kulturalna. Był tam publiczny ogród zabaw dla dzieci i młodzieży, ulokowany – a jakżeby inaczej – w miejscu dawnych fortyfikacji pruskiej Twierdzy Toruń. Mało kto wie, że teren swoją popularną nazwę zawdzięcza Henrykowi Jordanowi. Ten lekarz, społecznik oraz pionier wychowania fizycznego był pomysłodawcą tworzenia w Polsce publicznych ogrodów zabaw i gier ruchowych dla dzieci.

W czasach PRL ogród pod nazwą Park Młodzieży, stanowił swoistą enklawę dla tych, którzy w wolne dni chcieli odpocząć i się zrelaksować. Klub Sportowy Start-Wisła w 1956 roku wybudował tu korty tenisowe, a w 1966 roku basen, nad którym tłumnie gromadzili się mieszkańcy Torunia. Dla ich potrzeb powstał także pawilon klubowy z bardzo modną, jak na ówczesne czasy, kawiarnią.

Organizowano tu występy, koncerty młodzieżowe, a na stadionie zawody sportowe. Bezpłatny basen był wręcz oblegany w upalne dni. Jedynie korty tenisowe miały charakter elitarny – przeznaczone były jedynie dla klubowiczów.

Koniec Jordanek zapoczątkowało zamkniecie basenu w latach 80-tych, chociaż pawilon i korty nadal działały. Ostatecznie zlikwidowano je dopiero w 2010 roku. Dziś w nowo wybudowanym budynku znajduje się Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki, którego nazwa nawiązuje do dawnego ogrodu jordanowskiego.

Pod koniec kwietnia 2013 roku wykonawca rozpoczął prace budowlane na Jordankach, a budynek oddano do użytku w już grudniu 2015 roku. Od tego czasu są tu organizowane liczne koncerty, spektakle, festiwale, bale, konferencje itp.

Czy tęsknicie za dawnym wyglądem Torunia, a przede wszystkim Jordanek, wszak obecnie nie posiadamy parku z otwartym miejskim basenem? Czy miasto powinno pomyśleć o budowie takiego miejsca?

(ddtorun.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

Jarek221Jarek221

11 0

I wolałbym basen niż budynek Jordanek. Pewnie większość ludzi z Torunia też. Ale co tam. Wybudujmy jeszcze budynek Camerimage zamiast 3 mostu..... 12:42, 11.12.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ZibiZibi

0 1

Dlaczego na to pozwalamy żeby ten Buffon że Świecie dzwonił nasze podatki !!!. 20:06, 11.12.2019


reo

MateuszMateusz

8 0

wyglądało inaczej bo miasto było dla jego mieszkańców a nie odwrotnie 13:07, 11.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

M@rioM@rio

0 0

Wybudować bezużyteczne dla mieszkańców budynki to jeden wydatek drugi to utrzymać te wszystkie bezsensowne instytucje. Kwoty za utrzymanie są wielokrotnie wyższe od wybudowania budynku. Czy nas na to stać? 13:22, 12.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%