Zamknij

Toruńskie kamienice jako tło polskiego westernu! Znasz ten film?

11:35, 05.12.2019 ddtorun.pl Aktualizacja: 11:37, 05.12.2019
Skomentuj Gustaw Holoubek na zdjęciu    Fot. Screen z YouTube Gustaw Holoubek na zdjęciu Fot. Screen z YouTube

Toruńskie kamienice jako tło polskiego westernu! Znasz ten film?

Jeszcze kurz „bitewny” dobrze nie opadł po szeroko komentowanym Festiwalu Camerimage, a my tym razem chcielibyśmy Państwa zaprosić do filmowego Torunia, bo pewnie mało kto wie – chociaż możemy się mylić – że to właśnie w naszym mieście, w 1929 roku powstała w Toruniu wytwórnia filmowa (Marwin-Film), a jej zamierzeniem było utworzenie placówki przemysłu filmowego!

Atelier wytwórni filmowej Marwin-Film zlokalizowane było w Parku Wiktorii (znajdował się przy ul. Grudziądzkiej), należało do największych w ówczesnej Polsce! Tak osławiony film „Panienka z chmur” był pierwszym zrealizowanym w naszym kraju (i mieście!) filmowym melodramatem.

Dziś w Toruniu również chętnie sięga się po wątki filmowe. Toruńskie plenery wykorzystywano w ponda 20 filmach, np. w kultowym już „Rejsie”, ale także w filmie „Prawo i pięść”, który szczególnie zapadł w pamięci mieszkańców naszego miasta.

Ze świata czterech stron, z jarzębinowych dróg… śpiewał przed laty Edmund Fetting, a wielu mieszkańców Torunia wtedy zasiadało przed telewizorami, aby oglądać „swoje” miasto przez szklany ekran.

Najwięcej ujęć powstało na Rynku Nowomiejskim oraz odchodzących od niego uliczkach zwłaszcza przy ul. Ślusarskiej. Zdjęcia realizowano też na ul. Podmurnej, Ciasnej i Mostowej.

Władze Torunia odsłoniły na Rynku Nowomiejskim specjalną instalację, upamiętniający film tzw. „wózek repatrianta” projektu Karola Furyka i Małgorzaty Więcławskiej z Autorskiej Pracowni Form Przestrzennych w Poznaniu oraz odrestaurowały stary słup ogłoszeniowy. Został on pokryty wielkoformatowymi fotosami z „Prawa i pięści”. Słup stoi w tym samym miejscu, co słup ogłoszeniowy, który możemy oglądać w filmowej scenie potyczki „szeryfa” (w tej roli Gustaw Holubek) i szabrowników.

Kilka scen było również kręconych w Forcie I Jana III Sobieskiego w Toruniu, co szczególnie zaznaczają przewodnicy, kiedy oprowadzają po tym obiekcie. Tam też warto się wybrać.

Film wyreżyserowany przez Jerzego Hoffmana i Krzysztofa Skórzewskiego nazywany jest „pierwszym polskim westernem”. I chociaż wcale nie dzieje się na Dzikim Zachodzie, tylko w 1945 roku na tzw. „Ziemiach Odzyskanych”, to faktycznie akcja przypomina czasem amerykańskie filmy kowbojskie.

W roli głównej wystąpił Gustaw Holoubek, który wcielił się we wspomnianego „jedynego sprawiedliwego”, czyli odpowiednika szeryfa z Dzikiego Zachodu.

Czy potraficie rozpoznać miejsca w Toruniu, które „grały” w tym filmie?

(ddtorun.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

piter piter

4 0

uwielbiam to! genialny film, az se dziś obejrzę jak wróce z pracy! 11:47, 05.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

Kino02Kino02

0 0

Ten film na długie lata utkwił mi w pamięci z powodu że jak był kręcony w Toruniu to zamiast do szkoły biegałem na plan ,to trwało prawie dwa tygodnie dopóki się pani wychowawczyni nie zainteresowała co się ze mną dzieje i wysłała ucznia do mojej mamy .......po powrocie do domu jak zwykle, miałem też prawo silnej ręki ,na długo to zapamiętałem ale i tak nie opuściłem innych filmów kręconych w Toruniu .W jednym nawet statystowałem ,był to ,,Mój stary'' Janusza Nasfetera !!! 08:23, 06.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%