Zamknij

Znany wykonawca rzeźby, która zwieńczy odbudowywany Pomnik Żołnierzy Wojsk Balonowych

08:58, 26.02.2019 | online
REKLAMA
Skomentuj
Fot. Nadesłana

Znamy już wykonawcę rzeźby, która zwieńczy odbudowywany Pomnik Żołnierzy Wojsk Balonowych w Toruniu! Będzie nim Maciej Jagodziński-Jagenmeer, toruński artysta znany m.in. z takich realizacji jak rzeźba Przekupki na Rynku Nowomiejskim w Toruniu czy posąg Łuczniczki przed bydgoską Opera Nova.

Wykonawcę w drodze konkursu rozstrzygniętego w dniu 15.02.2019 r. wyłoniła komisja powołana przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, który na wniosek Towarzystwa Miłośników Torunia sfinansuje prace nad odtworzeniem odlewu. Gotowa rzeźba zostanie zaprezentowana już w drugiej połowie roku! Przedstawia wzbijającego się do lotu orła trzymającego w szponach wieniec laurowy z wplecioną weń kotwicą i krzyżem Virtuti Militari.

To nie koniec dobrych wieści! Dzięki przychylności Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego w prace nad odbudową pomnika aktywnie włączył się Urząd Miasta Torunia, który 20.02.2019 rozstrzygnął konkurs na opracowanie dokumentacji projektowej niezbędnej do zrealizowania odbudowy. Pracami tymi zajmie się Biuro Architektoniczne ComProjekt z Torunia. Cieszy nas również deklaracja prezydenta dotycząca pokrycia ze środków miejskich kosztów zagospodarowania otoczenia pomnika oraz włączenia jego odsłonięcia w program miejskich obchodów 100-lecia powrotu Torunia do Polski, które obchodzić będziemy w 2020 r.

- Jesteśmy coraz bliżej upragnionego celu, ale jego osiągnięcie uzależnione jest od dalszego wsparcia ze strony hojnych instytucji i ludzi dobrej woli. Przypominamy, że Towarzystwo Miłośników Torunia - inicjator odbudowy pomnika - prowadzi zbiórkę funduszy na pokrycie kolejnych etapów odbudowy, w tym na odtworzenie wysokiego granitowego cokołu, na którym zamieszczony zostanie odlew orła - mówi Michał Targowski, wiceprezes ToMiTo.

Numer konta dla wpłat i więcej informacji o zbiórce znaleźć można na stronie www.tomito.cba.pl. Zachęcamy gorąco do wsparcia naszej inicjatywy! Wspólnie przywróćmy Toruniowi Pomnik Żołnierzy Wojsk Balonowych! 

(online)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (1)

MarkoMarko

1 0

Wszystko fajnie, tylko nie napisaliście w jakiej lokalizacji ma ów pomnik stanąć. To podstawy dziennikarstwa, które na tej stronie coraz ciężej ujrzeć... 07:31, 27.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone