Zamknij

Wycieczka do Torunia sprzed lat! Zobacz, jak wtedy wyglądało miasto! [WIDEO]

10:49, 31.01.2019 | online
REKLAMA
Skomentuj
Fot. Screen

Któż z nas nie lubi starych filmów? A jeszcze na dodatek takich, które wywołują u nas nostalgiczne wspomnienia? Na dzisiejsze zimowe popołudnie mamy dla Was film z kronik Polskiej Kroniki Filmowej (PKF), której reporterzy odwiedzili Toruń.

20 maja 1953 roku został wydany odcinek poświęcony wielkiemu astronomowi, jego tytuł nosił nazwę „Śladami Kopernika”. Filmowcy odwiedzili pomnik i dom Kopernika w Toruniu, zamek w Lidzbarku, zamek w Olsztynie, Frombork oraz muzeum Mikołaja Kopernika.

Pomnik naszego astronoma odsłonięto w 1853 roku, jednak historia jego sięga dalej. Oto w 1809 roku do Torunia z obleganej przez Austriaków Warszawy przeniosła się Rada Stanu Księstwa Warszawskiego. To właśnie stojący na jej czele Stanisław Staszic był inicjatorem wystawienia pomnika i pod jego budowę dokonał wmurowania kamienia węgielnego. 

Niestety zmiana sytuacji politycznej, powrót Torunia pod panowanie pruskie w 1815 r., odsunęły w czasie odsłonięcie. Ponowną inicjatywę, doprowadzoną do końca, wysunęło po latach niemieckie towarzystwo budowy pomnika, Coppernicus-Verein für Wissenschaft und Kunst – czytamy jako ciekawostkę na stronie turystyka.torun.pl – tego nie usłyszymy w filmie, w którym pełno propagandy. 

Jednak – pomijając polityczną otoczkę – całkiem przyjemnie jest przenieść się do Torunia lat 50. Bystre oko dostrzeże naprawdę wiele różnic pomiędzy Toruniem sprzed lat, a tym obecnym

PKF to cotygodniowa kronika filmowa (magazyn filmowy); emitowany od 1 grudnia1944 do 28 grudnia 1994 roku, poprzedzała projekcję filmu w kinach. W 1995 przestała ukazywać się w kinach i telewizji. Działała (pod nazwą Studio Filmowe „Kronika” sp. z o.o.) do 2012 roku, rejestrując najważniejsze wydarzenia w kraju.

Fil do obejrzenia TUTAJ.

(online)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone