Zamknij

Nie złożyłeś oświadczenia FATCA? W grudniu bank może zablokować Ci konto

17:30, 03.11.2016 | N.S.
REKLAMA
Skomentuj
Klientów, którzy nie dopełnią formalności, czeka niemiła niespodzianka. Fot. depositphotos/Bank BPS

Do końca listopada właściciele niektórych kont we wszystkich polskich bankach mają czas na wypełnienie specjalnych oświadczeń. Jeśli tego nie zrobią, stracą dostęp do swoich pieniędzy.

Całe zamieszanie jest związane z FATCA (Foreign Account Tax Compliance Act), czyli amerykańską regulacją prawną o zgodności z przepisami podatkowymi dla kont zagranicznych. Zgodnie z jej zapisami, instytucje finansowe z krajów, które podpisały ze Stanami Zjednoczonymi umowy międzynarodowe FATCA, w tym z Polski umożliwiające otwarcie konta amerykańskim podatnikom są zobowiązane do przekazywania organom podatkowym zza oceanu informacji dotyczących tych rachunków.

W Polsce przepisy dotyczące FATCA obowiązują od 1 grudnia 2015 roku. Banki i inne instytucje finansowe dostały dokładnie rok na to, by zebrać od klientów oświadczenia o posiadaniu lub nieposiadaniu obowiązku podatkowego wobec USA.

- Nie wszyscy muszą składać oświadczenia. Dotyczy to tylko osób, które otworzyły rachunki między 1 lipca 2014 roku a 1 grudnia 2015 roku. Przy kontach otwieranych później oświadczenia były dołączane do umów – wyjaśnia pracownica jednego z toruńskich banków. - Banki powinny informować swoich klientów o tym obowiązku.

Informacje o konieczności złożenia oświadczenia mogą być wysłane tradycyjną pocztą lub przekazane za pomocą systemu bankowości internetowej, czy podczas rozmowy telefonicznej. Co ważne, choć banki mają obowiązek przekazywać amerykańskim organom informacje tylko o kontach rezydentów podatkowych, obowiązek wypełnienia oświadczenia mają wszyscy klienci polskich banków.

W zależności od instytucji finansowej, której klientami jesteśmy, oświadczenia mogą mieć różną – mniej lub bardziej skomplikowaną – formę (druk papierowy, formularz elektroniczny, rozmowa telefoniczna).

[Formularz papierowy dla klientów Banku BPS.]

[Formularz internetowy dla klientów mBanku]

Niedopełnienie obowiązku złożenia oświadczenia w terminie będzie wiązało się z przykrymi konsekwencjami. Banki będą bowiem blokować konta osób, które nie wypełniły deklaracji o FATCA do czasu uzupełnienia danych.

(N.S.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone