Zamknij
REKLAMA

2 miliony turystów w Toruniu! To prawdziwy rekord!

20:45, 16.05.2016 | Alicja Wesołowska
Skomentuj
Turyści przyjeżdżają do nas m.in. na zloty starych aut i na imprezy żużlowe fot. T. Berent
REKLAMA

W ostatnim sezonie Toruń odwiedziły ponad 2 miliony turystów! Większość chce tu jeszcze wrócić.

Tak wynika z monitoringu ruchu turystycznego przeprowadzonego w ubiegłym sezonie. 

Jak przeprowadzano badanie? Przede wszystkim pod lupę poszły twarde dane z urzędu statystycznego, biur i atrakcji turystycznych. Liczono m.in. liczbę sprzedanych biletów, wykupionych wycieczek po Toruniu czy oprowadzań przewodników. Do tego dołączono kwestionariusz. Ankieterzy przepytywali turystów w marcu, maju, sierpniu i październiku. Zebrali 1867 wywiadów. Co z nich wynika?

Polscy turyści najczęściej przyjeżdżają do nas z woj. mazowieckiego (nie licząc oczywiście turystów z naszego regionu). Stamtąd było ponad 16 procent polskich gości. Co dziesiąty polski turysta przyjechał do nas z Trójmiasta, niewiele mniej było odwiedzających z Poznania i okolic. 

Wśród turystów zagranicznych od lat bez zmian - najwięcej przyjeżdża Niemców, stanowią oni ponad jedną trzecią wszystkich gości z zagranicy. Ponad 17 procent to Anglicy, a na trzecim miejscu są Hiszpanie. 

- Polska jest ostatnio w Hiszpanii modna - wyjaśnia Szymon Wiśniewski, dyrektor Ośrodka Informacji Turystycznej  w Toruniu. - Ciekawostką może być to, że ankieterzy natknęli się kilka razy na turystów z Estonii, których rzadko można u nas spotkać. Zapytali, co ich ściągnęło do Torunia. Okazało się, że wtedy w Estonii emitowany był serial "Lekarze".

Z czym kojarzy się Toruń? Tu nie ma zaskoczenia: Polakom z Kopernikiem, piernikami, UMK, Starówką i Radiem Maryja. Turystom z innych krajów: z Kopernikiem, piernikami, Starówką i gotykiem. Wszyscy turyści, niezależnie od tego, skąd przyjeżdżają, są jednak zgodni: trzeba w naszym mieście poprawić funkcjonowanie komunikacji miejskiej. Polacy zwracają dużą uwagę na brak miejsc parkingowych, obcokrajowcy zauważają brak toalet

-  Miejsc parkingowych w ścisłym centrum starówki rzeczywiście brakuje - przyznaje Mariola Soczyńska, dyrektorka wydziału sportu i turystyki toruńskiego urzędu miasta. - Ale i mentalność turystów się zmienia. Jeszcze kilka lat temu można było odnieść wrażenie, że chcieliby nawet do muzeum wjechać samochodem. Teraz są bardziej wyrozumiali, zdają sobie sprawę, że nie wszędzie da się dojechać samochodem. Niemniej cały czas monitorujemy sytuację.

Po raz pierwszy od czterech lat turyści zostawili jednak w naszym mieście mniej pieniędzy niż zwykle. Statystyczny Polak wydał 175 zł (rok temu: 260 zł), a przeciętny turysta z innego kraju - 307 zł (rok temu: 519 zł).

- Informacja ze strony ankietowanych może być zmienna - mówi Michał Zaleski, prezydent miasta. - Turyści sami deklarują, ile wydają. Można przyjąć, że pieniądze, które zostają w Toruniu, i tak są dość duże, skoro przedsiębiorcom opłaca się inwestować w nowe lokale gastronomiczne, miejsca hotelowe i usługi dla turystów.

Na szczęście turyści coraz częściej decydują się zostać w Toruniu na noc. W tym roku liczba nocujących gości po raz pierwszy przekroczyła 300 tysięcy. Z roku na rok przybywa też nam miejsc hotelowych. Jest ich już ponad 4,5 tysiąca - o prawie tysiąc więcej niż cztery lata temu. Coraz więcej turystów przyjeżdża do nas ze względu na duże imprezy. - Dwa wydarzenia są bardzo ważne: to Skyway i Grand Prix na żużlu - mówi Szymon Wiśniewski. - Miejsca noclegowe są rozchwytywane często już kilka dni po ogłoszeniu ich terminów. Ale podobnych imprez jest znacznie więcej: kilkaset osób przyjeżdża do Torunia na przykład z okazji Zlotu BMW.

Najlepsze atrakcje w mieście od lat tworzą stałą listę. Króluje Starówka, na drugim miejscu jest Bulwar Filadelfijski, a na trzecim - planetarium. 

(Alicja Wesołowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

stanislawstanislaw

2 5

Dlaczego zapominaci o pielgrzymach Radio M. TVTrwam? Czy ci goście z całej polski, zagranicy też są gorsi? To brak szacunku. Arogacja? głupota? Te obie kategorie mieszczą się w tzw poprawności 08:28, 17.05.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz