Zamknij

Toruń: jest apel o pozbawienie biskupa Andrzeja Suskiego tego tytułu!

13:40, 14.05.2019 | online
REKLAMA
Skomentuj
Andrzej Suski na zdjęciu Fot. Redakcja

Toruń: jest apel o pozbawienie biskupa Andrzeja Suskiego tego tytułu!

Arkadiusz Brodziński, toruński aktywista, przedstawiciel Polski Laickiej wystąpił z apelem do posłów oraz marszałka Piotra Całbeckiego o pozbawienie biskupa Andrzeja Suskiego tytułu honorowego obywatela województwa kujawsko-pomorskiego.  

Poniżej treść listu Arkadiusza Brodzińskiego:

"W ostatnich dniach opinią publiczną w Polsce wstrząsnął film dokumentalny braci Sekielskich pt. „Tylko nie mów nikomu”. Pokazuje historie kilku osób, które w dzieciństwie były molestowane przez księży katolickich. W obrazie tym widzimy również reakcje zwierzchników kościelnych, dowiadujących się o tych zdarzeniach. Są to: zamiatanie spraw pod dywan, wypieranie, kłamstwa, zastraszanie, manipulacje, groźby, unikanie odpowiedzialności, przerzucanie winy na ofiary, itp. To zachowania charakterystyczne dla zorganizowanych grup przestępczych, a dotyczą instytucji Kościoła.

Jednym z bohaterów tego dokumentu jest były Biskup Diecezji Toruńskiej Andrzej Suski. To on ukrywał przed organami ścigania fakt przestępstwa popełnionego przez jego podwładnego, nie zgłosił tego na policję i prokuraturę. Więcej, przenosił go z parafii na parafię, gdzie podległy mu ksiądz mógł popełnić kolejne przestępstwa i krzywdzić dzieci. Nigdy nie zainteresował się losem ofiar, nie zadeklarował pomocy czy wsparcia finansowego.

W sensie moralnym jest współwinny, jego zachowanie można potraktować jako współudział w przestępstwie. Dlatego apelujemy o zainteresowanie prokuratury tym przypadkiem oraz o pozbawienie Biskupa Andrzeja Suskiego tytułu Honorowego Obywatela Województwa Kujawsko-Pomorskiego. To nie jest Honorowy Obywatel, to człowiek przynoszący wstyd naszemu regionowi.

Macie Panowie możliwość wpłynięcia na swoich Radnych, członków Platformy Obywatelskiej. Pokażcie, że Wasze deklaracje partyjne dotyczące walki z pedofilią są wiarygodne, a nie że to puste hasła na rzecz kampanii wyborczej!"

Poniżej treść apelu Stowarzyszenia Polska Laicka:

 

(online)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (13)

kiler beekiler bee

11 3

Religia i kler to zło.LGBT to zło ,zwalczajmy to . 14:17, 14.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

leklerkleklerk

15 4

Brawo! Super inicjatywa! 14:34, 14.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

pedelpedel

6 1

Statystyka wyroków sądów za pedofilię, cyt za wPolityce.pl:
Tak "kasta" pobłażała pedofilom! Szokujący raport o wyrokach sądowych ws. przestępstw popełnionych na dzieciach. RAPORT
Aż trudno w to uwierzyć! Jak wynika z opracowania Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości ?Sprawcy przestępstw przeciwko wolności seksualnej i obyczajności osoby małoletniej ? analiza kryminalistyczna? najczęstszą karą wymierzaną wobec sprawców czynów pedofilskich była kara zaledwie 2 lat pozbawienia wolności (i to aż w 120 przypadkach!). Szokować może również liczba warunkowych zawieszeń wykonania orzeczonej kary wobec sprawcy. Z takiej decyzji sądów skorzystało aż 147 pedofilów, co stanowi 54,0 proc. przypadków!
Autorzy opracowania dr Konrad Burdziak i Paulina Banaszak zwracają uwagę, że w 76 przypadkach sądy II instancji nie dokonywały zmian w zakresie rozstrzygnięć podjętych przez sądy I instancji.
Jeśli już decydowały się one na zmiany, to zmiany te polegały m. in. na obniżeniu wymierzonej sprawcy kary (tak w 7 przypadkach), podwyższeniu orzeczonej kary (tylko 2 przypadki), czy też na warunkowym zawieszeniu wykonania orzeczonej przez sąd I instancji kary (tak w 3 przypadkach)
Warto zwrócić uwagę, że zawieszenie wykonania kary stosowane było najczęściej wobec sprawców znajdujących się w grupie wiekowej 60 ? 69 lat.
Autorzy raportu we wnioskach końcowych silnie akcentują, że w większości spraw sądy stosowały warunkowe zawieszenie wykonania orzeczonej wobec sprawcy kary, a karą najczęściej wymierzaną sprawcom czynu zabronionego z art. 200 § 1 k.k. była kara 2 lat pozbawienia wolności. Najniższą karą wymierzoną sprawcy przestępstwa zgwałcenia była natomiast kara 1 roku pozbawienia wolności!
15:31, 14.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WiernyWierny

9 3

Gdzie proboszcz że Stawek? 15:45, 14.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SZULIKSZULIK

6 3

wypad na banany do Kostaryki a nie po tytuł , odebrać mu to jak najszybciej , akysz demonie rodem z piekła 17:23, 14.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

22

0 4

...(...)2 batoniki marsy i resoraka :) 18:02, 14.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Brawo!Brawo!

5 3

P. Całbecki , który z tego regionu uczyniłeś gorzej niż ścianę wschodnią, przestań prosić o pomoc biskupów,żeby utrzymać się przy władzy i honorować. Gdybyś miał odrobinkę przyzwoitości,już dawno POwinienieś wycofać się z polityki, rządzenia gdziekolwiek, poza własną rodziną. 18:44, 14.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

FlpFlp

0 1

Brodziu handluje murzynami i wszystko cacy.. 05:59, 15.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TomadzTomadz

3 0

Suski z diecezji Toruńskiej zrobił przechowalnie alkoholików i różnej maści zboczencow. Sam twarz ma typowego alkoholika porpurowa jak jego szaty. A młody biskup no cóż poczekamy zobaczymy. 06:10, 15.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

obserwatorobserwator

1 0

i znów przebudził się ( wytrzeźwiał?) i ożywił się stalinowski jaskiniowiec! 09:15, 15.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kasiorkakasiorka

1 0

Kasa, kasa! Jest okazja na niezła kasę, jeśli hałaśliwie nagłośni się i napompuje balonik! ?Jeżeli Biskup byłby gotowy wypłacić mi rekompensatę w wysokości 200 tys. zł na terapię, straty moralne i psychiczne, gotów jestem zrzec się przyszłych roszczeń, a nawet wycofać się z działalności publicznej w fundacji? ? taką propozycję diecezji płockiej złożył w 2014 r. Marek Lisiński, prezes fundacji ?Nie lękajcie się?. Pieniędzy nie otrzymał, a teraz jest jednym z ?niezależnych? ekspertów bijących w Kościół.
Jeszcze kilka miesięcy temu Marek Lisiński, prezes fundacji ?Nie lękajcie się? miał być jednym z bohaterów głośnego filmu braci Sekielskich ?Tylko nie mów nikomu?. Jednak, jak pierwsza zauważyła Wirtualna Polska, ostatecznie z filmu został usunięty
10:31, 15.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

baronbaron

0 0

To teraz film o siostrach zakonnych gwałconych przez księży podczas misji. 13:55, 15.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

żonomążżonomąż

0 0

Piękny Biedroń ma kiepską pamięć Prowadząca program przytoczyła wówczas Biedroniowi słowa czołowych polityków PO Sławomira Neumanna i Pawła Olszewskiego, którzy pytali go ?jak to było z aferą pedofilską w Słupsku, kto zachowywał się jak biskup, który udaje, że nie widzi problemu, czy przypadkiem to nie ty byłeś wtedy prezydentem?.

Lider Wiosny odpierając zarzuty o hipokryzję powiedział, że ?kiedy się o tym dowiedziałem, zrobiłem coś, co marzę, by było standardem w postępowaniu w takich sprawach. (?) Ja podjąłem bardzo ważne decyzje (?). Natychmiast zawiesiłem tego faceta, natychmiast złożyłem doniesienie do prokuratury, przekazałem wszystkie informacje. (?) Chciałbym, żeby to był standard na całą Polskę, na cały świat, by tak reagowali politycy w tych sprawach?.

Prokuratura Okręgowa w Słupsku, która po blisko rocznym śledztwie przeciwko instruktorowi tańca Pawłowi K. w połowie kwietnia skierowała akt oskarżenia do sądu, nie potwierdza, by to magistrat złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przez niego przestępstwa o charakterze seksualnym.
14:59, 15.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone