Zamknij

Toruń i okolice: szpitale tymczasowe już działają. Co ze szpitalem w Ciechocinku?

08:22, 11.12.2020 PAP Aktualizacja: 08:24, 11.12.2020
Skomentuj PAP PAP

Toruń i okolice: szpitale tymczasowe już działają. Co ze szpitalem w Ciechocinku?

W części województw szpitale tymczasowe już działają i przyjmują pacjentów. W innych są dopiero szykowane, m.in. wyposażane w sprzęt. Są też województwa, gdzie placówki te są gotowe, ale trwa nabór personelu medycznego do nich.

Minister zdrowia Adam Niedzielski, przedstawiając w Sejmie informację w sprawie stanu przygotowania podmiotów leczniczych na zwiększoną liczbę zachorowań na COVID-19, wskazywał w czwartek, że szpitale tymczasowe, które zostały zbudowane w ostatnim czasie, są postawione w stan gotowości - niektóre z nich nie są uruchamiane, ale nie są też zamykane.

"One mają być naszym zabezpieczeniem, czwartą linią obrony, jeśli chodzi o ryzyko pojawienia się trzeciej fali" - zaznaczył Niedzielski.

W szpitalu tymczasowym przy ul. Rakietowej we Wrocławiu prowadzone są prace budowlane w hali, która docelowo pomieści 200 łóżek. Urzędnicy wojewody zapewniają, że przebiegają one zgodnie z harmonogramem.

Powstającym w centrum konferencyjnym przy ul. Rakietowej szpitalem tymczasowym będzie zarządzać i prowadzić go pod kątem medycznym Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu. W założeniu ma tam być około 400 łóżek covidowych, w tym 50 respiratorowych.

W ubiegły tygodniu poinformowano o zakończeniu pierwszego etapu budowy tej lecznicy - sektora, w którym jest 100 łóżek dla chorych na COVID-19. Wojewoda dolnośląskie Jarosław Obremski zapewnił wówczas, że na razie nie ma potrzeby otwierania szpitala tymczasowego we Wrocławiu.

Szpital tymczasowy w Ciechocinku w woj. kujawsko-pomorskim zostanie otwarty w najbliższych dniach - poinformował wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz. Placówka powstaje na bazie 22 Wojskowego Szpitala Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnego.

"Szpital tymczasowym jest tworzony, bo spodziewaliśmy się, że pandemia bardziej będzie się rozszerzała. Od pewnego czasu sytuacja ustabilizowała się, od ponad miesiąca mamy podobną liczbę chorych w szpitalach. Jednak liczba nowych przypadków zakażeń jest wysoka, co jest powodem naszych zmartwień" - powiedział Bogdanowicz.

Szpital tymczasowy dla pacjentów z COVID-19 w Lublinie będzie gotowy 19 grudnia - zapowiedział wojewoda lubelski Lech Sprawka. Powstaje on w halach Targów Lublin. Początkowo ma być uruchomione 56 łóżek zakaźnych i 10 z respiratorami.

Wojewoda podczas wideokonferencji w czwartek zapowiedział, że w pierwszym etapie w szpitalu tymczasowym uruchomione zostaną dwa moduły po 28 łóżek (łącznie 56 łóżek) na oddziale zakaźnym i 10 łóżek respiratorowych na oddziale intensywnej terapii. Sprawka powiedział, że jeżeli osiągnięty zostanie wskaźnik 80 proc. obłożenia, to będzie podstawa do uruchomienia kolejnego modułu szpitalnego - 28 łóżek.

Początkowo planowano, że szpital tymczasowy będzie uruchomiony 9-10 grudnia. Opóźnienie w jego przygotowaniu - jak tłumaczył wojewoda - wynikło z potrzeby wykonania rezerwowego zasilania w energię elektryczną oddziału respiratorowego.

Z kolei w uruchomionym w poniedziałek szpitalu tymczasowym w Zielonej Górze leczonych jest 17 pacjentów, w tym 9 na łóżkach respiratorowych. To osoby z różnych miejscowości woj. lubuskiego - poinformował PAP dyr. Biura Wojewody Lubuskiego Karol Zieleński.

W tzw. pierwszym module szpital został przygotowany na opiekę nad 56 pacjentami na łóżkach obserwacyjno-zakaźnych i na 20 łóżkach wyposażonych w respiratory. W razie potrzeb, w porozumieniu z NFZ, będzie uruchamiał kolejne moduły tak, aby zabezpieczyć bezpieczeństwo mieszkańcom woj. lubuskiego. Nominalnie ma 170 łóżek, w tym 25 do intensywnej terapii.

Od trzech tygodni szpital tymczasowy w Łodzi jest gotowy na przyjęcie pacjentów z COVID-19. Zdaniem wojewody łódzkiego Tobiasza Bocheńskiego placówka jest zasobem strategicznym, który zostanie wykorzystany, gdy zabraknie łóżek covidowych w innych szpitalach.

"Na szczęście szpital pozostaje pusty, nie musimy tam nikogo leczyć. Prawdopodobnie - po uzyskaniu wytycznych z Ministerstwa Zdrowia - będziemy tam organizowali punkt szczepień" - zaznaczył wojewoda.

W dwóch małopolskich szpitalach tymczasowych, w Centrum Urazowym Medycyny Ratunkowej i Katastrof (CUMRiK) w Krakowie i w 20 Wojskowym Szpitalu Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnym w Krynicy-Zdroju, niewiele miejsc jest zajętych - wynika z informacji przekazanych w czwartek PAP przez biuro wojewody.

W CUMRiK przebywa (stan na czwartek) 28 pacjentów - podobnie jak tydzień i dwa tygodnie temu. W 20 Wojskowym Szpitalu Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnym w Krynicy-Zdroju jest sześciu pacjentów - to również przybliżona liczba do tej z poprzednich tygodni. Krakowski szpital tymczasowy dysponuje łącznie 70 łóżkami covidowymi, a krynicki - ponad 160.

Nadal prowadzony jest nabór personelu medycznego do szpitala tymczasowego dla chorych na COVID-19 w Centrum Kongresowo-Wystawienniczym przy ulicy Wrocławskiej w Opolu. Jak poinformował Mirosław Ochyra, rzecznik Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu, który prowadzi szpital tymczasowy w CWK, do placówki przywożony jest sukcesywnie sprzęt medyczny konieczny do przyjęcia pierwszych pacjentów. Docelowo placówka jest przewidziana na 150 szpitalnych łóżek. Nadal prowadzony jest nabór chętnych do pracy w szpitalu.

W szpitalu tymczasowym w Rzeszowie jest 60 łóżek covidowych, w tym 6 respiratorowych. Obecnie w placówce przebywa 12 pacjentów chorych na COVID-19. Dwoje z nich wymaga leczenia przy pomocy respiratorów. Szpital tymczasowy w Rzeszowie działa od końca listopada w nowo wybudowanym skrzydle szpitala Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Rzeszowie.

Pierwszy z dwóch szpitali tymczasowych dla pacjentów zakażonych koronawirusem działa od czwartku w Białymstoku. Opiekę znalazł tam już pierwszy pacjent. Szpital powstał na dwóch piętrach w budynku w kompleksie klinik zakaźnych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski poinformował w czwartek na konferencji prasowej, że na początek będzie tu 56 łóżek dla pacjentów zakażonych koronawirusem wymagających hospitalizacji, tyle jest zakontraktowanych z NFZ.

Łóżek ma przybywać - jak wyjaśnił Paszkowski- zależnie od sytuacji epidemicznej. W drugim etapie ma to być kolejnych 28 łóżek. Docelowo ma tu być 90 łóżek i 16 łóżek intensywnej terapii. Na początek łóżek respiratorowych ma być 10, a następnych sześć będzie w stanie gotowości, do użytku, gdy będzie taka potrzeba.

Na finiszu są prace związane z organizacją szpitala tymczasowego w Sopocie - poinformował w czwartek PAP pełnomocnik wojewody pomorskiego ds. organizacji szpitala tymczasowego Piotr Kobzdej. Placówka mogłaby przyjąć pierwszych pacjentów 15 grudnia.

Trwa ostatni etap przygotowań do uruchomienia szpitala tymczasowego w budynku sanatorium uzdrowiskowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji przy ul. Bitwy pod Płowcami w Sopocie. Docelowo znajdzie się tam 200 łóżek, w tym 16 respiratorowych. Prowadzeniem placówki zajmie się Szpital MSWiA w Gdańsku.

17 pacjentów było w czwartek leczonych w szpitalu tymczasowym w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Dwóch innych takich placówek przygotowanych w woj. śląskim nie uruchomiono ze względu na mniejszą liczbę zakażeń koronawirusem.

Pierwszy pacjent trafił do szpitala w MCK 1 grudnia. Według informacji służb wojewody śląskiego leczy się tam nadal. Inny pacjent tej placówki z poważną chorobą nerek został przewieziony z MCK do placówki patronackiej - Szpitala MSWiA w Katowicach. Jeden wiekowy pacjent leczony w szpitalu tymczasowym zmarł.

Katowicki szpital tymczasowy może przyjąć do 500 pacjentów, ale w pierwszym etapie działania udostępnił 140 miejsc internistycznych i 20 w standardzie oddziału intensywnej opieki medycznej. W razie potrzeby będzie rozszerzać swoją działalność - taka decyzja zapadnie, jeśli 70 proc. miejsc zostanie zajętych.

Dwa inne szpitale tymczasowe przygotowała w woj. śląskim spółka Węglokoks. 30 listopada przekazała placówce patronackiej obiekt przygotowany w hali na terenie lotniska w Pyrzowicach. Są tam 144 miejsca dla chorych na COVID-19, w tym 10 w standardzie oddziału intensywnej opieki medycznej. Na razie obiekt ten pełni jedynie funkcję rezerwową, w najbliższym czasie nie będzie przyjmował chorych. Trzeci szpital tymczasowy przygotowywano w obiekcie sanatoryjnym w Ustroniu, ale prace zawieszono wobec malejącej liczby chorych wymagających hospitalizacji. Ustrońskie sanatorium pełni obecnie funkcję izolatorium.

Trwa rekrutacja do pracy w szpitalu tymczasowym, który powstał w Targach Kielce. Zgłosiło się blisko 700 osób, w tym 45 lekarzy, 250 pielęgniarek i pielęgniarzy i 77 ratowników medycznych.

Budowa szpitala tymczasowego w Targach Kielce zakończyła się w ubiegłym tygodniu, ale na razie szpital będzie placówką pasywną. Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz powiedział, że zostanie otwarty w razie gwałtownego wzrostu zakażeń w regionie.

W szpitalu tymczasowym w Szczytnie w woj. warmińsko-mazurskim przebywa 28 pacjentów z COVID-19. Pięciu z nich jest podłączonych do respiratorów - poinformował w czwartek rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego Krzysztof Guzek. Szpital dysponuje w sumie 66 łóżkami, w tym 10 jest wyposażonych w respiratory, a 56 w urządzenia do tlenoterapii. Gdy będzie taka potrzeba, wszystkie dostępne w tej placówce łóżka będą wyposażone w respiratory.

Szpital tymczasowy w Szczytnie, mieszczący się w nowym, nieużytkowanym dotychczas skrzydle miejscowego szpitala powiatowego, to jedna z dwóch takich placówek na Warmii i Mazurach. Drugi szpital tymczasowy - w Nidzicy - ma ruszyć 15 grudnia.

Szpital tymczasowy na Międzynarodowych Targów Poznańskich ma ruszyć po skalibrowaniu tomografu, najpewniej w przyszłym tygodniu - powiedział PAP w czwartek rzecznik Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego w Poznaniu. Początkowo w tymczasowej placówce uruchomionych zostanie niespełna 70 łóżek.

Pierwotnie pacjenci mieli trafić do hal MTP 30 listopada, później wskazywano, że szpital tymczasowy rozpocznie pracę 3 grudnia. Docelowo obiekt ma mieć zdolność do przyjęcia nawet ok. 900 osób. W pierwszym etapie w gotowości ma to być 70 łóżek. Pracę personelu medycznego w szpitalu tymczasowym będzie koordynował Uniwersytet Medyczny, szpitalem prowadzącym jest Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego w Poznaniu.

Systematycznie odbywają się dostawy sprzętu jednorazowego i aparatury medycznej do budynku M szpitala klinicznego nr 2 w Szczecinie, w którym powstaje jeden z dwóch szpitali tymczasowych - poinformowała PAP w czwartek rzeczniczka szpitala Bogna Bartkiewicz. Ich instalacja odbędzie się w przyszłym tygodniu.

Jak podała rzeczniczka, zgłoszenia do pracy w szpitalu tymczasowym wpływają cały czas. Szpital ma się mieścić w dwóch lokalizacjach - w budynku M SPSK 2 i w hali Netto Arena. 

[ALERT]1607671411330[/ALERT]

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

samo zdrowiesamo zdrowie

1 0

tylko szczepionki : https://www.salon24.pl/u/zdrowie/1097987,wielka-brytania-przypadki-wstrzasu-anafilaktycznego-u-osob-zaszczepionych-na-covid-19 12:46, 11.12.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

HelciaHelcia

0 0

Ja mam. Pytanie, gdzie w Toruniu przyjmują. Chorych na covid z. Możliwością podłączenia tlenu, nie koniecznie intubacji? Czy szpital zakaźnych przyjmuje pacjentów? To chyba. Jakas kpina, by w Toruniu było. Tylko 11 miejs czyli 11 łóżek dla osób z cieszą choroba!?!? 23:02, 13.12.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%