Zamknij

Mennonici, Holendrzy, Olędrzy? czy wiesz kim byli?

12:35, 09.05.2018 Aktualizacja: 20:33, 09.05.2018
Skomentuj Fot. Bartłomiej Oleszek Fot. Bartłomiej Oleszek

Już niedługo, w okolicach Torunia pojawi się nowa atrakcja turystyczna – Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce. W dniach 12 i 13 maja zaplanowano szereg atrakcji dla zainteresowanych tematem, a także dla tych, którzy ciekawie chcą spędzić najbliższy weekend.

Lokalizacja parku nie jest przypadkowa. Wielka Nieszawka ma bogatą historię związaną z menonitami i osadnictwem olęderskim. Pierwsze wzmianki o osadnikach z dalekich krajów pojawiły się już w XVI wieku. Polska była wtedy ostoją tolerancji.

W rodzimych Niderlandach menonici poddani zostali prześladowaniom, które skłoniły bardzo wielu z nich do osiedlenia się na ziemiach polskich. W Wielkiej Nieszawce żyli, pracowali, założyli także gminę wyznaniową z domem modlitwy. Pozostałością po nich jest włączony w obręb parku cmentarz menonicki, do niedawna zniszczony i zaniedbany, a obecnie uporządkowany z wyeksponowanymi nagrobkami.

Jednak aby bardziej zagłębić się w temacie należy uporządkować kilka informacji. „Mennonici” to grupa wyznaniowa, która wyodrębniła się w XVI w. z anabaptyzmu, biorąc nazwę od swojego przywódcy Menno Simonsa. Członkowie tej wspólnoty uznawali tylko dwa sakramenty: chrzest w wieku dorosłym oraz Eucharystię.

Obowiązywał ich zakaz służenia w wojsku, piastowania urzędów i składania przysięgi. Żyli w hermetycznych gminach wyznaniowych, w których podstawową zasadą była skromność i kult ciężkiej pracy. Holendrzy – to mieszkańcy Holandii, zaś olędrzy (holendrzy) – grupa ludności wiejskiej, lokowani na obszarze Polski Północnej, Wielkopolski i Mazowsza. W XVI w. w osadach olęderskich gros stanowili Holendrzy i mennonici, w kolejnych wiekach się to zmieniło.

Po wojnach szwedzkich w XVII w. wieloletnia dzierżawa objęła poza menonitami także ewangelików oraz katolików narodowości niemieckiej i polskiej, zwanych od tego momentu ogólnie olędrami. Polscy właściciele ziemscy – szlachta, a nawet biskupi - zapraszali ich do swych dóbr, gwarantując w zamian tolerancję religijną, wolność osobistą, zwolnienie od pańszczyzny oraz szereg innych uprawnień, które nazwano „prawem olęderskim”.

Wynikiem tego osadnictwa jest także bardzo specyficzny krajobraz kulturowy. Wyznaczają go układy wsi – rzędówki bagienne, gdzie główna droga usytuowana jest wzdłuż wału przeciwpowodziowego, zaś pola poprzecinane są licznymi kanałami i rowami melioracyjnymi. W przestrzeni tej budowane były drewniane zagrody, mieszczące pod jednym dachem część mieszkalną, inwentarską i stodołę, często również z podcieniowymi wystawkami.

Olędrzy byli, w przeciwieństwie do polskich chłopów, wolni. Wzorzec gospodarności olęderskiej miał dobry wpływ na polską wieś, stał się dla wielu wzorem organizacji społeczności gminnej. Skansen w Nieszawce jest przecież poświęcony ludziom, którzy należeli do najlepszych specjalistów od melioracji w Europie. Sześć przeniesionych pod Toruń obiektów tworzy trzy zagrody. W każdej z nich za kilka miesięcy będzie można poznać inny fragment świata ludzi, którzy osiedlając się w Dolinie Wisły od XVI wieku, zamienili otoczenie królowej polskich rzek w małą Holandię.

Warto wybrać się do Olenderskiego Parku Etnograficznego w Wielkiej Nieszawce i przekonać się na własnej skórze, jak dobrze jest żyć za pan brat z przyrodą, a ponadto przenieść się w czasie. Każdy znajdzie coś dla siebie.

(AŚ)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

drapi21drapi21

0 1

https://ddtorun.pl
[url]https://ddtorun.pl[/url]
<a href="https://ddtorun.pl">https://ddtorun.pl</a> 18:37, 09.05.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

MarcelinaMarcelina

0 4

Olenderski Park a nie Olęderski 20:20, 09.05.2018

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

miodekmiodek

1 0

wydaje się, ze obie formy są poprawne... tak rzecze prof. jan miodek ;) 08:45, 10.05.2018


SymSym

1 0

Nie znam się, ale się wypowiem:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Olędrzy 11:46, 10.05.2018


wikipediawikipedia

1 0

W polskich źródłach istnieje wiele określeń osadników olęderskich ? Hollendrzy, Holędrzy, Holendrzy, Olędrzy, Olendrzy. 08:46, 10.05.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%