Zamknij
REKLAMA

Gdzie jest gimbus? Rodzice śledzą w internecie

07:50, 04.09.2015 | Alicja Wesołowska
REKLAMA
Skomentuj
Rodzic może śledzić, którędy jadą dzieci fot. depositphotos.pl

O której godzinie wyjechał autobus szkolny? Gdzie jest obecnie? I czy kierowca jeździ bezpiecznie? Rodzice z gminy Łysomice mogą to sprawdzić. Jako pierwsi w Polsce!

Łysomice to pierwsza gmina w Polsce, która przystąpiła do programu "bezpieczeństwo w drodze do szkoły". Akcja polega na stałym monitorowaniu trasy przejazdu autobusu szkolnego. Rodzice mogą np. sprawdzić, czy bus jedzie zgodnie z rozkładem jazdy. Na ekranie komputera pojawia się trasa przejechana przez autobus oraz dokładny czas, w którym pojazd przebywał w danym miejscu. System monitoruje też przekroczenia prędkości, nagłe przyspieszenia, gwałtowne hamowania. 

(fot.nadesłane)

Skąd te dane? W autobusie szkolnym zamontowany jest GPS wraz z tzw. alko detectorem oraz termometrem. GPS pobiera dane o aktualnej pozycji i przesyła je do użytkowników. Rodzic może podejrzeć na mapie także czas i miejsce otwarcia drzwi.

- Zaczęło się od kontroli trzeźwości kierowców - mówi Kinga Kozioł z firmy Uni Net Poland. - Stworzyliśmy więc czujnik, który wykrywał opary alkoholu w powietrzu. A że od siedmiu lat dostarczamy systemy lokalizacji pojazdów, postanowiliśmy pójść krok dalej. Mamy sygnały od rodziców, że system się podoba, cieszą się, że ktoś się zajął bezpieczeństwem dzieci w autobusach. 

Na razie do programu dołączyło kilka gmin - to dopiero początki akcji. Kto za to wszystko płaci? To zależy. W części gmin - w tym właśnie w Łysomicach - akcję sponsoruje przewoźnik, w tym wypadku: Arriva. W innych miejscowościach to zadanie wzięły na siebie gminy. Ale rodzice zawsze mają bezpłatny dostęp do systemu.

Jeśli jakiś autobus służy równocześnie jako szkolny bus i jako standardowy autobus kursowy, to GPS zbiera dane tylko z tych godzin i dni, w których dzieci jadą do i ze szkoły. 

(Alicja Wesołowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone