Zamknij

Tak będą świętować niepodległość pod Toruniem. Wybieracie się? Każdy znajdzie coś dla siebie

12:35, 06.11.2019 AJ Aktualizacja: 14:12, 06.11.2019
Skomentuj Foto. Deposit Photos Foto. Deposit Photos

Tak będą świętować niepodległość pod Toruniem. Wybieracie się?

Z inicjatywy Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Lubicz tegoroczne obchody Święta Niepodległości w gminie Lubicz będą miały charakter plenerowego spotkania na łące nad brzegiem Drwęcy przy wielkim ognisku.

Mieszkańcy gminy Lubicz 11 listopada o godz.16.00 spotkają się na łące Krzysztofa Walterskiego - na końcu ul. Lipnowskiej w Lubiczu Górnym (na dole przy Drwęcy). 

- Chcemy wykorzystać tak piękne miejsce, jakim jest łąka pod lubickimi młynami, aby świętować tam w dużym gronie, w pięknych okolicznościach przyrody i pośpiewać historyczne pieśni – mówi Mirosław Jackiewicz, organizator imprezy. - To miejsce, ściśle wiąże się z historią, bowiem tu właśnie przebiegała granica między zaborami, którą wymazano w wyniku procesu odzyskiwania państwowości polskiej.

Dla uczestników wydarzenia przygotowano specjalne pamiątkowe kotyliony oraz śpiewniki. Będzie także gorąca grochówka, namioty niektórych sołectw z poczęstunkiem, odświętna scenografia miejsca m.in. specjalne ognisko i wielka biało-czerwona flaga zwisająca z budynku spichrza. Wspólne śpiewanie poprowadzą muzycy z terenu gminy Lubicz, a w razie niepogody będzie można schronić się pod namiotami lub własnymi parasolami. Konkursy z nagrodami przygotuje Gminna Biblioteka Publiczna.

- Zapraszam do integracyjnego spotkania patriotycznego, szykuje się naprawdę klimatyczny wieczór – komentuje Marek Nicewicz, wójt gminy Lubicz. - Marzy nam się, aby w kolejnych latach móc to wydarzenie wzbogacić o prawdziwą inscenizację niepodległościową. Wszystko zależy od zainteresowania taką formułą świętowania rocznicy odzyskania niepodległości.

Współorganizatorem wydarzenia są gmina Lubicz oraz sołectwa gminy Lubicz.

Ale to nie wszystkie nowe wieści z gminy Lubicz:

Szkoła Podstawowa w Lubiczu Górnym, której historia sięga października 1919 roku, swój jubileusz będzie obchodzić w zupełnie nowej odsłonie. Dzięki termomodernizacji nie tylko poprawił się wygląd placówki, ale także znacznie zmniejszą straty energii cieplnej.

Szkoła Podstawowa w Lubiczu Górnym to największa placówka edukacyjna w gminie Lubicz. Uczęszcza tu ponad 700 uczniów, których edukacją zajmuje się ok. 80 nauczycieli.

Obecny obiekt, zbudowany w latach 90., (wcześniej szkoła mieściła się w kilku innych miejscach) składa się z czterech segmentów oznaczonych jako A, B, C oraz segmentu sali gimnastycznej wraz z łącznikiem. Obiekt nie był jednak dostatecznie ocieplony. Brak izolacji o odpowiednich parametrach powodował znaczne straty energii cieplnej, ponoszenie dużych nakładów finansowych na ogrzewanie oraz zanieczyszczenie środowiska. Sytuację zmieniła zakończona w październiku, a trwająca ponad rok termomodernizacja. W ramach zadania m.in. ocieplono ściany zewnętrzne i fundamentowe, dach i strop. Wymieniono także stolarkę okienną na okna z nawiewnikami automatycznymi. Do tego wykonano wiele prac towarzyszących takich, jak m.in.: wymiana parapetów, obróbek blacharskich, demontaż i ponowny montaż rynien i rur spustowych, wykonanie nowego pokrycia dachowego, a także instalacji odgromowej, daszków nad wejściami do budynku i kratek wentylacyjnych. Poza tym jarzeniowe i żarowe źródła światła zastąpiły ledowe.

Inwestycja kosztowała przeszło 5,7 mln zł, 4 mln zł gmina pozyskała z funduszy europejskich.

100-lecie szkoła będzie więc świętowała w nowej odsłonie. Uroczystości rozpoczną się 14 listopada o godz. 10.00 mszą św., z uroczystym poświęceniem sztandaru w kościele parafialnym w Lubiczu Górnym. Następnie nastąpi przemarsz z orkiestrą dętą w stronę szkoły, gdzie w obecności gości zostanie zakopana kapsuła czasu. Część oficjalna wraz z częścią artystyczną nawiązującą do historii szkoły jest przewidziana na hali sportowej.

[ALERT]1573040038328[/ALERT]

(AJ)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%