Zamknij
REKLAMA

Niespotykana lekcja wf-u z mistrzyniami sportu w Grębocinie. Zobacz, co się działo!

13:18, 15.05.2018 | Oprac. MM
REKLAMA
Skomentuj
Fot. Nadesłana

Mistrzynie i medalistki olimpijskie, mistrzynie świata, Europy i Polski wzięły udział w specjalnej lekcji wychowania fizycznego, zorganizowanej w ramach programu „Mistrzynie w szkołach” przez Fundację Otylii Jędrzejczak dla kilkuset uczennic z województwa kujawsko-pomorskiego. 

Do szkoły podstawowej w Grębocinie koło Torunia (gmina Lubicz), oprócz Otylii Jędrzejczak, byłej mistrzyni olimpijskiej, mistrzyni świata, mistrzyni Europy i rekordzistka świata w pływaniu, przyjechały: brązowa medalistka igrzysk w Rio de Janeiro w pięcioboju nowoczesnym Oktawia Nowacka, srebrna i brązowa medalistka igrzysk w Soczi i Vancouver w łyżwiarstwie szybkim Luiza Złotkowska, brązowa medalistka mistrzostw świata oraz halowa mistrzyni Europy i halowa mistrzyni świata w lekkiej atletyce Iga Baumgart, multimedalistka mistrzostw Europy w short tracku Patrycja Maliszewska i mistrzyni Polski elity w kolarstwie szosowym Karolina Karasiewicz.

– Najważniejsze jest to, że w ten sposób możemy zachęcić kogoś do ruchu. Tu nie chodzi o sport wyczynowy, ale o aktywność fizyczną, która pomaga budować pewność siebie w codziennym życiu – mówiła Oktawia Nowacka. 

W zajęciach wzięło udział około 350 uczennic z kilkunastu szkół z całego województwa. 

– Cieszę się, że mogę tu być i pokazać dziewczynom, że lekcja wf jest fajna, bo ja też swoją karierę sportową zaczynałam właśnie od tego. To była zabawa, która natchnęła mnie do tego, by dalej trenować – mówiła Patrycja Maliszewska, która na spotkanie z uczennicami przyjechała z Białegostoku, gdzie mieszka i trenuje.

Uczennice chętnie ćwiczyły pod okiem Otylii Jędrzejczak i pozostałych mistrzyń sportu. 

– Ja uwielbiam wf i chodzę na nie bardzo chętnie, zresztą mam szóstkę – mówiła Klaudia, jedna z uczestniczek lekcji w Grębocinie. – Taka lekcja jest bardzo przydatna, możemy się dużo od nich nauczyć. Pokazują nam, że zwykłe dziewczyny mogą osiągnąć wielki sukces.

– Lekcje wf są często marginalizowane, zrzucane na boczny tor, a przecież są bardzo ważne. Uczą wsparcia, współpracy między dziećmi, czy zasad fair play. Żałuję, że tak jest i dlatego robimy inną lekcję wf-u. Lekcję skierowaną do dziewczyn, by w czasie, gdy koledzy grają w piłkę mogły też bawić się sportem i ćwiczyć. Przekazujemy im nasze ćwiczenia i jesteśmy z nimi w ciągłym kontakcie. Dlatego mam nadzieję, że taka lekcja nie odbędzie się tylko dzisiaj, ale przynajmniej raz w miesiącu – dodała Jędrzejczak.

Oprócz ćwiczeń uczestniczki miały też okazję, by porozmawiać z mistrzyniami, które przekazywały im szereg rad.

– Poprzez sport można osiągnąć nie tylko sukces sportowy, ale także sukces życiowy. Człowiek dzięki sportowi jest inny, otwierają się horyzonty, dużo podróżujemy, poznajemy dużo nowych ludzi. Nie zamykamy się w swoim miejscu zamieszkania, a otwieramy się na świat. Kariera sportowa może być karierą życiową – powiedziała Iga Baumgart, jedna z najlepszych polskich lekkoatletek. 

Medalistki największych światowych imprez przekonywały, jak ważny jest sport w życiu. 

– Sport daje bardzo wiele, nie tylko w kwestiach stricte z nim związanych. Dzięki sportowi przejechałam kawał świata, zwiedziłam wiele miejsc, poznałam wielu niesamowitych ludzi. Sport uczy dyscypliny i stawiania oraz później realizacji celów. To się po prostu przydaje w życiu – powiedziała Luiza Złotkowska.

Kariery najlepszych sportowców często rozpoczynają się na lekcjach wf. 

– Mnie nigdy rodzice nie musieli wyganiać na treningi, zawsze sama chętnie chodziłam. To we mnie chyba drzemało od dziecka. Co więcej – moją karierę sportową rozpoczął właśnie nauczyciel wf, który wyhaczył mnie z całej klasy i zauważył we mnie talent – wspominała Złotkowska.

Projekt „Mistrzynie w szkołach” jest współfinansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Partnerami imprezy w Grębocinie były Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz gmina Lubicz. W 2018 roku Fundacja Otylii Jędrzejczak w ramach tego programu zorganizuje trzy spotkania uczennic ze znanymi sportsmenkami.

(Oprac. MM)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone