Zamknij
REKLAMA

Przebudują bardzo ważne skrzyżowanie w Golubiu-Dobrzyniu

11:01, 12.09.2019 | online
REKLAMA
Skomentuj
Fot. Nadesłana

Przebudują bardzo ważne skrzyżowanie w Golubiu-Dobrzyniu. Co się dokładnie zmieni?

Województwo szykuje się do przebudowy ważnego skrzyżowania dróg wojewódzkich nr 534 i 569 w Golubiu-Dobrzyniu. W ramach inwestycji powstaną dodatkowe pasy ruchu, które zdecydowanie poprawią płynność jazdy. Kierować będzie nim nowoczesna sygnalizacja świetlna. Dziś (12 września) w urzędzie marszałkowskim odbyło się podpisanie umowy z wykonawcą prac.

Skrzyżowanie ulic Wodnej, Zamkowej i gen. J. Hallera to jednocześnie połączenie dwóch ważnych dróg wojewódzkich nr 534 (kierunki Rypin oraz Wąbrzeźno) oraz nr 569 (kierunek Toruń). Ze względu na duże natężenia ruchu często w historycznym centrum  w godzinach szczytu tworzą się korki. Wcześniej zlecone analizy wykazały, że optymalnym rozwiązaniem jest przebudowa skrzyżowania.

- Przebudowa skrzyżowania ulic Wodnej, gen. J. Hallera oraz Zamkowej zdecydowanie poprawi płynność ruchu w centrum miasta. Po zakończonej wiosną przebudowie drogi wojewódzkiej nr 554 w kierunku Kowalewa Pomorskiego, będzie to kolejna duża inwestycja, którą realizujemy na terenie powiatu golubsko-dobrzyńskiego – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Przygotowany na zlecenie gminy projekt zakłada szereg zmian. Najważniejsza to montaż nowoczesnej sygnalizacji świetlnej. Będzie ona dostosowywała cykl świateł do natężeń ruchu. Nad jezdniami staną bramownice z sygnalizatorami i znakami.

Równie ważne będzie poszerzenie wlotów dróg wojewódzkich. Pozwoli to wytyczyć dodatkowe pasy ruchu m.in. do skrętu w lewo (tzw. lewoskręty). W ten sposób skręcające pojazdy poruszające się trasą nr 534 nie będą blokowały najważniejszego kierunku jazdy (Rypin-Wąbrzeźno).

Przebudujemy również chodniki, zatoki autobusowe i zjazdy do posesji. Na skrzyżowaniu i dojazdach ułożymy nowe nawierzchnie. Będą one odpowiednio wyprofilowane co poprawi odwodnienie. W obrębie przejść dla pieszych ustawimy ochronne ogrodzenia i balustrady. Teren wokół skrzyżowania zagospodarujemy zielenią.

Najkorzystniejszą ofertę w przetargu złożyła firma Strabag, z którą podpisaliśmy umowę. Wyceniła ona wartość inwestycji na 2,3 mln zł. Zaoferowała poza tym 4-letnią gwarancję. Podstawowe prace budowlane przy sprzyjających warunkach pogodowych powinny zakończyć się w tym roku.

Inwestycja jest realizowana we współpracy z samorządami lokalnymi. Miasto Golub-Dobrzyń dofinansowało ją kwotą 700 tysięcy złotych, a powiat golubsko-dobrzyński i Gmina Golub-Dobrzyń dołożyły po 50 tysięcy złotych. 

Ważniejsze inwestycje zrealizowane na drogach wojewódzkich w powiecie golubsko-dobrzyńskim:

  • modernizacja trasy Golub-Dobrzyń-Cetki - 22 mln zł (DW nr 534),
  • modernizacja trasy Golub-Dobrzyń- Kowalewo Pom. – 15 mln zł (DW nr 554)
  • modernizacja drogi wraz z budową ronda w Zbójnie – 10 mln zł (DW nr 556),
  • remont mostu w Elgiszewie – 1,4 mln zł (DW nr 569)
  • przebudowa ul. Toruńskiej w Golubiu-Dobrzyniu – 1,2 mln zł (DW nr 569)
  • modernizacja  drogi w Pluskowęsach – 1 mln zł (DW nr 649)

Planowane inwestycje:

  • modernizacją drogi Pluskowęsy-Sierakowo-Kowalewo Pom.  – 16 mln zł (DW nr 554/649).

[ALERT]1568279144008[/ALERT]

(online)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

mieszkaniecmieszkaniec

0 0

a kiedy obiecana w wyborach budowa obwodnicy DW 552 na wysokości Łysomic i Papowa ? 10:49, 13.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone