Zamknij

Ciechocinek k. Torunia: trwa rewitalizacja tężni. Co się zmieni?

09:18, 03.06.2020 ddtorun.pl Aktualizacja: 10:09, 03.06.2020
Skomentuj Fot. ciechocinek.pl/ Fot. ciechocinek.pl/

Ciechocinek k. Torunia: trwa rewitalizacja tężni. Co się zmieni?

Symbol Ciechocinka i największa w Europie konstrukcja drewniana do odparowywania wody, czyli ciechocińskie tężnie solankowe już wkrótce odzyskają swój dawny blask. 

Zespół ciechocińskich tężni składają się trzy dziewiętnastowieczne drewniane konstrukcje, które do dziś wykorzystywane są w produkcji soli. Tężnie nr 1 i 2 powstały w latach 1824-1828 według projektu Jakuba Graffa, z inicjatywy księdza Stanisława Staszica, który był jednym z pierwszych propagatorów przemysłowego wykorzystania zalegających pod Ciechocinkiem pokładów soli. Trzecią i najmłodszą tężnię wybudowano w 1859 roku.  

Te mierzące 15 metrów wysokości i 10 metrów szerokości obiekty pokrywają wiązki tarniny, po których spływa solanka. Pod wpływem wiatru i promieni słonecznych wodny roztwór soli intensywnie paruje, tworząc wokół tężni bogaty w jod mikroklimat – naturalne, lecznicze inhalatorium. 

30 marca rozpoczęła się realizacja projektu p.n. „Modernizacja i rozbudowa infrastruktury zespołu tężni w Ciechocinku”. 

– Ciechocińskie tężnie są unikatowym zabytkiem techniki. Tworzą niepowtarzalny mikroklimat, który przyciąga turystów i kuracjuszy z całego świata. Ich stan wymaga natychmiastowej interwencji. Rewitalizacja pozwoli na lepsze wyeksponowanie historycznych elementów architektonicznych. Zadanie, które obecnie rozpoczynamy, jest bardzo kosztowne. Pracujemy nad mechanizmem finansowym, który w przyszłości pozwoli zapewnić środki na bieżące prace naprawcze – mówił podczas uroczystego podpisania umowy z wykonawcą inwestycji marszałek Piotr Całbecki. 

W ramach inwestycji przeprowadzone zostaną m. in. remonty tężni nr 1 i 3, remont i modernizacja przepompowni solanki oraz zagospodarowanie i nowa aranżacja terenów przyległych do zespołu tężni. 

Prace inwestycyjne rozpoczęły się od modernizacji tężni nr 3. Z końcem marca wokół najmłodszej z ciechocińskich tężni pojawiły koparki i dźwig, a cały teren został odgrodzony i zabezpieczony. Niezwłocznie rozpoczęła się rozbiórka uszkodzonych części konstrukcji oraz demontaż tarniny na całej długości. 

Mimo pandemii koronawirusa, która mogła okazać się przeszkodą i spowodować opóźnienia w pracach, te, jak informuje spółka Uzdrowisko Ciechocinek S.A – idą zgodnie z planem, bez jakichkolwiek opóźnień.

Po demontażu tarniny z tężni nr 3 rozpoczęły się prace przy uszczelnianiu zbiorników solankowych. 

Zgodnie z planem na jesień tego roku zaplanowane jest uszczelnianie zbiorników tężni nr 1. Natomiast w przyszłym roku na obu tężniach położona zostanie nowa tarnina. 

Ponadto teren wokół rewitalizowanych tężni zostanie zagospodarowany; pojawią się nowe alejki spacerowe z zatoczkami wypoczynkowymi wyposażonymi w ławki. 

Koniec prac zaplanowano na koniec 2021 roku, a wartość całej inwestycji to 21,6 miliona złotych. Realizacja zadania możliwa jest dzięki 15 milionom złotych dofinansowania ze środków naszego Regionalnego Programu Operacyjnego w ramach wsparcia na rozwój tak zwanych potencjałów endogenicznych województwa. 

[ALERT]1591169147611[/ALERT]

(ddtorun.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%