Zamknij
REKLAMA

Kujawsko-pomorskie rozpoczyna obchody stulecia niepodległości

15:53, 04.12.2017 | AA
REKLAMA
Skomentuj
fot. Tomasz Berent

Specjalna "odezwa do mieszkańców regionu" zawisła na ścianie przed wejściem do urzędu marszałkowskiego. W ten sposób samorząd województwa rozpoczyna świętowanie 100-rocznicy odzyskania niepodległości.

11 listopada 2018 roku minie 100 lat od kiedy Polska wróciła na mapy świata. Chociaż jeszcze niedawno świętowaliśmy 99-rocznicę tej ważnej rocznicy to w całej Polsce rusza wiele inicjatyw mających upamiętnić to szczególne wydarzenie

- Piłsudski przywiózł z Magdeburga niepodległość. Wysyłał noty do wszystkich niepodległych państw i informował, że Polska wróciła na mapy świata. Na Pomorzu musieliśmy jeszcze czekać kilkanaście miesięcy, aby wrócić do macierzy, ale dzięki Piłsudskiemu odzyskaliśmy naszą ojczyznę - przemawiał podczas przybicia odezwy marszałek województwa Piotr Całbecki.

Na inauguracje regionalnych obchodów 100-lecia niepodległości wybrano właśnie 5 grudnia, rocznicę urodzin Piłsudskiego.

- Obchodzimy 150 rocznicę urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego i dlatego to dobry termin, aby zacząć przygotowania do świętowania kolejnego, jubileuszowego dnia niepodległości. Powinniśmy obchodzić to święto w zgodzie, bez podziałów. Polska niepodległa powinna łączyć wszystkich - wyjaśnia prof. Jarosław Kłaczkow historyk z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Przybiciu tablicy towarzyszyła wyjątkowa oprawa, nie zabrakło młodzieży z toruńskich szkół, żołnierzy i pieśni "Pierwsza Brygada", uznawanej za hymn wojska polskiego

(AA)
REKLAMA
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 754 z późn. zm.)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone