Zamknij

IV Tydzień Refleksji nad Kulturą Duchową odbędzie się w Toruniu

11:55, 23.11.2017 MM, Informacja prasowa
Skomentuj Fot. Materiały prasowe Fot. Materiały prasowe

Fundacja Pionowy Wymiar Kultury oraz Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana" zapraszają na IV Tydzień Refleksji nad Kulturą Duchową, który odbędzie się w dniach 4-9 grudnia 2017 w Toruniu. IV Tydzień poświęcony będzie zagadnieniom sekularyzacji i postsekularyzmu.

Harmonogram:

poniedziałek, 4 grudnia - Forum Młodych Humanistów: „Czy wierzyć w Boga to obciach? Dyskusja o sekularyzacji”. Duszpasterstwo Akademickie „Studnia”, ul. Piekary 24, godz. 17:00

wtorek, 5 grudnia -  Eksperyment „Tabula rasa – wartości zabarwiają nasze życie” – działanie plastyczne. Dom Muz, ul. Poznańska 52, codziennie w godz. 12:00-20:00

środa, 6 grudnia - Debata „Czasy niewiary? Rozmowa o sekularyzacji i postsekularyzmie” z udziałem ks. prof. Andrzeja Draguły oraz prof. Agaty Bielik-Robson. Czytelnia Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu,  ul. Wały Generała Władysława Sikorskiego 13, godz. 17:00. Podczas spotkania będzie można nabyć książkę Wiara w czasach niewiary. Rozmowy o współczesnej religijności.

środa, 6 grudnia -  „Blask iluminacji” – wernisaż wystawy prac Barbary Bodziony, iluminatora i kaligrafa połączony z koncertem śpiewu gregoriańskiego oraz wykład dr Magdaleny Łanuszko na temat iluminatorstwa średniowiecznego. Muzeum Diecezjalne w Toruniu, ul. Żeglarska 7, godz. 19:00.

czwartek, 7 grudnia -  Spotkanie z poetami „Toposu” – Krzysztofem Kuczkowskim oraz Wojciechem Kudybą.  Czytelnia Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu, ul. Wały Generała Władysława Sikorskiego 13, godz. 18:00.

piątek, 8 grudnia - Wykład  dr Agaty Wypychowskiej z Uniwersytetu Warszawskiego pt. „Sens życia - działanie poprzez wartości”. Muzeum Diecezjalne w Toruniu, ul. Żeglarska 7, godz. 17:00.

sobota, 9 grudnia -  KINO PION: Pokaz miniatur filmowych nagrodzonych  na 10. i 11. Dominikańskim Festiwalu Filmowym Slavangard oraz spotkanie z organizatorami festiwalu. Kino Centrum Sztuki Filmowej CSW, ul. Wały Generała Władysława Sikorskiego 13, godz. 14:00.

Szczegółowe informacje:

I. Forum Młodych Humanistów, to zainicjowana przez Fundację Pionowy Wymiar Kultury wiosną 2017 roku formuła spotkań dyskusyjnych gromadzących młodych ludzi głodnych poznawania prawdy, konkurująca z – podlegającą rozmaitego rodzaju zwyrodnieniom – kulturą konferencyjną (stąd towarzyszące powstaniu FMH hasło: „Szukajmy prawdy, nie punktów”) . 

Forum, które ma się odbyć 4 grudnia 2017 roku zatytułowane jest: „Czy wierzyć  w Boga to obciach?” Poświęcone ma być dyskusji o sensie i wartości wiary, o tym czy żyjemy w czasach niewiary, o relacjach między wierzącymi i niewierzącymi – generalnie rzecz biorąc o problemach sekularyzacji i postsekularyzmu.   

II. Debata „Czasy niewiary? Rozmowa o sekularyzacji i postsekularyzmie”,  to prowadzona przez dr Joannę Bielską-Krawczyk oraz dr Annę Żurawską rozmowa z ekspertami – ks. prof. Andrzejem Dragułą oraz prof. Agatą Bielik-Robson, na temat specyfiki czasów, w których żyjemy obserwowanych z perspektywy paradygmatu postsekularnego. 

Andrzej Draguła – ksiądz, prof. Uniwersytetu Szczecińskiego, współpracownik „Więzi” i „Tygodnika Powszechnego”. 

Agatata Bielik-Robson – specjalista w dziedzinie filozofii postsekularnej, wykładowca PAN oraz Uniwersytetu w Nottingham.

III. Debacie towarzyszyć będzie promocja książki Wiara w czasach niewiary. Rozmowy o współczesnej religijności pod red. Joanny Bielskiej-Krawczyk, Kraków 2017.

Jak rozmawiać o duchowości w świecie, w którym dialog jest wyzwaniem, a wiara wydaje się przeżytkiem? Gwałtowne zmiany polityczne i społeczne, mnogość informacji i ścieżek rozwoju duchowego, którą drogę wybrać? Jak zmieniło się nasze podejście do religii? Gdzie dziś szukamy Boga?

Znani badacze, artyści i duchowni w szczerych, inspirujących rozmowach zastanawiają się nad tym, w co i jak właściwie wierzymy. Próbują zarówno wskazać najważniejsze zmiany społeczne i obyczajowe, które wpłynęły na naszą duchowość, jak i określić rolę, jaką odgrywa dziś szeroko rozumiana tradycja chrześcijańska. Wychodząc od różnorodnych doświadczeń i postaw, zapraszają czytelnika do wspólnej refleksji nad miejscem religii w życiu współczesnego człowieka. 

Rozmówcy: Agata Bielik-Robson, Wojciech Burszta, Bartłomiej Dobroczyński, Jan Andrzej Kłoczowski OP, Leon Knabit OSB, Krzysztof Mech, Maksymilian Nawara OSB, Andrzej Tyc, Robert Wieczorek OFMCap oraz Krzysztof Zanussi. 

IV. Wystawa „Blask iluminacji”, to wystawa prac współczesnego iluminatora (absolwentki Wyższego Europejskiego Instytutu Iluminacji i Manuskryptów  w Angers) Barbary Bodziony. Przedstawia inicjały i miniatury wykonane  przez artystkę. Wernisażowi towarzyszy wykład dr Magdaleny Łanuszko oraz koncert śpiewu gregoriańskiego. 

V. Spotkanie z poetami czasopisma „Topos” – wieczór z poezją oraz rozmowa  o literaturze jako sferze poszukiwań duchowych. Zaproszonymi gości są Krzysztof Kuczkowski (redaktor naczelny „Toposu”) oraz Wojciech Kudyba (poeta i prof. UKSW). 

VI. W ramach pokazu zorganizowanego dn. 9 grudnia o godz. 14:00 w Kinie Centrum Sztuki Filmowej CSW zostaną zaprezentowane filmy z 10. i 11. edycji Slavangardu, których hasłami przewodnimi były kolejno: "Mówić nieustannie" i "Siła przebicia". Po projekcji odbędzie się spotkanie z organizatorami festiwalu. 

Slavangard to festiwal filmów krótkometrażowych o zasięgu ogólnopolskim,  który przeznaczony jest dla wszystkich duszpasterstw, wspólnot i instytucji chrześcijańskich w Polsce oraz twórców indywidualnych. Festiwal jest organizowany przez studentów i absolwentów z Dominikańskiego Duszpasterstwa Akademickiego „Beczka” w Krakowie, z pomocą obecnego duszpasterza, o. Janusza Pydy OP.

Głównymi celami festiwalu są rozpowszechnianie kultury filmowej, umożliwienie uczestnikom rozwoju w sztuce kinematografi, a przede wszystkim stworzenie okazji do spotkania się członków wspólnot z całego kraju. Od zeszłego roku festiwal przyciąga też młodych twórców prezentujących swoje prace w konkursie fotograficznym.

Podczas festiwalu mają miejsce przeróżne warsztaty, prowadzone przez profesjonalistów zajmujących się filmem, dźwiękiem, aktorstwem czy fotografią. Głównym wydarzeniem jest jednak ogłoszenie wyników konkursu filmowego  i fotograficznego. Uroczyste wręczenie nagród ma miejsce na Gali Finałowej,  gdzie wyświetlane są również najlepsze z nadesłanych filmów. Od dwóch lat gala odbywa się w krakowskim kinie Kijów. Centrum.  

Fundacja Pionowy Wymiar Kultury powstała w 2014 roku w Toruniu i patronuje inicjatywom, których celem jest pogłębienie refleksji nad duchowym wymiarem kultury; czerpie inspiracje z filozofii dialogu, koncepcji kultury księdza Janusza Stanisława Pasierba oraz idei związanych z ekumenizmem i dialogiem międzyreligijnym. 

(MM, Informacja prasowa)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%