REKLAMA

Siedem Wizji Torunia - tak wygląda sztuka ulicy za dnia

13:44, 06.07.2017 | Adrian Aleksandrowicz
REKLAMA
Skomentuj
Festiwal Wizje prezentuje sztukę w przestrzeni miejskiej, fot. Tomasz Berent

Siedem instalacji wkomponowanych w przestrzeń Starówki czeka na zwiedzających przez trzy najbliższe dni - kolejna edycja Festiwalu Wizje ma być przedsmakiem nadchodzącego Skywaya.

Idea festiwalu, nazwanego nieoficjalnie "Skywayem za dnia", polega na prezentowaniu sztuki współczesnej w przestrzeni miejskiej. Toruńskie Wizje ulokowano przy fontannie Cosmopolis, Łuku Cezara oraz na Bulwarze Filadelfijskim, Placu Rapackiego i w pobliżu Krzywej Wieży. 

- To zderzenie sztuki współczesnej z przestrzenią publiczną. Te instalacje nie były pokazywane nigdzie wcześniej. W tym roku przygotowaliśmy siedem instalacji. Układają się one w trasę, która rozpoczyna się przy fontannie Cosmopolis, a kończy przy Wiśle - wyjaśnia Matylda Sałajewska, kurator festiwalu Wizje. - One wynikają z przestrzeni, artyści sami wybrali miejsca, w których chcą działać.

W tym roku artyści musieli zmierzyć się z konkretnych tematem - "Przywidzeniami".

fot. Tomasz Berent

- To bardzo szeroki temat, nikt nie narzucał artystom tego, jak ma on zostać zinterpretowany. W wielu instalacjach pojawia się motyw toruński - dodaje Sałajewska.

Pracę młodych artystów są bardzo różnorodne. Wielu potraktowało miejsce, w którym usytuowane będą ich pracę, jako inspirację.

- To koła oklejone folią, odbija ona światło, w ten sposób chciałam nawiązać do natury i do przestrzeni, a także do miejsca, które nas otacza. To ma symbolizować drogą z nieba na ziemię. Podoba mi się idea interaktywnej sztuki, dlatego jeśli ktoś ma ochotę poruszyć jednym z kół, to będzie mi miło - zachęca Joanna Osińska, autorka pracy "Kiedy odbija". 

Wizje potrwają do 9 lipca. Opisy instalacji znajdziecie tutaj.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone | 2017