REKLAMA

Ten artysta nie zapomina o korzeniach. Co zobaczymy na wystawie?

14:41, 30.06.2017 | Adrian Aleksandrowicz
REKLAMA
Skomentuj
Artysta tworzy na tradycyjnym meksykańskim papierze amate, fot. Tomasz Berent

Manuel Ramirez Martinez, popularny meksykański artysta otworzy wystawę w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej. To, co wyróżnia go na tle innych twórców, to tworzyło jakiego używa. W ten sposób oddaje także cześć swoim korzeniom.

Wystawa "Ziarna życia. Semillas de la vida" to zbiór dzieł Manuela Ramireza, które najtrafniej obrazują styl tworzenia artysty - dotykają one tematów natury i koegzystencji człowieka i otaczającego go świata, są także ukłonem w stronę meksykańskiej kultury.

- Tworzą na papierze zwanym amate, jest on wytwarzany z liści figowca i agawy - tłumaczy artysta. - To dla mnie bardzo ważne, bo przez to cały świat może usłyszeć o wyjątkowej prekolumbijskiej kulturze dzisiejszego Meksyku. Nauczyłem się sam wytwarzać ten papier, w tej sposób jestem twórcą dzieła od samego początku.

Tworzenie papieru to dla Ramireza coś znacznie więcej niż tylko rękodzieło.

- Dla mnie to bardzo ważne, aby spotykać się z ludźmi na warsztatach z tworzenia papieru amate. W ten sposób mogę dzielić się swoją wiedzą i pokazywać innym to, co uważam za piękne w kulturze Meksyku - dodaje Ramirez.

Również w toruńskim CSW zaplanowano warsztaty. Odbędą się one w piątek (14 lipca). Zostało jeszcze kilka wolnych miejsc. Zapisów można dokonywać meilowo. Zgłoszenie trzeba wysłać pod adres: biblioteka@csw.torun.pl.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone | 2017