Zamknij
REKLAMA

Dziś światowy dzień autyzmu. Tak to wygląda w Toruniu

10:00, 02.04.2017 | Michał Malinowski
REKLAMA
Skomentuj
Tak było podczas kręcenia spotu Fot. Nadesłana

Autyzm to ogólnorozwojowe zaburzenie, które dotyka coraz więcej dzieci. Osoby z autyzmem mają poważne problemy z postrzeganiem świata, mówieniem, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe. Choć w temacie pozostaje wiele niewiadomych (np. przyczyna zjawiska) jedno jest pewne - autyzm jest zaburzeniem coraz bardziej powszechnym, dlatego też istnieje ogromna potrzeba uświadamiania - przekazywania czym jest, w jaki sposób się przejawia, gdzie zwrócić się po pomoc.

Naprzeciw tej potrzebie wyszedł Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka, mieszczący się przy ulicy Żwirki i Wigury w Toruniu. W 2016 roku ubrani na niebiesko nauczyciele i uczniowie włączyli się w ogólnoświatową akcję: „Na niebiesko dla autyzmu”. W centralnych punktach Torunia rozdawali zaprojektowane przez siebie ulotki i odpowiadali na liczne pytania dotyczące autyzmu. Rok 2017 to kontynuacja działań podczas realizacji całorocznego projektu „AUTYZM. Razem. Nie obok.”. Jednym z jego efektów było stworzenie spotu informacyjnego, w którym uczniowie SOSW dzielą się swoimi spostrzeżeniami na temat autyzmu.

[ZT]9435[/ZT]

Popularny toruński "Korczak" zajmuje się kształceniem i wychowaniem dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną na wszystkich poziomach edukacyjnych: poczynając od Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka, poprzez Oddział Przedszkolny, Szkołę Podstawową, Gimnazjum aż po Zasadniczą Szkołę Zawodową i Szkołę Przysposabiającą do Pracy. Uczą się tu osoby z autyzmem i zaburzeniami pokrewnymi, mózgowym porażeniem dziecięcym, ADHD, epilepsją, niedosłuchem, osoby niedowidzące, niepełnosprawne ruchowo i intelektualnie. 

Uczniowie spoza Torunia mają możliwość przebywania w internacie. W szkole i internacie każdy uczeń może liczyć na szczególną uwagę i indywidualne podejście. Klasy oraz grupy wychowawcze skonstruowane są w taki sposób, aby ilość uczniów i wychowanków ułatwiała przyswajanie wiedzy, nawiązywanie bliskich relacji rówieśniczych, zapobiegając jednocześnie anonimowości. 

Wspomniany internat, będący integralną częścią SOSW, jako jedyny w północnej Polsce posiada specjalistyczną grupę wychowawczą dla dzieci i młodzieży ze spektrum autyzmu. Wychowankowie otrzymują w nim kompleksową całodobową opiekę oraz wsparcie, a także miło spędzają czas, rozwijają swoje umiejętności i uczą się samodzielnego życia.

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy od wielu lat kształci młodzież w zawodach: kucharz, fryzjer, cukiernik, krawiec, stolarz, pracownik pomocniczy obsługi hotelowej, monter sieci, instalacji i urządzeń sanitarnych; monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie. Zasadnicza Szkoła Zawodowa daje możliwość zdobycia uczniom kwalifikacji niezbędnych do wykonywania przyszłego zawodu. 

Uczniowie poza bogatą propozycją zajęć terapeutycznych (muzykoterapia, socjoterapia, arterapia, dogoterapia, biofeedback) i rehabilitacyjnych (integracja sensoryczna, hipoterapia), mają możliwość rozwijania swoich zainteresowań poprzez uczestnictwo w zajęciach pozalekcyjnych (kółko muzyczne, nauka gry na "bum bum rurkach", zajęcia sportowe, warsztaty teatralne i fotograficzne, warsztaty kulinarne itp.). Udział w powyższych zajęciach pozwala rozwijać umiejętności, które wysoko oceniane są w różnorodnych festiwalach i konkursach w województwie i kraju.      

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone