Zamknij

Miłośnicy kosmosu spotkają się w Toruniu. Co będą robić? To w ramach specjalnej konferencji...

13:21, 14.10.2019 AJ Aktualizacja: 13:28, 14.10.2019
Skomentuj Foto. deposit photo Foto. deposit photo

Miłośnicy kosmosu spotkają się w Toruniu. Co będą robić?

19 października Toruń po raz czwarty będzie stratosferyczną stolicą Polski. W Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędzie się konferencja "Near Space". 

W przeddzień konferencji uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą uczestniczyli w warsztatach stratosferycznych, które przygotowały instytucje partnerskie z Czech, Słowacji i Węgier. W piątkowe południe odbędą się starty trzech misji balonów stratosferycznych, m.in. z eksperymentami przygotowanymi przez uczniów w ramach projektu #miniSAT2019.

Napłynęły do nas 43 zgłoszenia eksperymentów. Głównie z naszego województwa, ale również z Krakowa i Tychów. Minisat to okazja do przeprowadzenia eksperymentu w wyjątkowym laboratorium, jakim jest przestrzeń kosmiczna. Chcemy, aby uczestnicy tego projektu podczas przyszłorocznej konferencji "Near Space" zaprezentowali wyniki przeprowadzonych doświadczeń -  mówi Marcin Centkowski, rzecznik centrum nauki. 

W sobotę (19 października) w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędzie się sesja plenarna i cztery sesje tematyczne: balonowo-rakietowa, eksperymentalna, astronomiczna oraz międzynarodowa. Będą uczestniczyli w nich naukowcy oraz pasjonaci badań stratosferycznych i bliskiej przestrzeni kosmicznej. Językiem spotkania jest język polski. 

W ramach sesji plenarnej na wystawie "Rzeka" - prof. dr hab. Andrzej Niedzielski z Centrum Astronomii UMK opowie o tym gdzie zaczyna się bliska przestrzeń kosmiczna. Sławomir Zdybski z Europejskiej Agencji Kosmicznej będzie przekonywał słuchaczy, że astronauta to zawód nie z tej Ziemi. Wizję podboju Układu Słonecznego przez człowieka przedstawi dr hab. Grzegorz Brona, naukowiec, przedsiębiorca z branży kosmicznej, w latach 2018-2019 prezes Polskiej Agencji Kosmicznej oraz współautor książki "Człowiek - istota kosmiczna". 

W ramach sesji tematycznych zostanie zaprezentowanych 16 wystąpień dotyczących m.in. budowy i testów rakiety suborbitalnej PTR-1, modelarstwa kosmicznego i rakietnictwa wysokiej mocy jako narzędzi badań naukowych, eksperymentów stratosferycznych, astrofotografii, programów edukacyjnych i stażowych Europejskiej Agencji Kosmicznej. 

Na parterze Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w piątek i sobotę będzie odbywał się kosmiczny mini piknik. Stanowiska będą dostępne w godzinach pracy Młyna Wiedzy (piątek: godz. 9:00-15:00, sobota: godz. 11:00-17:00). 

Udział w piątkowych startach misji balonowych oraz kosmicznym mini pikniku jest bezpłatny. Do uczestniczenia w konferencji jest wymagana rejestracja za pośrednictwem strony - http://nearspace.pl/wydarzenia/register-participant/. Centrum nauki informuje, że w związku z konferencją (w sobotę w godz. 11:00-15:00) ze zwiedzania będzie wyłączona wystawa "Rzeka". 

Konferencja, warsztaty oraz balonowe misje stratosferyczne odbywają się w ramach projektu Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy - „Near Space: Above and Beyond" - dofinansowanego przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki. Głównym celem projektu jest pokazanie szerokiemu gronu odbiorców, że eksploracja kosmosu ogólnie, a w szczególności eksploracja bliskiej przestrzeni kosmicznej, jest dostępna praktycznie dla każdego i ma coraz większy wpływ na nasze codzienne życie.

(AJ)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%