Zamknij
REKLAMA

Toruń: nowa wystawa w Ratuszu Staromiejskim. Zobaczymy na niej...

10:38, 29.07.2019 | AJ
REKLAMA
Skomentuj
Foto. Wojtek Szabelski

Toruń: nowa wystawa w Ratuszu Staromiejskim. Zobaczymy na niej...

W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu została otwarta wystawa zabytkowego szkła uranowego. Eksponaty z prywatnej kolekcji Ambasadora Peru w Polsce można oglądać do połowy września tego roku.

Ekspozycja została otwarta z okazji przypadającego 28 lipca Dnia Narodowego Peru. Z tej okazji na zaproszenie Konsula Honorowego Peru dr. Stanisława Rakowicza w Toruniu gościł Alberto Salas Barahona, Ambasador Republiki Peru w Polsce. Dyplomata od wielu lat kolekcjonuje przedmioty wykonane z rzadkiego dzisiaj szkła uranowego, pochodzące z różnych wytwórni europejskich – głownie Czech, Francji i Belgii. Najstarszy eksponat ma już blisko 200 lat, większość pochodzi z 2 poł. XIX wieku i początku XX w. Zbiory Ambasadora liczą obecnie około 600 sztuk, na toruńskiej wystawie można ich oglądać ponad sto.

W 2017 roku po raz pierwszy Ambasador Peru zaprezentował swój cenny zbiór szkła uranowego w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Wystawa w Toruniu jest drugą wystawą w Polsce i w porównaniu do poprzedniej ma dużo szerszy zakres tematyczny. Wśród eksponatów są nie tylko naczynia – kielichy, karafki, talerze, salaterki, kompotierki, ale także ozdobne pojemniki na przybory toaletowe, flakony na perfumy oraz inne przedmioty użytkowe, jak świeczniki, żardiniery, wazony czy przedmioty biurowe. Wszystkie obiekty, niektóre bogato zdobione, wyróżnia elegancja i piękne odcienie zielonej barwy, charakterystycznej dla wyrobów z domieszką uranu.

Wystawa została otwarta 22 czerwca i można ją oglądać do 15 września 2019 r. Kuratorem ekspozycji jest dr Marek Rubnikowicz.

REKLAMA
(AJ)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone