Zamknij
REKLAMA

Toruński Młyn Wiedzy zaprasza na kulturalne lato

12:34, 08.07.2019 | AJ
REKLAMA
Skomentuj
Foto. Archiwum

Toruński Młyn Wiedzy zaprasza na kulturalne lato

13 i 14 lipca Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza do wspólnej zabawy nauką w ramach „Kulturalnego Lata" w Toruniu. W godz. 11:00-14:00 w okolicach barki na Bulwarze Filadelfijskim będą dostępne interaktywne stanowiska. 

Na stanowisku "mobilnego centrum nauki" będzie można skorzystać z następujących eksponatów:

- geoboard jest tablicą sensoryczną rozwijającą wyobraźnię przestrzenną, jak również zręczność i koncentrację. Stanowisko służy głównie do nauki geometrii płaskiej w obszarach zagadnień związanych z powierzchnią figur, podziałem kątów, podobieństwem figur i klasyfikacją figur. Niemniej stanowisko może również służyć do poszerzania wiedzy w zakresu procentów czy nauki pisania liter. 

- tangram rozwija wyobraźnię geometryczną i zdolność kreatywnego myślenia, uczy koncentracji i spostrzegawczości. 

- anamorfozy rozwijają spostrzegawczość oraz wyobraźnię przestrzenną. Słowo „anamorfoza" pochodzi od greckiego wyrazu anamorphosis oznaczającego - przekształcenie. Anamorfoza to celowe zniekształcenie, zdeformowanie obrazu, który można zaobserwować jako niezdeformowany poprzez np. odpowiednio wypukłe zwierciadło. W matematyce anamorfoza opisywana jest przez odpowiednią transformację współrzędnych.  

- znikające obrazki, stanowisko poszerza wiedzę z fizyki z zakresu optyki  w tym składania barw i działania filtrów. W teatrach i na koncertach muzycznych często używa się filtrów światła. Są to kolorowe, przezroczyste szkła umieszczane na reflektorach. Przez filtr przechodzi jedynie światło o barwie odpowiadającej kolorowi szkła. I tak na przykład przez filtr czerwony przechodzi jedynie światło czerwone. Wszystkie inne barwy są przez ten filtr pochłaniane. Na stanowisku można się przekonać jak działają kolorowe filtry i w jaki sposób można je sprytnie użyć. 

Na stanowisku "Kolorowy zawrót głowy, czyli o kolorze w nauce  i sztuce" uczestnicy wydarzenia dowiedzą się czym są kolory i barwy, co o nich mówią chemicy i fizycy.

- Na naszym stanowisku będzie okazja do wcielenia się zarówno w rolę naukowca jak i artysty. Przygotowaliśmy szereg eksperymentów, które pomogą zrozumieć jak powstają kolory i dlaczego w ogóle one istnieją. Oprócz eksperymentów, pokażemy jak można stworzyć własne barwy - wyjaśnia Marcin Centkowski, rzecznik Młyna Wiedzy. 

Do dyspozycji będzie również stanowisko "inwazja owadów". Toruńskie centrum nauki zaprezentuje najbardziej typowe gatunki owadów towarzyszących ludziom w trakcie letnich wieczorów. Uczestnicy będą mogli przyjrzeć się im z bliska, używając pudełek do obserwacji owadów czy mikroskopów stereoskopowych, a nawet ich dotknąć. Większość z nich tak jak guniaki czerwczyki - mimo iż zachowują się głośno - wcale nie są groźne i nie należy ich zwalczać środkami chemicznymi. 

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza również do skorzystania ze zwiedzania 10 interaktywnych wystaw, udziału w edukacyjnej ścieżce zwiedzania na wystawie "O obrotach" oraz udziału w wakacyjnych warsztatach.

(AJ)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone