Zamknij

Toruń: Ogromne kontrowersje wokół wystawy. „Promuje satanizm, okultyzm i kanibalizm”

13:11, 07.03.2019 | online
REKLAMA
Skomentuj
Fot. CSW Toruń/Depositphotos - zdjęcie ilustracyjne

Toruń: Ogromne kontrowersje wokół wystawy. „Promuje satanizm, okultyzm i kanibalizm”

O wystawie dzieł Mariany Abramowić jest już bardzo głośno. W dniu wczorajszym – z internetowej bramki sms zostały rozesłane wiadomości o tym, żeby się jednoczyć w modlitwie różańcowej przed budynkiem CSW, gdzie artystka (nazywana przez niektórych satanistką) będzie miała swój wernisaż. 

Jednak przeciwnicy kontrowersyjnej artystki nie spoczęli na wysłaniu sms. Organizują protest w formie listu otwartego do władz miasta, aby ukrócić ten proceder i odwołać wydarzenie. 

[ZT]19054[/ZT]

W Toruniu ma dojść do niebywałego wydarzenia. Z publicznych pieniędzy organizowana jest wystawa antykulturowych i skandalicznych prac Mariny Abramović, performerki, która pod pozorem sztuki promuje treści o znamionach satanizmu, okultyzmu i kanibalizmu. Nie możemy pozwolić, by do tego doszło, nie w naszym kraju i nie za nasze pieniądze!”– czytamy w opisie wydarzenia. 

Kontrowersje wokół wystawy w CSW w Toruniu

Nie może być zgody organów władzy publicznej w Polsce na promowanie i finansowanie pseudoartystów znanych z operowania zestawem z satanistycznych i okultystycznych znaków i rytuałów  choćby pod pozorem „sztuki”. Jako katolik i obywatel państwa polskiego domagam się natychmiastowego wycofania się Ministerstwa z współorganizowania wydarzenia oraz odwołania tej wystawy z instytucji publicznej, którą jest przecież Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Nie wyobrażam sobie, żeby osoby pokroju Abramović były fetowane nad Wisłą, szczególnie w okresie przeżywania Wielkiego Postu!” – czytamy w liście, który może podpisać każdy, podając swoje imię, nazwisko i adres e-mail. 

Kuria Toruńska zaangażowana w sprawę?

List ma zostać również wysłany do biskupa Wiesława Śmigla.

Kobieta w swojej „twórczości” używa symboli okultystycznych i odtwarza m.in. obrzędy o tematyce satanistycznej. Zarówno Centrum, jak i sama wystawa są współfinansowane przez Ministerstwo Kultury” – pisze „Nasz Czas”.

Cały protest dotarł bezpośrednio już do Ministerstw Kultury, które na swojej stronie opublikowało stosowne oświadczenie. 

"Informujemy, że resort odmówił dotacji celowej na wystawę retrospektywną i cykl performansów Mariny Abramović w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Instytucja bezpodstawnie wykorzystała logotyp MKiDN w zaproszeniu na wydarzenie w sposób mogący sugerować, że MKiDN jest jednym ze współorganizatorów wystawy. Ministerstwo dwukrotnie, w 2017 i 2018 r., odrzuciło wniosek CSW o dotację na organizację wystawy” – głosi oficjalny komunikat ministerstwa.

Więcej TUTAJ

(online)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (7)

cswcsw

4 5

Diabelstwo u wrót i za pieniądze podatnika. +artystka +przyjęła okultyzm jako sztukę performansu".
Na swoich wystawach prezentuje skandaliczne prace, a na scenie wykonuje różne "obrzędy" o tematyce satanistycznej, sięgając do magii, okultyzmu i szamanizmu. 14:34, 07.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


do he....do he....

0 0

ale głębia przekazu! 18:18, 07.03.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

hehehehehehe

0 0

No nie? 19:25, 07.03.2019


ZainteresowanyZainteresowany

1 2

Zawsze nie rozumiem tej płonącej potrzeby zbawiania ludzi , którzy tego nie chcą. Wierzący mogą nie iść , a ludzie którzy chcą niech idą. Miejsce religii jest w kościele nie w miejscach publicznych. 21:45, 07.03.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

RobertRobert

0 0

Wszystko się zgadza. Tylko że nawet ci co są oburzeni muszą za to płacić 23:19, 07.03.2019


hehehehehehe

1 2

Dziś czeka nas gradobicie i siedem plag egipskich z powodu tej wystawy! 07:23, 08.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone