Zamknij
REKLAMA

"Aktorzy prowincjonalni" w reżyserii Damiana Josefa Necia w teatrze Horzycy

13:53, 26.02.2019 | online
REKLAMA
Skomentuj
Fot. Wojciech Szabelski

W dniu 23 lutego odbyła się trzecia w tym sezonie premiera w Teatrze Horzycy. Po bardzo dobrze przyjętym „Hamlecie” Pawła Paszty i nietypowym – bo dla dorosłych – „Dziadku do orzechów. Nowych historiach” Darii Kopiec, na scenie zobaczyliśmy „Aktorów prowincjonalnych” w reżyserii Damiana Josefa Necia.

Akcja spektaklu dzieje się tu, w Toruniu. Tu, w Polsce w 2019 roku. Sala prób w prowincjonalnym teatrze. Mikroświat wypełniony marzeniami, kłótniami i niespełnieniem. Zaglądamy tam, gdzie aktorzy ujawniają swoje najgłębsze pragnienia i rozczarowania.

Do takiego właśnie miejsca przyjeżdża reżyser z Warszawy, który chce wystawić „Wyzwolenie” Wyspiańskiego. Wielki dramat o wielkich ideach rozbudza wielkie oczekiwania i nadzieję, że uda się ze sceny choć jeden raz opowiedzieć o czymś bardzo ważnym.

Jednak konflikt, który rozegra się między reżyserem a odtwórcą głównej roli w spektaklu, nie będzie oparty – jak w filmie – na nonszalancji młodego twórcy, ale na głębokiej niezgodzie na proponowany przez niego świat sceniczny. Tak ustawiona opozycja pozwoli dotrzeć do ukrytej sprawczości teatru i uniwersum kształtowania myśli, jakim niewątpliwie jest teatr.

Twórcy spektaklu ironicznie i krytycznie przyglądają się środowisku artystycznemu i pytają o sprawczość sztuki. Jaka jest jej moc w czasach, w których demony nacjonalizmu i ksenofobii wychodzą na światło dzienne?

– Skupimy się na tym, jak wyglądać może „wyzwolenie” po 29 latach funkcjonowania samorządnej Polski, która od 14 lat jest członkiem międzynarodowej wspólnoty idei europejskiej – mówi reżyser Damian Josef Neć. – Na tym, gdzie przebiegają granice pomiędzy tradycją i dyskursem narodowym, które są głęboko wpisane w polską kulturę, a rodzącym się na nowo faszyzmem i nabierającym na sile nacjonalizmem i ksenofobią.

Spektakl w reżyserii Damiana Josefa Necia powstaje na podstawie scenariusza „Aktorów prowincjonalnych” Agnieszki Holland i Witolda Zatorskiego, rozbudowanego względem filmowego oryginału wątku „Wyzwolenia” Stanisława Wyspiańskiego, a także improwizacji oraz intymnego dziennika video aktorów Teatru Horzycy.

– W całym okresie trwania prób aktorzy będą prowadzili dziennik video, który stanie się intymnym zapisem budowania roli. Nagrania te będą wykorzystywane w spektaklu i staną się jednym ze sposobów zakotwiczenia „Aktorów Prowincjonalnych” w realiach Teatru w Toruniu – dodaje Damian Josef Neć.

„Aktorzy prowincjonalni” na podstawie scenariusza filmowego Agnieszki Holland i Witolda Zatorskiego, „Wyzwolenia” Stanisława Wyspiańskiego oraz improwizacji aktorów

dramaturgia i reżyseria: Damian Josef Neć

scenografia: Maciej Czuchryta

muzyka: Agnieszka Szczepaniak

wizualizacje i montaż wideo: Adrien Cognac

Występują: Małgorzata Abramowicz, Julia Sobiesiak, Łukasz Ignasiński, Maciej Miszczak (gościnnie), Tomasz Mycan, Maciej Raniszewski, Paweł Tchórzelski

W filmie występują: Agnieszka Wawrzkiewicz, Wojciech Jaworski

asystenci reżysera: Magdalena Kosek, Tomasz Mycan

inspicjentka/suflerka: Anna Kruzińska

(online)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone