Zamknij

Ciekawa wystawa w Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika

09:54, 28.01.2019 | online
REKLAMA
Skomentuj
Fot. Nadesłana

Tkaniny Suzani pochodzące z kolekcji Muzeum Azji i Pacyfiku stanową reprezentatywny zbiór współczesnych tkanin z różnych ośrodków tadżyckich i uzbeckich, wzbogacony o inne przykłady sztuki hafciarskiej, wskazujących na wspólną i spójną spuściznę. Na wystawie prezentowane będą suzani ludowe z motywami kwiatowymi pochodzące z Tadżykistanu oraz zróżnicowane typy z Uzbekistanu.

Suzani to haftowane tkaniny, które charakteryzują się żywą ale skontrastowaną kolorystyką oraz symetrycznie rozmieszczonymi wzorami. Do najbardziej popularnych należą: formy roślinne, koliste medaliony i rozety. I chociaż istnieję pewne typy kompozycji i zestawień barwnych, charakterystycznych dla ośrodków Taszkentu, Samarkandy, Buchary, Nuraty, Fergany i Chodżentu, to każda tkanina nosi indywidualizm wykonującej je hafciarki.

Według tradycji, małe dziewczynki, w towarzystwie kobiet z rodziny, rozpoczynały prace nad suzani, które potem stawały się ważnym elementem ich posagów. Obecnie wciąż odgrywa ono pewną rolę w obrzędach weselnych w Uzbekistanie i Tadżykistanie. Przede wszystkim taniny te zdobią wnętrza środkowoazjatyckich domów.

Na wystawie w Muzeum Podróżników prezentowano już kolekcje tkanin z Afryki, Ameryki Środkowej i Chin. Obecnie będziemy mieli okazję podziwiać tkaniny z Azji Centralnej. Na ekspozycję złoży się blisko trzydzieści tkanin i stroje tadżyckich kobiet kurtai czakan.

Wernisaż wystawy: 1 lutego 2019, godz. 17:00

Termin wystawy: 2 lutego - 24 marca 2018

Miejsce: Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika

Kurator: Magdalena Nierzwicka (MOT); Karolina Krzywicka (MAiP)

(online)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone