Zamknij

Niezwykła wystawa w Centrum Sztuki Współczesnej ?Znaki Czasu?

10:58, 30.10.2018 . Aktualizacja: 09:22, 31.10.2018
Skomentuj Fot. Nadesłana Fot. Nadesłana

Tegorocznemu Festiwalowi Filmowemu Energa CAMERIMAGE będzie towarzyszyć niezwykła wystawa w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”. Na ekspozycję „Malarstwo wciąż żywe… W poszukiwaniu nowoczesności” składa się około 200 prac najbardziej cenionych artystów XX wieku.

CSW i Fundacja Tumult właśnie rozpoczęły przygotowania do otwarcia nowej ekspozycji, która będzie ulokowana we wszystkich przestrzeniach wystawowych „Znaków Czasu”. Otwarcie ekspozycji zatytułowanej „Malarstwo wciąż żywe… W poszukiwaniu nowoczesności” towarzyszącej tegorocznemu Festiwalowi Energa CAMERIMAGE (odbywającemu się w dniach 10-17 listopada w Bydgoszczy) zaplanowano na 11 listopada.

Wystawa obejmuje ok. 200 prac. Wszystkie pochodzą ze zbiorów niemieckiego kolekcjonera Michaela Haasa, właściciela galerii sztuki w Berlinie. Są wśród nich obrazy olejne, akwarele, pastele, gwasze, rysunki na papierze oraz rzeźby autorstwa ponad 170 artystów.

- Na tej wystawie mamy najważniejsze nazwiska światowego malarstwa XX wieku – mówi Paulina Tchurzewska z Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”.

W CSW będzie można zobaczyć prace takich sław jak: Georg Baselitz, Giorgio de Chirico, Lovis Corinth, Otto Dix, James Ensor, George Grosz, Anselm Kiefer, Oskar Kokoschka, René Magritte, Henri Matisse, Joan Miró, Piet Mondrian, Pablo Picasso czy Andy Warhol. Nie zabraknie także twórczości polskiej. Na wystawie będą prezentowane m.in. prace tworzącego na emigracji Pinchasa Bursteina, znanego pod pseudonimem Maryan, oraz młodych twórców: Sławomira Elsnera, Marcina Łukasiewicza, Karoliny Zdunek, Wojtka Zasadniego, Tomasza Kowalskiego.

Wystawa adresowana jest do każdego widza zainteresowanego sztuką współczesną, szczególnie zaś do tych, którzy chcą zrozumieć sztukę i artystów awangardowych minionego wieku – czytamy na stronie internetowej CSW. – Bogactwo stylów, technik, środków wyrazu, motywów i tematów podejmowanych przez artystów z całego świata pozwoli na niemal podręcznikowe przypomnienie najważniejszych nurtów i tendencji artystycznych minionego stulecia. Dla specjalistów od sztuki współczesnej wystawa będzie cennym uzupełnieniem obrazu działań i poszukiwań artystów znanych i cenionych, a także źródłem wiedzy o pracach eksperymentalnych i nieznanych.

Poza wystawą główną na ekspozycję „Malarstwo wciąż żywe… W poszukiwaniu nowoczesności” składają się także trzy odrębne prezentacje, skupiające się na dokonaniach współcześnie tworzących artystów: Jakoba Mattnera, Joachima Elzmanna oraz Dimitrisa Tzamouranisa.

W ramach wystawy Joachima Elzmanna zostanie zaprezentowanych 45 prac – obrazów wykonanych w technice mieszanej, rzeźb i instalacji z lat 2007–2018, inspirowanych wrażeniami artysty z codziennych spacerów i jazdy po mieście.

W sali kolumnowej CSW będzie można zobaczyć dwie instalacje przestrzenne Jakoba Mattnera - "Second Planet" i "Transit", które zostaną przez artystę zbudowane na miejscu, specjalnie na potrzeby wystawy. Wprowadzeniem do nich będą dwa cykle obrazów Mattnera - „Dźwięk z oddali” (12 obrazów wykonanych akrylem i szelakiem na papierze japońskim) oraz „Negatywy Słońca” (48 obrazów na szkle).

Wystawa Dimitrisa Tzamouranisa jako jedyna zostanie zaprezentowana nie w CSW a siedzibie fundacji Tumult – dawnym kościele ewangelickim przy Rynku Nowomiejskim 28. Jego liczne studia postaci, portrety i autoportrety ukazują ludzkie lęki i główne tematy naszego życia, takie jak: miłość, tęsknota, nadzieja, ból, poszukiwanie sensu.

Wernisaż wystawy „Malarstwo wciąż żywe… W poszukiwaniu nowoczesności” odbędzie się 11 listopada (niedziela). O godz. 17:00 zostanie otwarta wystawa prac Dimitrisa Tzamouranisa w siedzibie fundacji Tumult, o 18:30 – wystawa w Centrum Sztuki Współczesnej. Wystawa będzie czynna do 13 stycznia 2019 roku.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

wow! Gratulaje dla Cwow! Gratulaje dla C

3 0

Po raz kolejny obaj derektorzy robią coś czego nie zobaczą ludzie w innych miastach Polski a....do tego bardzo wartościowe!
Brawo i dzięki panie Żydowicz i Kuczma 08:00, 08.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%