Zamknij

W Toruniu startuje nowa inicjatywa filmowa stworzona przez Toruńskie Dziewuchy

13:49, 09.10.2018 Oprac. MM Aktualizacja: 13:51, 09.10.2018
Skomentuj Fot. Nadesłana Fot. Nadesłana

W Toruniu startuje nowa inicjatywa filmowo dyskusyjna. DKKF „Szpulka” to pierwszy tego typu klub filmowy w naszym mieście.

Będzie w nim można wziąć udział w bezpłatnych projekcjach filmów dotyczących szeroko pojmowanej tematyki kobiecej oraz dyskusjach po seansach, które moderowane będą przez członkinie grupy Toruńskie Dziewuchy. 

- Pomysł narodził się z potrzeby wspólnego oglądania dobrego kina oraz dyskutowania o ważnych problemach. Nazwaliśmy naszą inicjatywę „Szpulka”, ponieważ chcemy „nawijać” o filmach, szpulka to element kinematografu, a ponadto jest rodzaju żeńskiego – wyjaśnia Marta Siwicka, koordynatorka projektu z ramienia Toruńskich Dziewuch.

Unikatowość

- Obecnie w Toruniu nie działa żaden Dyskusyjny Klub Filmowy, dlatego DKKF „Szpulka” będzie jedyną taką inicjatywą w mieście – mówi Łukasz Wudarski, dyrektor Centrum Kultury Dwór Artusa. - Co więcej, w Polsce działa tylko jeden taki kobiecy klub, także nasze działania będą unikatowe w skali regionu, jak również pionierskie na skalę kraju. 

Odbiorcy

- Zależy nam, aby DKKF „Szpulka” przede wszystkim docierał do zwyczajnych kobiet, studentek, matek pracujących czy gospodyń domowych – dodaje Marta Siwicka. - Mają temu służyć bezpłatne seanse o dogodnej godzinie, kameralna im pełna serdeczności atmosfera oraz otwartość na dyskusję i wszelkie poglądy. Ponadto zapewnimy opiekę nad dziećmi w trakcie spotkań, aby umożliwić udział osobom, które nie mają ich z kim zostawić.

Inauguracja 11 października (czwartek) godz. 18:30 Podczas spotkania inaugurującego działalność DKKF-u 11 października obejrzymy film „Nie jestem czarownicą” (2017), francusko-brytyjski dramat w reżyserii Rungano Nyoni.

Film opowiada o kobietach w Zambii oskarżanych o czary, a następnie zamykanych w specjalnych obozach pracy dla czarownic. Główną bohaterką jest 9-letnia dziewczynka, która zostaje skazana za uprawianie magii i trafia do jednego z takich miejsc. Film łączy w sobie elementy humorystyczne ze smutkiem i powagą, magię z brutalnym realizmem. Nagrodzony został m.in. nagrodą Brytyjskiej Akademia Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA) za najlepszy debiut.

Po seansie odbędzie się rozmowa o filmie przy kawie, herbacie i ciastkach.  Dyskusję poprowadzą członkinie grupy Toruńskie Dziewuchy: Marta Siwicka i Alina Sikora.  Podczas projekcji i dyskusji organizatorzy zapewniają bezpłatną opiekę wykwalifikowanego animatora dla dzieci od 3 roku życia.  DKKF „Szpulka” jest wspólną inicjatywą grupy Toruńskie Dziewuchy, Fundacji „Nieograniczona” im. Bogny Olszewskiej oraz Centrum Kultury Dwór Artusa.

Plan projekcji na 2018 r.

11 października 2018 r. godz.18:30 
„Nie jestem czarownicą” (2017) | dramat | reż. Rungano Nyoni
Film opowiada o kobietach w Zambii oskarżanych o czary, a następnie zamykanych w specjalnych obozach pracy dla czarownic. Główną bohaterką jest 8-letnia dziewczynka, która trafia do jednego z takich miejsc.

8 listopada 2018 r. godz.18:30
„Boski porządek” (2017) | komedia obyczajowa | reż. Petra Biondina Volpe
To historia zwyczajnych kobiet, gospodyń domowych z małego szwajcarskiego miasteczka, które zaczynają walczyć o prawa wyborcze kobiet (uzyskane w 1971 r.) i poznają, czym jest kobieca solidarność. Tematyka filmu wynika z przypadającej 28 listopada setnej rocznicy uzyskania przez Polki praw wyborczych.

13 grudnia 2018 r. godz.18:30
„Ki” (2011) | dramat obyczajowy | reż. Leszek Dawid
Film opowiada historię młodej, samotnej matki, która stara się łączyć opiekę nad dwuletnim synem z pracą. Jednocześnie próbuje nie poddawać się ograniczeniom związanym z macierzyństwem. Aby pogodzić te obowiązki musi nieustannie zwracać się o pomoc częstokroć przekraczając granice.

Ważne informacje:

  • Jedyny kobiecy Klub filmowy w tej części Polski (drugi w kraju)
  • Inicjatywa jest wspólna akcją Toruńskich Dziewuch, Fundacji Nieograniczona im. Bogny Olszewskiej i Centrum Kultury Dwór Artusa
  • Sfinansowana jest ze środków Miasta Toruń i Fundacji „Nieograniczona” im. Bogny Olszewskiej
  • Budżet projektu (do końca roku) wynosi 2300 zł (z czego dofinansowanie miejskie to 1600 zł)
  • Wstęp na wszystkie filmy i dyskusje jest NIEODPŁATNY
(Oprac. MM)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%