Zamknij
REKLAMA

Koncert w 100-lecie odzyskania niepodległości w CKK Jordanki

15:01, 13.09.2018 | Oprac. MM
REKLAMA
Skomentuj
Fot. Nadesłana

Chór Męski Copernicus z Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu, grudziądzki Chór Męski Echo, Orkiestra Dęta WOAK oraz Machał Czaposki (fortepian) wystąpią na okolicznościowym koncercie w 100-lecie odzyskania niepodległości, który odbędzie się w toruńskim CKK Jordanki w niedzielę, 23 września. Koncert jest częścią obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa w Kujawsko-Pomorskim Niepodległa dla wszystkich.

W bogatym repertuarze toruńskiego Chóru Męskiego Copernicus zawsze bardzo istotne miejsce zajmują utwory patriotyczne, pieśni okolicznościowe i żołnierskie piosenki. W setną rocznicę odzyskania niepodległości śpiewacy zapraszają torunian i mieszkańców regionu na uroczysty koncert, którego program w całości wypełni muzyka patriotyczna. Do wspólnego śpiewania chór Copernicus zaprosił zaprzyjaźniony Chór Męski Echo z Grudziądza a także członków innych zespołów śpiewaczych.

Oprócz chórzystów w koncercie udział wezmą także Orkiestra Dęta WOAK oraz wybitny toruński pianista Michał Czaposki. Opiekę artystyczną nad koncertem W 100-lecie odzyskania niepodległości sprawuje Paweł Jan Jankowski – dyrygent Chóru Męskiego Copernicus. Chór Męski Echo do koncertu przygotowuje Jerzy Cieślak, zaś Orkiestrę Dętą WOAK – jej kapelmistrz, Jerzy Derkowski.

Koncert rozpocznie Bogurodzica w wykonaniu a capella blisko stu chórzystów. Kolejne utwory śpiewane będą z akompaniamentem Orkiestry lub Michała Czaposkiego. Na repertuar koncertu złożą się utwory XIX-wieczne m.in.: Warszawianka Karola Kurpińskiego ze słowami Casimira François Delavigne`a w przekładzie Karola Sienkiewicza, Pieśń rycerska Stanisława Moniuszki do słów Józefa Kościelskiego, piosenki legionowe m.in.: O mój rozmarynie ze słowami Wacława Denhoff-Czarnockiego,

Pierwsza kadrowa ze słowami Tadeusza Ostrowskiego „Ostera” i Kazimierza Łęckiego „Graby”, utwory z czasów wojny polsko-bolszewickiej, m.in. Rozkwitały pąki białych róż Mieczysława Kozar-Słobódzkiego ze słowami Kazimierza Wroczyńskiego i Jana Lankaua, a także utwory z okresu II wojny światowej, m.in.: Karpacka Brygada Mariana Hemara czy Modlitwa obozowa Adama Kowalskiego. Wszystkie te pieśni zajmują szczególne miejsce w polskiej kulturze muzycznej, a nawet szerzej: w historii współczesnej Polski. Ponieważ w bogatym repertuarze koncertu utwory podniosłe i refleksyjne przeplatają się z żołnierskimi piosenkami o luźniejszym charakterze, program okolicznościowego występu Chóru Męskiego Copernicus i gości zespołu jawi się jako zróżnicowany stylistycznie i formalnie.

Koncert nie jest biletowany, ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują darmowe wejściówki, które można odbierać w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Toruniu.

(Oprac. MM)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone