Zamknij

W-łącznik, czyli inicjatywy kulturalne realizowane przez mieszkańców Torunia

11:50, 07.09.2018 Informacja prasowa Aktualizacja: 14:58, 13.09.2018
Skomentuj Fot. Tomasz Berent Fot. Tomasz Berent

Wraz ze zbliżającym się początkiem jesieni Dom Muz przygotował dla mieszkańców Torunia wiele atrakcji kulturalnych. Będą to między innymi wystawy, koncerty oraz szereg różnorodnych warsztatów artystycznych dla wszystkich torunian i torunianek w ramach projektu W-łącznik! Jak mówią twórcy projektu: ”W-łącznik! bo naszym celem jest łączyć i włączać, budować więzi, odkrywać potencjał, aktywizować i wciągać do działania”.

Pierwszym etapem projektu było przeprowadzenie diagnozy lokalnej, rozpoznanie potrzeb mieszkańców oraz określenie działań, które pomogą w większym stopniu zaangażować społeczność miasta do uczestnictwa w działaniach kulturalnych na starówce. Projekt skierowany jest w szczególności do mieszkańców starówki, przede wszystkim do rodzin z dziećmi, cudzoziemców oraz studentów, aby dać im możliwość współtworzenia kultury i realizacji własnych projektów. 

Jedną z proponowanych inicjatyw są warsztaty plastyczne „ze stareEGO MIASTA” autorstwa Piotra Florianowicza. Projekt jest skierowany do dzieci i młodzieży w wieku od 9 do 17 lat, studentów kierunku Grafika z Polski, Ukrainy i Białorusi oraz dorosłych mieszkańców Starego Miasta. Grupa będzie wspólnie wykonywać zaproszenia, pocztówki oraz plakaty w różnych technikach, które zainspirowane będą Starym Miastem, problemami z jakimi borykają się jego mieszkańcy, a także ukażą pozytywne i negatywne treści opowiadające o toruńskiej starówce jako miejscu do życia. 

Z kolei projekt „EtnoStarówka” Arona Bluma będzie składał się z warsztatów tańca i śpiewu dla dzieci oraz warsztatów bębniarskich dla dorosłych, a zakończony zostanie koncertem. Warsztaty bębniarskie poprowadzi dwójka artystów, senegalski muzyk z Londynu Modou Touré oraz basista Aron Blum. Elementem warsztatów będzie wyjście z instrumentami w przestrzeń miejską. Podczas warsztatów dla dzieci artysta poprzez zabawę pokaże grupie elementy tradycyjnych tańców afrykańskich oraz śpiewu. Artyści wraz z osobami, które wcześniej brały udział w warsztatach zagrają koncert na dziedzińcu kamienicy przy ul. Mostowej 6, czyli w kawiarni PERS.

Kolejna inicjatywa to otwarte warsztaty teatralne „Włączamy razem teatr”, który będzie trwał dwa miesiące i zostanie zakończony spektaklem. Warsztaty zostaną poprowadzone przez Oxanę Lytvynenko i Krystiana Wieczyńskiego. Są one adresowane w szczególności do mieszkańców toruńskiej starówki i mniejszości ukraińskiej. 

Projekt „Ja – torunianka” autorstwa Eweliny Wolskiej jest skierowany do dziewczynek w wieku od 9 do 13 lat. Podczas warsztatów grupie młodzieży zostaną zaprezentowane baśnie i legendy toruńskie, w których występują ważne postaci kobiet. Zapoznają się też z historiami kobiet - postaci historycznych ważnych dla naszego miasta i regionu. Podczas cyklu warsztatów przewidziane są zajęcia teatralne z aktorem, plastyczne oraz muzyczne. Finałem zajęć będzie przedstawienie. 

Inicjatywa Sary Orzechowskiej „Spotkania z Dziadami” skierowana jest do dzieci w wieku 8-10 lat. Grupa zostanie zaproszona do stworzenia motanek – słowiańskich lalek intencjonalnych, zapoznania się z symboliką naszych przodków oraz do pracy nad symbolami słowiańskimi, które dzieci poznają i spróbują interpretować. 
Harmonogram najbliższych wydarzeń:

Ze starEGO MIASTA

Część I
10.09.2018 (poniedziałek), godz. 16:30
Warsztaty dla dzieci i młodzieży (9-17 lat) podczas, których wspólnie wykonamy projekty zaproszeń na kolejne działania plastyczne dla dorosłych mieszkańców starówki. Wstęp wolny.
Część II
I grupa 13 i 17.09.2018 (czwartek i poniedziałek), godz. 16:30
II grupa 20 i 24.09.2018 (czwartek i poniedziałek), godz. 16:30
Dzieci i młodzież (9-17 lat) wspólnie z zaproszonymi dorosłymi wykonają w różnych technikach plastycznych projekty plakatów i kartek pocztowych, które zainspirowane będą Starym Miastem i problemami z jakimi borykają się jego mieszkańcy. Kartki pocztowe będą zainspirowane m.in.: architekturą Zespołu Staromiejskiego w Toruniu oraz ważnymi miejscami dla małych i dużych autorów. W plakatach autorzy ukażą pozytywne i negatywne treści opowiadające o toruńskiej starówce jako miejscu do życia i zamieszkania. Wspólnie zastanowimy się jak mogłyby wyglądać ulice i kamienice starówki, czego na niej brakuje, co jest atutem mieszkania w tej części miasta a co wpływa negatywnie na jej mieszkańców. Wybrane projekty kartek zostaną zeskanowane, a następnie wydrukowane w formie profesjonalnych kartek pocztowych z pozdrowieniami z toruńskiej starówki. Projekty plakatów zostaną wydrukowane w dużych formatach B2 i zaprezentowane na wystawie w Domu Muz, a następnie na słupach ogłoszeniowych w Toruniu. Wstęp wolny.

EtnoStarówka - warsztaty bębniarskie i koncert

14.09.2018 (piątek), godz. 18:00 
Warsztaty bębniarskie dla dorosłych
Dom Muz ul. Podmurna 1/3
Warsztaty poprowadzi dwoje artystów senegalski muzyk z Londynu Modou Toure oraz basista Aron Blum. Elementem warsztatów będzie wyjście z instrumentami w przestrzeń miejską, żeby zintegrować lokalną społeczność z tym elementem kultury oraz indywidualnej ekspresji. 
Wstęp wolny.

15.09.2018 (sobota), godz. 11:00 
Warsztaty tańca i śpiewu afrykańskiego dla dzieci (5-15 lat)
Dom Muz ul. Podmurna 1/3
Warsztaty tańca i śpiewu afrykańskiego dla dzieci: nauka przez zabawę z artystą, który pokazuje elementy tradycyjnych tańców afrykańskich, śpiewa i jednocześnie zachęca dzieci do aktywnego udziału w warsztatach. 
Wstęp wolny.

15.09.2018 (sobota), godz. 20:00 
Koncert na dziedzińcu kamienicy przy ul. Mostowej 6, kawiarnia PERS
Aron Blum oraz Modou Touré zagrają koncert wraz z osobami, które wcześniej brały udział w warsztatach. Wstęp wolny!

Modou Touré - muzyk senegalskiego pochodzenia. Syn Ousame Touré, założyciela legendarnej grupy Touré Kunda, pierwszej grupy afrykańskiej, która w latach 80. osiągnęła światowy rozgłos. Modou swoją karierę rozpoczął w Dakarze, od 2011 roku tworzy i gra w Wielkiej Brytanii. W 2012 roku spotkał się z angielskim bluesmanem Ramonem Goosem – tak narodził się wspólny projekt, a wraz z nim mnóstwo koncertów w klubach i na festiwalach. Ukoronowaniem współpracy jest album „The West African Project”, który odniósł duży sukces w Europie i za Oceanem. 
Aron Blum - gitarzysta basowy, improwizator, autor muzyki teatralnej, ostatnie kilka lat inspirowany rytmem i różnorodnością Londynu, gdzie dobrze były odbierane również koncerty solowe. Związana jest z tym ostatnia płyta ''Letters from London''. 

W-łącznik - Włączamy razem teatr!

17.09.2018 (poniedziałek), godz. 18:00 – warsztaty otwierające projekt
Projekt jest adresowany do miłośników teatru, mieszkańców Torunia, a w szczególności toruńskiej Starówki, mniejszości ukraińskiej. Szukamy osób zainteresowanych wszystkim, co wiąże się z teatrem (aktorstwo, scenografia, muzyka, pisanie o teatrze itd.), a które chcą się zrealizować twórczo, wziąć udział we wspólnej zabawie, ciekawie spędzić czas. Od 10 września do 10 listopada będziemy tworzyć spektakl teatralny przy wsparciu Domu Muz, we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 5, Liceum Ogólnokształcącym nr 1, Fundacją Pomocy Samotnym Matkom w Toruniu. 
Zgłoszenia przyjmujemy na [email protected].  Wstęp wolny. Prowadzący: Oxana Lytvynenko i Krystian Wieczyński

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne

(Informacja prasowa)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%