Zamknij
REKLAMA

2017 to rok dobry kulturalnie? Spróbujmy go podsumować [TOP 10]

13:44, 01.01.2018 | Adrian Aleksandrowicz
REKLAMA
Skomentuj
fot. Tomasz Berent

Nie zawiodły sprawdzone marki, zachwyciły wydarzenia debiutujące, ale nie wszystkie. Co udało się szczególnie? Oto kulturalne TOP 10 w Toruniu.

10. Dni Grzegorza Ciechowskiego.

Tegoroczny grudniowy festiwal poświęcony liderowi Republiki zachwycił przede wszystkim dwoma koncertami. Symfonicznie, z towarzyszeniem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, przeboje Obywatela G. C. zaśpiewali: Katarzyna Groniec, Renata Przemyk, Jacek Bończyk i Adam Nowak.

fot. Tomasz Berent, więcej zdjęć tutaj: https://ddtorun.pl/pl/15_fotorelacje/92_koncerty/3244_ciechowski_symfonicznie_z_tos.html

Spotkanie z symfonikami i koncert specjalny w Od Nowie zachwyciły torunian.

Zdjęcia z koncertu w Od Nowie zobaczysz tutaj.

9. Toruński Festiwal Książki.

Przeniesienie imprezy z jesieni na lato w rozkwicie okazało się strzałem w 10-tkę! Festiwal okazał się prawdziwym sukcesem frekwencyjnym. O swoich książkach opowiadali m.in. Filip Springer, Olga Tokarczuk, Jacek Hugo-Bader czy Karolina Korwin-Piotrowska.

fot. Anna Pesta

Więcej zdjęć z festiwalu tutaj.

8. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek Spotkania.

W Baju Pomorskim przez osiem dni mogliśmy podziwiać najlepsze przedstawienia zrealizowane w konwencji teatrów lalek. Poza zespołami z Polski do Torunia przyjechały grupy teatralne z m.in. Frankfurtu i Petersburga. O grand prix rywalizowało 16 przedstawień.

fot. Tomasz Berent

7. Jacek i Placek na tropie księżyca.

Spektakl w reżyserii Agnieszki Płoszajskiej podziwiać mogli widzowie Teatru Muzycznego. Aktorom, muzykom i twórcom przedstawienia udało się oddać niepowtarzalny klimat piosenek Lady Pank, a przy tym nie stracić sensu sztuki. Zachwyciły także kostiumy i dekoracje.

fot. Tomasz Berent

Zdjęcia ze spektaklu zobaczyć w fotorelacji.

6. Romeo i Julia 3D Water Concept.

Aktorzy Teatru Studio Buffo na czele z Nataszą Urbańską wystawili w Toruniu wyjątkowe i niecodzienne widowisko. Choreografia, gra aktorska i muzyka Janusza Stokłosy sprawiły, że było to prawdziwe dzieło sztuki!

fot. Tomasz Berent

Zdjęcia z przygotowań do spektaklu znajdziecie tutaj.

5. Festiwal Debiutantów Pierwszy Kontakt.

W Teatrze Wilama Horzycy mogliśmy podziwiać najlepsze reżyserskie i aktorskie debiuty zespołów z m.in. Warszawy, Gdańska czy Poznania. Festiwal zachwycił swoją różnorodnością.

[ZT]9941[/ZT]

4. Instalacja Steve'a Nasha na Skywayu.

Międzynarodowy Festiwal Światła Bella Skyway Festival podzielił torunian. Niektórzy byli zachwyceni komercyjnymi instalacjami międzynarodowych artystów, które cieszyły oczy torunian i przechodniów, inni narzekali, że festiwal stał się zbyt rozrywkowy i nie promuje już ambitnych prac. Wszyscy jednak zgodnie twierdzili, że dzieło Steve'a Nasha, które podziwiać mogliśmy w kościele akademickim, było zjawiskowe i wyjątkowe

[ZT]11656[/ZT]

3. David Lynch w Toruniu.

Dzięki współpracy Centrum Sztuki Współczesnej i Fundacji Tumult, organizatorów festiwalu Camerimage, Toruń odwiedził David Lynch, znany na całym świecie reżyser. Goszczący na jubileuszu Camerimage w Bydgoszczy filmowiec otworzył w Toruniu swoją wystawę.

fot. Agnieszka Bielecka

Zdjęcia z wernisażu tutaj.

2. Queer Fest czyli Festiwal Różnorodności.

14 października ulicami Torunia przeszedł pierwszy Marsz Równości, było to wydarzenie kulminacyjne toruńskiego Queer Festu, w ramach którego zorganizowano szereg spotkań, dyskusji i warsztatów.

fot. Tomasz Berent

1. Tofifest - 15. edycja festiwalu.

Festiwal stworzony przez Kafkę Jaworską obchodził jubileusz 15-lecia. Z tej okazji w Toruniu zobaczyć można było m.in. Macieja Stuhra, Jana Englera, Marka Koterskiego oraz młodych zdolnych aktorów: Olgę Bołądź, Sebastiana Fabijańskiego, Jakuba Gierszała czy Martę Nieradkiewicz. Zachwyciło także nowe pasmo muzyczne - gwiazdami dwóch koncertów galowych byli m.in. Nosowska, O.S.T.R, Krzysztof Zalewski i Anna Karwan.

fot. Tomasz Berent

Zdjęcia z festiwalu tutaj

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (30)

UżytkownikUżytkownik

Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


OdwagaOdwaga

1 0

Nie ma Pan odwagi podpisać się imieniem i nazwiskiem? Mały człowiek, małe stopki absolutny brak jaj! 23:43, 01.01.2018


UżytkownikUżytkownik

Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


obiektywnieobiektywnie

3 9

CENZURA!!! 10:53, 02.01.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

mgsmgs

4 4

najpierw używaj merytorycznych argumentów, a nie ujawniasz prywatne informacje. czekam na konkretną polemikę z treścią rankingu, skoro uważasz, ze oceny są niesłuszne. jak cie wtedy zablokują, to będziesz mógł płakać nad cenzurą. 11:50, 02.01.2018


krytykkrytyk

5 7

Ten dziennikarz jest niekompetentny 10:58, 02.01.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

mgsmgs

5 3

Gdyż? 11:50, 02.01.2018


KarolKarol

8 5

Pan MZ i cała klika jego ludzi uznałaby ze ranking jest wartościowy gdyby na 10 miejscach znalazło się 11 eventow z Davidem Lynchem w roli głównej. Żadnych merytorycznych argumentów, tylko ujawnianie prywatnych informacji o dziennikarzu, co nikogo nie powinno obchodzić. Ludzie kultury a o kulturze osobistej, kulturze dyskusji o krytyki zielonego pojęcia nie mąja. Smutne i przykre 11:57, 02.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ObiektywizmObiektywizm

6 5

MZ ma zapewne gdzieś rankingi takiego brukowca . jarek podaruj sobie bo widać masz obsesję. A ci twoi hejterzy minusujący wszystko co obiektywnie krytykuje niedoróbki i słabizny Tofi to żenada. Ty nie pisz o kulturze zachowania bo sam naciskałeś na dziennikarzy z Bydgoszczy by nie przyjeżdżali by relacjonować konferencje w CSW w sprawie odejścia twej żony ze stołka. A to jest wywieranie nacisku w imie prywatnego interesu.
Zgadzam się z tym kto tu napisał o prywatnych powiązaniach dziennikarza. Bo to ma ogromne znaczenie dla oceny OBIEKTYWIZMU opinii przez niego głoszonych. Dziennikarz w ogóle nie powinien się wypowiadać na temat imprezy w która jest zaangażowany jego partner lub partnerka. Wiem jarus że ty tego nie rozumiesz bo ty jedyne co potrafisz to robić klakę (często wychodzi z tego kloaka) swej żonie i dlatego jesteś nędznym byłym dziennikarzyną.
Wy wiecie co to BEZSTRONNOŚĆ dziennikarska ? Do tego trzeba być etyczny 14:06, 02.01.2018

Odpowiedzi:4
Odpowiedz

Czy ty jesteś normalCzy ty jesteś normal

3 3

Wywlekanie prywatnego życia jest dla Ciebie Ok???!!! Szczerze Ci współczuje 16:21, 02.01.2018


nie żartuj!nie żartuj!

3 1

informacja o powiązaniach dziennikarza z osobami ocenianymi to nie jest wywlekanie prywatnych spraw! uczciwy dziennikarz nie ocenia i nie lansuje nieobiektywnie swoich bliskich tak jak lekarz nie leczy swoich bliskich, tak jak nie możesz zostać członkiem komisji konkursowej gdy w konkursie startuje krewny, znajomy lub osoba z którą mieszkasz...kumasz? 21:16, 02.01.2018


Jesteś nienormalnyJesteś nienormalny

2 2

Oczywiście, ze to wywlekanie prywatnych spraw, ktore nikogo nie powinny obchodzić, tylko sobie wystawiasz świadectwo. Masz orzeczenie o niepełnosprawności intelektualnej??? Wole zapytac, bo nie jestem w stanie uwierzyć, ze piszes to bez Cienia zażenowania i wstydu! Kto z kim mieszka to nie jest Twój interes. Jak Ci nie odpowiada ranking to go nie czytaj, proste. Każdy ma prawo do swoich opinii, nawet jak się z tym nie zgadzasz! 00:21, 03.01.2018


Uczciwości brakUczciwości brak

3 1

panu dziennikarzowi gdy ocenia imprezy znajomków to przymyka oko na to że są słabe.
konkurencję albo ignoruje albo krytykuje tak jak mu podpowiadacie.
nie mogę uwierzyć, że dla ciebie to norma. prywatne kontakty rzutujące na oceny dziennikarza to nie jest jego prywatna sprawa to jest sprawa do komisji etyki mediów.
prywatna sprawą twoje kontakty są wtedy jeśli nie rzutują na oceny które autorytatywnie formułujesz na łamach jakiegoś medium.
takie jak ty proponujesz standardy to tylko na białorusi są ok.


01:05, 03.01.2018


Cenzura! Cenzura!

5 4

Usuwanie wpisów które nie naruszają dóbr osobistych jest CENZURĄ!
Czy naruszeniem dóbr osobistych jest to jak zdążyłam przeczytać przed usunięciem wpisu, że autor lub autorka wpisu wskazali na fakt iż dziennikarz był w bliskiej komitywie z współpracowniczką dyrektorki Tofi i że to może wskazywać na brak jego bezstronności?
Usuwaniem tych wpisów powinna zająć się Komisja ETYKI MEDIÓW.
Wszystko wskazuje na to, że sam zainteresowany autor tego wątpliwego rankingu bierze udział w usuwaniu wpisów.
To wstyd dla portalu. Tracicie całkowicie wiarygodność.
18:38, 02.01.2018

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

aaaaaa

2 2

Po pierwsze: Zabrzmiało jakby redaktor był w związku z tą osobą, co jest niedorzeczne :D
Po drugie: A kto w Toruniu się nie zna? Równie dobrze można powiedzieć, że pewna redaktorka lokalnego radia była w bliskiej komitywie z panem MŻ i co?
Po trzecie: Wyłączcie może możliwość komentowania na DDToruń, bo to co tu się dzieje, to jakaś żenada
10:43, 03.01.2018


PomyślPomyśl

1 0

Co do tej dziennikarki to jakoś nie widzę by w ogóle jakaś dziennikarka oceniała wydarzenia w kulturze toruńskiej w postaci rankingów.
Podejrzewam, że gdyby to zrobiła to uzasadniłaby dlaczego taki wybór a nie inny. Zastosowałaby np. kryterium rozpoznawalności w Polsce i Europie danego wydarzenia, albo ilości publikacji w polskich i zagranicznych mediach, albo oceniła unikatowość idei, albo wyjątkowość w skali kraju gości którzy zwrócili poprzez to wydarzenie uwagę na nasze miasto.
Podzielam pogląd że pan Aleksandrowicz jest nieobiektywny. Niestety dal się wciągnąć tracącym posady w kinie Centrum w kłamliwą akcje pod hasłem stop likwidacji kina. I tu już wyszło ewidentnie jak jest stronniczy. Nigdy po tym nie napisał że kino nie tylko funkcjonuje nadal ale , że jest lepsze od tego co serwował pani Jaworska i zastepująca ją jego koleżanka które w ostatnich miesiacah pracy w CSW po prostu wybierały pierwsze z brzegu filmy z periodyku pt" kina studyjne".
Poza tym pan Aleksandrowicz myli nazwiska artystów i naukowców toruńskich itp no przyznasz tak nie postepuje kompetentny dziennikarz. 12:38, 03.01.2018


BuliBuli

1 1

Jeśli Tofi z pustymi przebiegami na salach jeat number one to naprawdę słabo kulturą Toruń stoi.

To, że pan Aleksandrowicz z obiektywizmem ma kłopot zwłaszcza jeśli chodzi o najwspanialszy w galaktyce tofifest to żadna nowość. Nie uwzględniając jednak festiwalu Wisły czy festiwalu Nada osiąga dna niekompetencji. 12:27, 03.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Pantofel jarekPantofel jarek

1 1

Jeśli Tofi z pustymi przebiegami na salach jeat number one to naprawdę słabo kulturą Toruń stoi.

To, że pan Aleksandrowicz z obiektywizmem ma kłopot zwłaszcza jeśli chodzi o najwspanialszy w galaktyce tofifest to żadna nowość. Nie uwzględniając jednak festiwalu Wisły czy festiwalu Nada osiąga dna niekompetencji. 12:30, 03.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

pantofelek jarekpantofelek jarek

1 1

Jeśli Tofi z pustymi przebiegami na salach jeat number one to naprawdę słabo kulturą Toruń stoi.

To, że pan Aleksandrowicz z obiektywizmem ma kłopot zwłaszcza jeśli chodzi o najwspanialszy w galaktyce tofifest to żadna nowość. Nie uwzględniając jednak festiwalu Wisły czy festiwalu Nada osiąga dna niekompetencji. 12:34, 03.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

mana manamana mana

1 2

Panie Aleksandrowicz. Kpi pan sobie z ciężkiej pracy ludzi. Jest pan ślepy albo mieszka pan w innym mieście.
Gdzie festiwal Wisły, gdzie Festiwal Nada? Tofi fest z pustymi przebiegami na salach na pierwszym miejscu? Znowu prywata a nie rzetelne dziennikarstwo. 15:31, 03.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Michał z NakłaMichał z Nakła

3 1

Przy całym moim szacunku do wszystkich osób, które działają na rzecz wspaniałego miasta jakim jest Toruń, muszę niestety przyznać, że jest to bardzo krzywdzący i moim zdaniem wybitnie niesprawiedliwy ranking. Tofifest jest fajnym festiwalem, ale miejskim, na który przychodzą głównie mieszkańcy tego miasta i okolic. Sam byłem na projekcji, na której było kilka osób. Poza Jordankami kompletnie nie czuć tego, że odbywa się właśnie, wg. autora tego tekstu, najlepszy festiwal w Toruniu. Nie to co Skyway czy Festiwal Wysły. Zwłaszcza ten drugi był naprawdę fenomenalnym wydarzeniem. Tłumy uśmiechniętych ludzi. Super atmosfera i przede wszystkim bardzo fajny pomysł. Przyznaję, że Skyway jest trochę festynem, ale ten festyn w tej chwili gromadzi setki tysięcy ludzi. Nawet jeżeli najwięksi mędrcy Torunia i komentatorzy o wysokim IQ uznali, że był tam niski poziom artystyczny to najważniejszym recenzentem są zwykli ludzie. Wy tutaj, a zwłaszcza Pan Jaworski, lubicie się powoływać na zwykłych szeregowych mieszkańców, a tymczasem całkowicie ignorujecie ich głos, a takim głosem jest właśnie frekwencja. Ktoś tutaj słusznie zauważył, że Toruń jest małym miastem i trudno się nie znać. Dokładnie! Trudno się nie znać i trudno nie wiedzieć, że autor tego tekstu jest bliskim znajomym osób, które są w czołówce powyższego rankingu. Wiadomo to chociażby z ulubionego serwisu społecznościowego, na którym te osoby lajkują i z reguły pochlebnie i przyjacielsko komentują swoje wypowiedzi. Wiem to nie będąc nawet ich znajomym, bo jestem w tym mieście nowy, ale wiem kto jest kto i gdzie ich szukać. Co mnie jeszcze negatywnie uderza na tym forum to notoryczna tumultofobia. Nie wiem czemu największy hejt spotyka człowieka, który od ponad 20 lat robi tak wiele na rzecz kultury. Czy Pana Adriana, Pana Jaworskiego i Pana Bieleckiego naprawdę tak boli, że ktoś osiągnął sukces? Byłem na Camerimage i jeszcze nie widziałem tak fajnie zorganizowanego festiwalu. Pełno młodych zadowolonych ludzi z całego świata. I to naprawdę z całego świata. W tym roku poznałem i bawiłem się z Australijczykami, którzy przyjechali specjalnie na ten festiwal. Na pokaz teledysków konkursowych trzeba był stać w kolejce 20 minut przed rozpoczęciem. Mam nadzieję, że w przyszłości odbędą się dwa pokazy, bo ludzie naprawdę byli zawiedzeni, że nie weszli.
DD Toruń to fajny i czytelny portal, który czytam, bo gazeta pe el obniżyła loty plus każe sobie płacić za artykuły o remontach dróg osiedlowych, więc jesteście nadzieją na subiektywne i ogólnodostępne dziennikarstwo. Sam kiedyś poznałem Pana Wojciecha Giedrysa i mam o nim bardzo dobre zdanie, wiec tym bardziej ubolewam, a wręcz boli mnie, że pozwala na takie rzeczy. Toruń to małe miasto, ale o dużym potencjale, w którym każdy może coś dla siebie znaleźć. Mniej hejtu, a więcej działania, a wszystkim nam będzie lepiej, a przede wszystkim przyjemniej.

p.s. zapomniałem jeszcze dodać, że we wrześniu miał miejsce festiwal Nada, na którym frekwencja nie była olbrzymia, ale poziom artystyczny był bardzo wysoki. Organizacyjnie też wszystko fajnie wyszło, więc zignorowanie takiego eventu jest moim zdaniem niesprawiedliwe.

Zachęcam do dyskusji, ale tylko tych, którzy nie będą pisać, że jestem znajomym Piaska, bo nie jestem. Pozdrawiam. 15:36, 03.01.2018

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

do Michała z Nakłado Michała z Nakła

1 0

ad vocem kto to jest Bielecki? Ten co był w rządzie dawno dawno temu czy jakiś inny? Przybliż. 20:30, 04.01.2018


bielecki -Nowościbielecki -Nowości

2 0

Gość pisał w Nowościach mniej więcej tak samo jak Aleksandrowicz i Jaworski, czyli tenedencyjnie. To kawiarniane towarzystwo wzajemnej adoracji, Teraz Bielecki jest szefem internetowych Nowości i jak przejrzysz co publikował ten portal o Camerimage a co o Tofi i to zrozumiesz nieuczciwość tych ludzi. To jest kolejny kandydat na hienę prasową roku.
Kolesie lansują tylko kolesi i to jest wielki wstyd dla tych portali. 15:37, 06.01.2018


Queer fest superQueer fest super

2 2

Poukładał bym ten ranking nieco inaczej, dla mnie nr 1 to zdecydowanie Queer Fest - ważne wydarzenie, bardzo dobrze zrobione i bije Lyncha na głowę. Toffi było fajne, ale wg mnie nie najfajniejsze. Co do Lyncha to aż się boje cokolwiek napisać, jak pochwale to zgania mnie jedni, jak nie pochwale to drudzy :D trochę za bardzo bierzecie to na poważnie. Dziennikarz ma prawo do własnego zdania i napisania własnego rankingu, ja swój napisałabym trochę inaczej 12:47, 04.01.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

haha QUERhaha QUER

2 0

a gdzie w tym kultura? to była obyczajowa manifestacja . Kpisz sobie chyba z tym Querem ...t o że jesteś gejem lub lesbijka nie oznacza , że twoje problemy są najważniejsze i nie dostrzegasz podstawowych różnić między festynem a wydarzeniem kulturalnym.
Teraz spędź swoi kolegów gejów i lesbijki żeby minusowały mój komentarz bo wy tez nie rozumiecie co to jest tolerancja i umiejętność obiektywnej oceny rzeczywistości.
Querowy pochód ma się tak do kultury jak zjazd zwolenników RM ma się do kultury. 15:30, 06.01.2018


RepublikaninRepublikanin

1 2

A ja uważam, że Republika i tak była najlepsza! I zawsze będzie. Co do reszty to jestem na TAK za wszystkim, co jest toruńskie, a nie nabyte i organizowane przez wolne elektrony. I to by było na tyle. 20:23, 04.01.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

a ja że Kopernika ja że Kopernik

2 0

a ja uważam że odkrycia Kopernika były najfajniejsze...puknij się w głowę 15:26, 06.01.2018


NiewalecznyNiewaleczny

2 2

Nie rozumiem tej całej nagonki na dziennikarza. Ma prawo mieć swoją indywidualną opinię. To czy się z nią zgadzam czy nie to sprawa drugorzędna. Wolne media polegają na wolności słowa i wyboru, a nie podporządkowywaniu się do maluczkich opinii 20:25, 04.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

asz dziennikasz dziennik

3 0

najlepszy był festiwal, który się nie odbył smileeeee 20:27, 04.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

wysoka kulturawysoka kultura

2 1

"gościnne " występy sejmwoe oraz pozaparlamentarne duetu Szlezwingowa /Belzebub.
Ta para jest poza zasięgiem. a gdyby dołączyć Szlapkę z Bydzi, to we wszystkich kategoriach dystansują resztę, nawet arka pasożyta. 21:46, 04.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone