Toruńscy mastersi wrócili z medalami z mistrzostw Polski w Białymstoku

09:32, 04.07.2019 online Aktualizacja: 09:36, 04.07.2019
Skomentuj Fot. Nadesłana Fot. Nadesłana

Toruńscy mastersi wrócili z medalami

W Białymstoku odbyły się kolejne edycje mistrzostw Polski masters, lekarzy oraz dziennikarzy w lekkiej atletyce. We wszystkich tych czempionatach na podium stawali też torunianie.

Była to już 29. edycja Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Rywalizacji weteranów po raz kolejny towarzyszyły zmagania medyków i żurnalistów. Lekarze do walki o medale i tytuły w swoim letnim czempionacie stanęli już po raz ósmy, dziennikarze – po raz drugi. W sumie do udziału w zawodach zgłosiło się 443 zawodników i zawodniczek, w tym dziesięcioro torunian. Reprezentanci Grodu Kopernika jak zwykle nie zawiedli. Na podium stanęło sześciu lekkoatletów z Torunia, którzy łącznie wywalczyli aż dwanaście medali, w tym trzy złote.

Z mistrzostw w Białymstoku szczególnie zadowolony może być Edward Korolko, który w kategorii wiekowej M75 aż trzykrotnie stawał na podium, w tym dwa razy na jego najwyższym stopniu. Torunianin zwyciężył w skoku w dal, a także skoku o tyczce. W biegu na 100 metrów zajął drugie miejsce. Po trzy krążki sięgnął również Wacław Krankowski. Prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters, startujący w kategorii M65, triumfował w rzucie dyskiem, ponadto był drugi w rzucie młotem i pchnięciu kulą. Pozostałe medale z grona torunian w ramach czempionatu weteranów wywalczyli: Kazimierz Jankowski (M65, srebro w rzucie dyskiem), Tomasz Osóbka (M80, srebro w skoku w dal), a także Julian Pełka (M65, brąz w skoku w dal). Ostatni z wymienionych do tego dorzucił jeszcze dwa srebrne medale wywalczone w rywalizacji lekarzy – w skoku w dal i pchnięciu kulą. Z kolei w rywalizacji dziennikarzy wicemistrzem kraju w skoku w dal został Tomasz Niejadlik.

Warto nadmienić, że zawody miały bardzo mocną obsadę i kapitalny poziom. Do walki stanęło aż pięcioro olimpijczyków: Urszula Kielan, Genowefa Patla, Małgorzata Guzowska-Nowak, Marcin Krzywański oraz gościnnie znakomity białoruski płotkarz z pobliskiego Grodna - Leanid Vershynin. Odnotowano wiele znakomitych rezultatów w tym aż 12 rekordów Polski masters i 26 rekordów mistrzostw Polski masters.

Podczas nadzwyczajnego walnego zebrania członków związku, które odbyło się podczas mistrzostw, przeprowadzono wybory uzupełniające do zarządu PZLAM. Do władz związku po rocznej przerwie powrócił torunian Julian Pełka, który ponownie objął funkcję wiceprezesa ds. organizacyjnych.