Zamknij

Nie będzie współpracy z Bydgoszczą? Toruń stawia na inne gminy!

10:19, 08.04.2021 ddtorun.pl Aktualizacja: 10:27, 08.04.2021
Skomentuj Fot. archiwum Fot. archiwum

Nie będzie współpracy z Bydgoszczą? Toruń stawia na inne gminy!

Współpraca pomiędzy dwoma największymi miasta w województwie - Bydgoszczą i Toruniem od lat nie układa się najlepiej. Do tej pory Toruń współpracował w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w układzie: Toruń, Bydgoszcz i 23 gminy i miasta otaczające. Jednak okazuje się, że dalej taki twór nie będzie funkcjonował. Bydgoszcz stawia na swoich partnerów, a Toruń na swoich. 

Miejskie obszary funkcjonalne wyznaczone zostały w Strategii rozwoju województwa kujawsko-pomorskiego do 2030 roku - Strategia Przyspieszenia 2030+, przyjętej uchwałą Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego z 21 grudnia 2020 r.

W kujawsko-pomorskim wyznaczono 5 takich obszarów, skupionych wokół największych miast regionu: Bydgoszczy, Torunia, Włocławka, Grudziądza i Inowrocławia. W skład Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia wchodzi 35 sąsiadujących z naszym miastem powiatów i gmin województwa kujawsko-pomorskiego.

W skład Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia wejdą następujące powiaty: Powiat Aleksandrowski, Chełmiński, Golubsko-Dobrzyński, Toruński oraz gminy: Miejska Aleksandrów Kujawski, Aleksandrów Kujawski, Bądkowo, Miasta Chełmno, Chełmno, Miasta Chełmża, Chełmża, Ciechocin, Miejska Ciechocinek, Czernikowo, Miasta Golub-Dobrzyń, Golub-Dobrzyń, Kijewo Królewskie, Koneck, Kowalewo Pomorskie, Lisewo, Lubicz, Łubianka, Łysomice, Miasta Nieszawa, Obrowo, Papowo Biskupie, Raciążek, Radomin, Stolno, Unisław, Waganiec, Wielka Nieszawka, Zakrzewo, Zbójno, Zławieś Wielka. Obszar naszego MOF-u obejmie 460 tys. mieszkańców.

Dlaczego nie będzie współpracy z Bydgoszczą?

- Nie było woli, abyśmy współpracowali dalej jako duopol centralny w województwie, który promieniuje na swoje otoczenie – mówi prezydent Michał Zaleski. - Samorząd miasta Bydgoszczy jednoznacznie podkreśla, że w nowym okresie programowania środków unijnych chce tworzyć własną jednostkę Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego i własne Zintegrowane Inwestycje Terytorialne.

Warto przypomnieć, że dotychczas w ramach ZIT-u region pozyskał 166 mln euro na inwestycje. Kolejne ok. 100 mln euro trafiło do nas w ramach programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

O tym, jak fundusze unijne wpływają na rozwój miasta, świadczy chociażby ponad 40 mln zł pozyskanych na przebudowę alei Św. Jana Pawła II z RPO i 200 mln zł pozyskanych na zrównoważony transport, czyli budowę linii tramwajowej na JAR, modernizację linii, zakup tramwajów i autobusów niskoemisyjnych.

[ALERT]1617869979143[/ALERT]

 

(ddtorun.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

DolarDolar

8 2

Tylko Marsjanie będą współpracować z budyniem 18:23, 08.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

BrawoBrawo

4 4

Brawo . jak b=ruski nie umie współpracować to niech się buja. Biedni Bydgoszczanie...będą się zawalać mosty, budynki a o ich mieście bedzie się mówiło jak o Detroit.
Brawo prezydent Zaleski! Brawo. Odważnie i z mądrymi. Ambitnych prymitywów zostawmy sobie, niech się koncentrują na startach setek milionów na źle nadzorowanych mostach grożących zawaleniem.
20:59, 08.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

glomaryglomary

6 3

Tutejszy tow. gospodarz nawet krowiego mostku nie potrafi naprawić a jak on będzie rządził ,współpracował w tym ZIT? Przecież z dotychczasowej praktyki chyba wynika ,że te gminy potrzebne jemu będą do żerowania na nich? Kasa potrzebna na stodołę dla Żydowiczowych żab, które pozwolą na dalsze lansowanie się Zaleskiego i spóły? 01:21, 09.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%