Zamknij
REKLAMA

Gowin: będzie dalszą pomoc dla branż ciągle objętych restrykcjami!

18:21, 21.11.2020 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Gowin: będzie dalszą pomoc dla branż ciągle objętych restrykcjami!

"Przygotowujemy kolejne, bardzo daleko idące rozwiązania. Negocjujemy je w tej chwili z Komisją Europejską, ponieważ wymagają notyfikacji" - poinformował Gowin na konferencji prasowej wspólnej m.in. z premierem Mateuszem Morawieckim.

Rząd przygotowuje daleko idącą pomoc dla branż, które są i będą w grudniu objęte ograniczeniami w ramach walki z pandemią - oświadczył w sobotę wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Dodał, że warto rozważyć, czy przynajmniej dodatkowa niedziela, 6 grudnia mogłaby być handlowa.

Jak dodał, chodzi o takie rozwiązania, jak wieloletnie kredyty inwestycyjne gwarantowane przez BGK, przy czym rząd stara się o zgodę KE, by raty tych kredytów, przynajmniej w części, były pokrywane przez Polski Fundusz Rozwoju (PFR).

"Będzie także możliwość pokrywania do 70 proc. kosztów stałych w działalności tych firm, które będą dotknięte obostrzeniami i cały szereg innych, nowych rozwiązań, adresowanych zwłaszcza do tych branż, które wedle wszystkich prognoz najdotkliwiej zostaną dotknięte skutkami epidemii" - stwierdził Gowin.

Wicepremier wyjaśnił, że chodzi o takie branże jak: turystyka, hotelarstwo, działalność związana z kulturą czy np. siłownie, kluby fitness.

Wicepremier podkreślił, że rząd dołoży wszelkich starań, aby uratować jak najwięcej miejsc pracy i jak najwięcej firm. Dodał, że "ogromna odpowiedzialność spoczywa na każdym z nas".

Wicepremier stwierdził też, że otwarcie praktycznie całego sektora handlowego to "odważny ruch", ale innym formom działalności gospodarczej towarzyszą zbyt intensywne kontakty, sprzyjające przenoszeniu się koronawirusa.

Pytany o możliwość przywrócenia niedziel handlowych Gowin stwierdził, że jego ministerstwo stoi na stanowisku, żeby ze względów bezpieczeństwa, ważnych względów gospodarczych, warto rozważyć, aby przynajmniej niedziela, 6 grudnia była handlowa. Prowadzimy w tej sprawie konsultacje ze związkami zawodowymi - dodał.

Wcześniej premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że od przyszłej soboty, czyli 28 listopada, placówki handlowe będą mogły działać w najwyższym reżimie sanitarnym.

Jak wyjaśniał, handlowcy z różnych branż podczas spotkań z rządem zapewniali, że "będą dbali o to, żeby była odpowiednio mała liczba ludzi, podobnie jak w sklepach spożywczych i drogeriach, żeby można było utrzymać też reżim sanitarny". Placówki gastronomiczne, kulturalne jak kina czy teatry, siłownie i kluby fitness będą zamknięte przynajmniej do 27 grudnia. Przed świętami poinformujemy, co dalej - stwierdził Morawiecki.

 

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

SocjalizmSocjalizm

3 5

typowi socjaliści - najpierw ( wyolbrzymiony pseudo-powód) Szkodzić, przeszkadzać i zamykać gospodarkę, by potem przychodzić z programem ratunkowym , w postaci betonowe go koła ratunkowego. Fałszywa Pandemia . 20:53, 21.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

precz zGowinemprecz zGowinem

7 0

ten ślizgacz J. Gowin już kiedy był rządzie D. Tuska "pomógł" sądom teraz jako przySSawka PIS szkolnictwu wyższemu z tą swoją konstytucją dla nauki , podobnie będzie z gospodarką? Ważne ,że jemu już chyba nie brakuje do 1-go te 20tys/m-c ,bo rząd PIS jest hojniejszy i ma pewnie 3 razy tyle? 21:30, 21.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

gosiaagosiaa

6 0

Jaka "dalsza" pomoc?? Od miesiąca zamknięte, a nasz wspaniały "nie rząd" do tej pory nie zdążył jeszcze przyjąć zasad jakiejkolwiek pomocy... Ale i tak pan Gowin najbardziej ujął mnie dziś odpowiedzią na pytanie redaktora o to jak ma wyglądać "najwyższy reżim sanitarny" w galeriach handlowych od przyszłego tygodnia? Stwierdził, że nie będzie nas zanudzać odpowiedzią na to pytanie :D Może dla pana Gowina ten temat jest już nudny, on i tak dostaje pieniądze za swoje *%#)!& ja akurat chętnie dowiedziałabym się na czym ma polegać ten "najwyższy reżim sanitarny" i czemu może być zachowywany w galeriach, a nie może np. w siłowniach, klubach fitness, kinach, teatrach etc. 22:10, 21.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JarekgJarekg

4 0

Gowin, to już chyba synonim :) śliski facet, nawet syn ma o nim negatywne zdanie. Kto jeszcze wierzy w tą propagandę? 08:44, 22.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%