Zamknij

Zrobiło się mroźno! Oto 10 rad dla kierowców, które ułatwią podróż!

00:00, 14.12.2019 artykuł sponsorowany
Skomentuj

Korzystanie z samochodu zimą nie jest proste. W ostatnim czasie temperatura powietrza spada ranem sporo poniżej zera. Wszystko to sprawia, że kierowcy rano mają pełne ręce roboty podczas odśnieżania samochodu. Warto jednak pamiętać o kilku ważnych radach, dzięki którym korzystanie z samochodu zimą stanie się znacznie przyjemniejsze. Jazda zimą może stać się znacznie przyjemniejsza dzięki umieszczeni w samochodzie kilku gadżetów, takich jak odmrażacz do szyb, czy prostownik. Oto kilka najważniejszych kwestii, o których powinni pamiętać kierowcy!

10 rad dla kierowców na mroźne dni!

1. Wyłączanie wycieraczek

Zimą bardzo często podróżuje się z włączonymi wycieraczkami. Dzieje się tak ze względu na padający śnieg i deszcz. Kierowcy w ten sposób chcą poprawić widoczność. Dobór odpowiednich wycieraczek do swojego samochodu to pierwsza kwestia. Drugą kwestią jest natomiast umiejętne korzystanie z nich. Jeżeli są one w trybie pracy, może zdarzyć się tak, że w trakcie wyłączenia samochodu wycieraczka pozostanie na środku szyby. W momencie skucia lodem szyby i w trakcie ponownego rozruchu samochodu wycieraczka ruszy z miejsca. Kiedy będzie przymarznięta do szyby, pióra mogą zostać doszczętnie zniszczone. Najczęściej w takiej chwili zrywa się guma wycieraczki, co uniemożliwia podróż, kiedy sypie śnieg lub pada deszcz. Tak więc każdy kierowca w momencie wyłączania silnika powinien pamiętać o tym, aby wycieraczka powróciła na swoje miejsce spoczynkowe na dole szyby oraz o wyłączeniu mechanizmu działania wycieraczek. Nie warto także pozostawiać włączonej szyby w trakcie jazdy, kiedy warunki atmosferyczne nie wskazują opadów śniegu. Przemieszczanie się wycieraczki po suchej szybie nie tylko prowadzi do szybszego jej zużycia, ale także do powstania białych smug na powierzchni szyby, które utrudniają widoczność. Może się tak stać z powodu soli drogowej, niewielkiego przymrozku i nieodpowiedniego płynu do szyb.

2. Odśnieżanie czujników

Osoby poruszające się samochodami z czujnikami parkowania powinny dbać o to, aby za każdym razem odśnieżać czujniki parkowania. W przypadku samochodów z aktywnym tempomatem lub czujnikiem zmiany pasa trzeba także dbać o odśnieżenie czujników radarowych, które umieszczone są najczęściej w atrapie chłodnicy. Ważne jest także odśnieżenie lusterek i przedniej szyby, gdyż w tych miejscach producenci najczęściej umieszczają kamery. Jeżeli czujniki nie zostaną dokładnie oczyszczone ze śniegu, wówczas systemy asystujące nie będą mogły prawidłowo zadziałać. Zarówno czujniki jak i inne akcesoria można zakupić np. tutaj

3. Schłodzenie szyb przed końcem podróży

Osoby, które nie chcą rano skrobać szyb, mogą nieco ułatwić sobie to zadanie. Ryzyko oblodzenia można zminimalizować dzięki schłodzeniu szyby przed końcem podróży. Kiedy szyba będzie chłodna, spadający śnieg się na niej nie stopi, co sprawi, że na tafli szyby samochodu nie powstanie oblodzona skorupa, która rano będzie trzeba usuwać. Innym skutecznym sposobem na zlikwidowanie ryzyka oblodzenia jest umieszczenie specjalnej maty na szybie lub zastosowanie chemicznego odmrażacza do szyb.

4. Wyłączenie systemów ESP

Samochody, które mają systemy ASR i ESP bardzo często mają tendencję do gwałtownej interwencji, kiedy opony auta buksują w śniegu. Systemy te w trakcie jazdy mają za zadanie zapewnić kierowcy większe bezpieczeństwo, jednak jednocześnie mogą trudnić wyjechanie z zaspy, kiedy samochód się zakopie. Systemy te warto włączyć na drodze, jednak poruszając się po terenach górskich, warto pamiętać o ich wyłączeniu. O wyłączeniu systemów ponadto trzeba pamiętać, kiedy na kołach samochodu znajdują się łańcuchy!

5. Niepozostawianie rozładowanego akumulatora na mrozie

O akumulator należy skrupulatnie dbać, aby służył jak najdłużej. Im na zewnątrz jest zimniej, tym większe prawdopodobieństwo, że samochód zwyczajnie nie odpali. Wraz ze spadaniem temperatury w akumulatorze samochodu spada pojemność baterii. W wielu przypadkach kierowca musi wtedy szukać innego środka lokomocji, gdyż dojechanie samochodem w tym przypadku stanie się niemożliwe. O ile w akumulatorze naładowanym elektrolit nie zamarza, w rozładowanej baterii może zamarznąć do tego stopnia, że doprowadzi to do rozsadzenia akumulatora oraz rozsadzenia płyt. Pozostawienie akumulatora na mrozie w stanie rozładowania to gwarancja jego całkowitej destrukcji.

6. Zwrócenie uwagi na wodę w paliwie

Właściciele samochodów z silnikiem diesla powinni zwrócić szczególną uwagę na korki lodowe. Powstają one nawet w momencie, kiedy nalewamy paliwo najwyższej jakości. Dlaczego w baku pojawia się woda? Zazwyczaj dzieje się tak ze z powodu skraplania się pary wodnej na ściankach zbiornika. Oczywiście w filtrach paliwa znajdują się specjalne separatory pozwalające na oddzielenie wody od paliwa, dlatego przed rozpoczęciem sezonu zimowego warto rozważyć wymianę tego elementu. Nie jest to jednak reguła. Warto w trakcie zimy unikać jeżdżenia samochodem na rezerwie, gdyż im więcej powietrza będzie znajdowało się w zbiorniku, tym większe ryzyko skraplania. 

7. Zabezpieczenie uszczelek

Nawet w sytuacji, kiedy na zewnątrz nie ma siarczystych mrozów, warto rozważyć zaaplikowanie środka odmrażającego po bokach drzwi, aby uszczelka pod wpływem ich otwierania się nie zniszczyła. Często jeden nieprzemyślany ruch może doprowadzić do zerwania uszczelek, dlatego przezorność wydaje się tutaj uzasadniona. Osoby, które nie mają profesjonalnego odmrażacza, mogą także zdecydować się na posmarowanie uszczelek wazeliną przed wyjściem z samochodu po podróży. Posłużyć może do tego także tradycyjny spray do deski rozdzielczej. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Tomek Doradca ValeoTomek Doradca Valeo

0 0

Witajcie!
W ramach kampanii informacyjnej mam przyjemność być Waszym doradcą online. Pozostaję do dyspozycji dla wszystkich zainteresowanych tematyką części samochodowych Valeo. Jeśli macie jakiekolwiek pytania, chętnie na nie odpowiem zarówno w tym jak i skorelowanych wątkach.

Tomek
Doradca online Valeo Polska
valeoservice.pl 11:56, 20.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%