Zamknij
REKLAMA

Toruń: o tym koniecznie muszą pamiętać uczniowie i studenci!

12:48, 07.08.2019 | AJ
REKLAMA
Skomentuj
Foto. Deposit Photos

Toruń: o tym koniecznie muszą pamiętać uczniowie i studenci!

Uczniowie i studenci, którzy po śmierci rodzica otrzymują rentę rodzinną często zapominają, aby zawiadomić ZUS o kontynuowaniu nauki lub jej zaprzestaniu. Niedopełnienie tego wymogu w konsekwencji może doprowadzić do utraty renty lub zwrocie  nadpłaconego świadczenia.

Renta rodzinna przysługuje dzieciom do ukończenia przez nie 16 roku życia. Jednak gdy kontynuują naukę mogą ją otrzymywać aż do 25 roku życia. Chyba, że urodziny te przypadają w trakcie ostatniego roku studiów. Wówczas świadczenie przysługuje do końca roku akademickiego

- Gdy uprawniony do renty rodzinnej uczeń, student uczy się to renta wypłacana jest przez rok szkolny oraz wakacje. ZUS wypłaca świadczenie za okres wskazany w zaświadczeniu, które powinna wydać placówka, w  której dziecko, student się uczy - informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Uczniowie szkół ponadpodstawowych zaraz po letnich wakacjach, bądź jeszcze w trakcie ich trwania powinni złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych wniosek o dalszą wypłatę świadczenia wraz z zaświadczeniem o dalszej nauce. Do ukończenia przez dziecko 16 roku życia nie trzeba przynosić do ZUS żadnego zaświadczenia ze szkoły. Bez konieczności potwierdzania nauki, renta rodzinna przysługuje również dzieciom, które jeszcze w trakcie nauki, a przed 25 rokiem życia, stały się całkowicie niezdolne do pracy. Natomiast studenci termin na dostarczenie dokumentów mają do końca października. Chcąc by renta wypłacana była bez przerwy, należy zadbać, by najpóźniej w ciągu miesiąca od ostatniej wypłaty złożyć do ZUS-u wniosek wraz z zaświadczeniem o kontynuowaniu nauki.

TERMINY NA ZŁOŻENIE WNIOSKU:

- do końca września - uczniowie,

- do końca października - studenci,

- do końca miesiąca, w którym rozpoczęto naukę - w przypadkach gdy jej rozpoczęcie nastąpiło w innych miesiącach niż wrzesień i październik,

Nie zawsze konieczne jest coroczne wypełnianie formalności w ZUS. Jeżeli szkoła albo uczelnia w pierwszym zaświadczeniu wskaże całkowity okres trwania nauki, na przykład 3-letni, 2-letni, to w takim przypadku ZUS wypłaca rentę przez cały ten okres, kontrolując jednak czy nauka jest rzeczywiście kontynuowana.

W przypadku zaprzestania nauki, uczeń lub student muszą jak najszybciej zawiadomić o tym ZUS, by wstrzymać wypłatę renty rodzinnej. Jeśli tego nie zrobią Zakład nadal będzie wypłacał świadczenie. Nienależnie pobierane świadczenie trzeba będzie zwrócić wraz z odsetkami.

(AJ)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (2)

MmsMms

1 0

Ciekawe kiedy Szanowny Pan Prezydent dopilnuje budowy Szkoły Podstawowej na Okólnej...jak zwykle na papierze ustalenia swoje, a realizacja swoje. Już wiadomo, że szkoła powstanie przynajmniej rok później niż Prezydent zapewniał. Może w końcu coś powstanie w terminie, bo począwszy od realizacji projektów z budżetu partycypacyjnego skończywszy na owej szkole, na Stawkach jak zwykle poślizg 20:16, 07.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MmsMms

0 0

Jeszcze komentarz dodało mi tam gdzie nie trzeba 21:31, 07.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone