Zamknij

W Toruniu spotkali się menedżerowie centrów miast z kilku polskich miast. O czym była mowa?

10:10, 19.04.2019 online Aktualizacja: 11:21, 19.04.2019
Skomentuj Fot. Sławomir Kowalski Fot. Sławomir Kowalski

W Toruniu spotkali się menedżerowie centrów miasta z kilku polskich miast

W dniu 17 kwietnia 2019 r. w toruńskim ratuszu spotkali się menedżerowie centrów miast z Torunia, Gdańska, Bydgoszczy, Lublina i Łodzi, czyli z miast, które zdecydowały się na wdrożenie idei town centre management (TCM).

Biuro Toruńskiego Centrum Miasta Urzędu Miasta Torunia wraz z Ośrodkiem Badań Samorządowych Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu zorganizowało pierwsze w Polsce spotkanie menedżerów centrów miast. Miało ono na celu wymianę wiedzy i dobrych praktyk wśród osób na co dzień zajmujących się problemami starówek, jak również popularyzację tego rozwiązania (town centre management) w Polsce. - Funkcjonowanie jednostek zajmujących się zarządzaniem centrami miast to znana i sprawdzona metoda zarządzania publicznego w wielu krajach europejskich.

- Pozwala ona na skuteczniejsze i sprawniejsze rozwiązanie specyficznych problemów, jakie posiadają te części miast poprzez niemal codzienny i bezpośredni kontakt z funkcjonującymi tam osobami – powiedział dr Robert Gawłowski z WSB Toruń. - Poprzez organizację spotkania zależy nam na tym, aby menedżerowie poznali się osobiście, przedstawili swoje problemy, jak również pomysły, które będą przykładem i inspiracją dla innych menedżerów – dodał Gawłowski.

W Polsce kilka miast podjęło próbę stworzenia struktur TCM. Funkcje jednoosobowe menedżerów centrów powołano w Gdańsku, Bydgoszczy, Łodzi i Lublinie, ale toruńskie rozwiązanie polegające na utworzeniu odrębnego biura w strukturze urzędu jest najdłużej – bo ponad 10 lat – działającym. - W Toruniu Biuro zarządzane przez menedżera centrum skupia się na dwóch zasadniczych aspektach: wizerunku i estetyce przestrzeni starówki oraz aktywizacji gospodarczej tego obszaru – wyjaśniała Aleksandra Iżycka, dyrektor Biura Toruńskiego Centrum Miasta.

- Zarządzamy terenem 234 ha, którego znaczna część jest wpisana na listę UNESCO. To szczególny obszar atrakcyjny turystycznie, wymagający osobnych procedur i szybkiego reagowania z uwagi na dużą liczbę użytkowników i ich bezpieczeństwo – nie tylko mieszkańców, ale również turystów i obsługujących ich przedsiębiorców – dodała Iżycka.

Spotkanie menedżerów z Torunia, Łodzi, Bydgoszczy, Gdańska i Lublina pokazało, że niezależnie od lokalizacji na mapie Polski, centra tych miast mają podobne problemy dotyczące m.in. wspierania lokalnej przedsiębiorczości, organizacji ruchu samochodowego czy komunikacji z mieszkańcami i przedsiębiorcami. Uczestnicy wydarzenia jednomyślnie uznali potrzebę takich spotkań roboczych, co okazało się zbieżne z intencją organizatorów, aby stworzyć sieć współpracy menedżerów centrum miast, która poprzez systematyczne spotkania i wymianę dobrych praktyk będzie wsparciem w codziennym ich funkcjonowaniu. 

[ALERT]1555588440877[/ALERT]

(online)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%