Zamknij
REKLAMA

Inwestycja, która powstanie na działce o powierzchni ok. 8 tys. metrów kw.

20:45, 05.10.2018 | Oprac. MM
REKLAMA
Skomentuj
Fot. Joanna Zdancewicz

Space Labs, czyli miejsce, w którym konstruktorzy i projektanci mogliby opracować swoje koncepcje techniczne, a także je wykonać, uruchomić i przetestować, powstanie w Toruniu przy ul. Łokietka.

O idei tego przedsięwzięcia i jego realizacji mówiono podczas konferencji prasowej z udziałem prezydenta Michała Zaleskiego, która odbyła się 4 października 2018 roku w Business Link przy ul. Łokietka. Obecni na niej byli także przedstawiciele jednostek zaangażowanych w ten projekt: Maja Lewandowska-Robak – dyrektor Wydziału Rozwoju i Planowania Europejskiego, Monika Mazur-Świerczyńska - prezes Toruńskiego Laboratorium Biznesu sp. z o.o., Paweł Żywiecki - Partner Zarządzający/Dyrektor Regionalny Fundacji Polska Przedsiębiorcza oraz Wojciech Świtalski i Wojciech Klabun ze spółki Urbitor.

– W Toruniu niezmiennie od lat szukamy dobrych pomysłów na to, jak rozwijać miasto, w tym wspierać przedsiębiorczość, a także aby pozyskiwać na te zadania środki zewnętrzne, w tym środki z Unii Europejskiej. Tak jest z projektem Toruń Space Labs. Zdecydowaliśmy się na udział w konkursie, który przeznacza środki na wzmocnienie innowacyjności i konkurencyjności gospodarki regionu. Konkurs okazał się efektywny dla naszego projektu – wyjaśnił prezydent Michał Zaleski. - Na początku września 2018 roku projekt pn. „Toruń Space Labs” otrzymał dofinansowanie ze środków zewnętrznych. Wartość całego projektu wyniesie blisko 16 mln zł, z czego dofinansowanie stanowi ponad 9 mln zł.

Toruń Space Labs znajdzie się na działce o powierzchni ok. 8 tys. metrów kwadratowych, położonej pomiędzy ul. Łokietka a ul. Dworcową. W ramach formuły „zaprojektuj i wybuduj” powstaną na niej trzy obiekty:

- trzykondygnacyjny budynek główny TSL o powierzchni ok. 1650 m2, na którym zamontowany zostanie teleskop do obserwacji nieba (Astro-Lab),

- hala (ok. 460 m2) z 4 pomieszczeniami prototypowni oraz wydzielonym centrum demonstracyjnym,

- całoroczna konstrukcja sferyczna (Space Arena) o kształcie kopuły, która będzie stanowić centrum demonstracyjne, umożliwiające testowanie rozwiązań mechanicznych i elektronicznych branży space, przeznaczona na permanentny teren operacji planetarnych prowadzonych zdalnie z centrum kontroli. Powierzchnia tej konstrukcji to ok.  728 m2.

- Powstanie tu miejsce, gdzie konstruktorzy i projektanci mogliby nie tylko opracować swoje koncepcje techniczne, także związane z designem, ale również wykonać je, zintegrować, uruchomić, a następnie przetestować ich funkcjonowanie w świecie rzeczywistym – poinformował prezydent Michał Zaleski.

W ramach zagospodarowania terenu zostaną także wykonane ciągi pieszo-jezdne, 60 miejsc parkingowych, stojaki na rowery, ławki, kosze na śmieci i miejsca zieleni.

Projekt realizować będzie Toruńskie Laboratorium Biznesu sp. z o.o., które jest w 100% własnością Toruńskiego Funduszu Poręczeń Kredytowych. Partnerem będzie spółka miejska Urbitor, która będzie zarządzała projektem i infrastrukturą w czasie realizacji. Na operatora całości wybrana została Fundacja Polska Przedsiębiorcza z siedzibą w Warszawie.

- Jesteśmy na etapie uzupełniania ostatnich dokumentów, w tym dokumentacji środowiskowej. Obecnie trwa pierwszy przetarg - na główne roboty budowlane i na wykończenie budynku głównego i prototypowni oraz przygotowanie podłoża pod namiot sferyczny. W najbliższym czasie będziemy ogłaszali kolejne przetargi – na wykonanie namiotu oraz wyposażenie całości w specjalistyczny sprzęt – wyjaśnił Wojciech Klabun, Dyrektor ds. Inwestycji i RozwojuUrbitor Sp. z o.o.

Toruń Space Labs to przedsięwzięcie nowatorskie w tej części kraju. - Jest to pierwsza w Polsce, a nawet w tej części Europy przestrzeń dedykowana dla firm z obszaru kosmicznego. Ma ona ogromny potencjał, żeby ściągać do Torunia ludzi i firmy związane z tym obszarem nie tylko z kraju, ale i z zagranicy – dodał Paweł Żywiecki Dyrektor Regionalny Fundacji Polska Przedsiębiorcza.

(Oprac. MM)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone