REKLAMA

"Obecna władza daje przyzwolenie rasizmowi i nacjonalizmowi"

12:54, 18.03.2017 | WG
REKLAMA
Skomentuj
W sobotnim proteście przeciwko rasizmowi wzięło udział ok. 50 osób, fot. Tomasz Berent

Partia Razem w sobotę zorganizowała pikietę z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Dyskryminacją Rasową, który przypada w najbliższy wtorek. Działacze tego lewicowego ugrupowania i uczestnicy demonstracji chcieli zwrócić uwagę na kilka problemów.

- Chcemy pokazać, że w narodzie polskim są nie tylko ludzie, którzy są ksenofobiczni i rasistowsko nastawieni - mówi Anna Lamers, toruńska aktywistka związana ze Społecznym Toruniem. - Zamierzamy dziś zaprezentować kuchnię syryjską - z Aleppo. Mamy przygotowaną pastę, która stamtąd pochodzi.

Czy rasizm i ksenofobia to realny problem w Polsce? - Absolutnie tak - mówi Lamers. - Polska nie przyjęła uchodźców. Aktualna władza pozwala na to, żeby na obchody świąt państwowych pokazywać się razem z przedstawicielami ONR czy NOP. Na członkach tych organizacji ciążą wyroki za ataki rasistowskie i szerzenie faszyzmu.

Obecna władza daje przyzwolenie rasizmowi i nacjonalizmowi? - Takie mamy wrażenie i jest ono jak najbardziej zasadne - odpowiada Lamers. - Liczba ataków czy sposób naszego myślenia, które się bardzo zmienia, to widać też w mediach, jest powodowane właśnie takim przyzwoleniem.

- Partia Razem prowadzi dokumentację takich zdarzeń na stronie "Zero tolerancji" i tam dokumentujemy wszystkie przypadki, kiedy urzędnicy państwowi i przedstawiciele strony rządowej występują na różnych uroczystościach czy wydarzeniach wspólnie z przedstawicielami skrajnej prawicy i legitymizują te ugrupowania, które są jawnie faszystowskie i rasistowskie - mówi Michał Musielak z Partii Razem. - Najświeższy przypadek jest z Lublina. We wtorek na konferencji prasowej działacze Partii Razem zostały zaatakowani przez narodowców. Ten problem jest dość poważny, bo środowiska, dla których nie powinno być w mainstreamie miejsca, do niego wchodzą i w ten życie publiczne bardzo się brutalizuje.

W pikiecie pod pomnikiem Mikołaja Kopernika wzięło udział ok. 50 osób.

(WG)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (5)

TroyTroy

2 6

Rakłem.... 13:45, 18.03.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

gośćgość

7 7

Nie zauważyłem rasizmu w Toruniu, a przypadki wandalizmu zdarzają się w każdym państwie. Dzisiaj Lewacy mają problem na zachodzie, gdzie sprowadzili sobie uzbrojony problem. Tam codziennie dochodzi do kolorowych ataków, które zostawiają po sobie czerwone plamy i znicze. W Polsce Ukraińcy, osoby z bliskiego i dalekiego wschodu, zachodu, północy są mile przyjmowani. Nie chcemy po prostu francuskich zamachów i szwedzkiego strachu przed spaleniem auta na parkingu. 19:46, 18.03.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

janjan

1 2

lamers czubku,zamiast oladac tvn wez sie lepiej za robote. 19:14, 19.03.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

łowca kretynówłowca kretynów

0 2

@ jan - zamiast pisać obraźliwe, nic nie wnoszące komentarze, lepiej weź się za naukę języka ojczystego.
No i znowu słabo wykształcony koleś narzuca innym co powinni robić. Nie dosyć że nic mądrego nie jest w stanie napisać, ale kobietę zdążył obrazić, ot taki toruński chamski folklor. 08:37, 20.03.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

dltdlt

1 1

Lamers i Musielak Wy naprawdę wstydu nie macie.
Pewnie Kopernika nawet bierze obrzydzenie na te wasze 100 osobowe pikiety ?
Swoim zachowaniem i poglądami tylko turystów odstraszacie. 09:01, 20.03.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone | 2017