REKLAMA

Swoje "katarzynki" w tym roku odsłonią prawnik i muzyk

12:30, 02.01.2017 | WG
REKLAMA
Skomentuj
Marian Filar i Tomasz Organek - to kolejni laureaci Piernikowej Alei Gwiazd, fot. nadesłane/Tomasz Berent

Tradycyjnie już podczas noworocznej gali prezydent Torunia przedstawił nominacje do Piernikowej Alei Gwiazd i laureatów swojego najwyższego odznaczenia - medalu Thorunium.

Już wiemy, jaka dwójka znanych osób związanych z naszym miastem, w czerwcowe święto miasta odsłoni swoje "katarzynki" w Piernikowej Alei Gwiazd. Swój ślad zostawią tam znany karnista Marian Filar i muzyk Tomasz Organek.

Jednego i drugiego w Toruniu specjalnie nie trzeba przedstawiać. Marian Filar jest prawnikiem, profesorem zwyczajnym, autorem przeszło 180 prac i wydawnictw książkowych z dziedziny prawa karnego, polityki kryminalnej, seksualnego prawa karnego, lekarskiego prawa karnego. Był też posłem na Sejm VI kadencji.

Natomiast Tomasz Organek - muzyk, kompozytor, wokalista i autor tekstów związany z Toruniem - jeszcze do niedawna był kojarzony z formacją Sofa. Teraz tworzy głównie w ramach projektu Organek. Ma na koncie wiele nagród m.in. Nagrodę Muzyczną Programu 3 Polskiego Radia im. Mateusza Święcickiego i Nagrodę Artystyczną Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego.

Podczas noworocznej gali prezydent Torunia Michał Zaleski wręczył też medale Thorunium, czyli swoje najwyższe odznaczenia. Otrzymali je Lucyna Sowińska i Tomasz Wasilewski. Sowińska jest założycielką, kierownikiem artystycznym, pedagogiem i reżyserem teatru młodzieżowego Studio Poetyckie. W 2008 r. dostała statuetkę „Anioła” przyznaną przez Książnicę Kopernikańską za wieloletnią artystyczną współpracę na rzecz chorych i niepełnosprawnych.

Wasilewski zaś to reżyser filmowy i scenarzysta, nagrodzony jedną z najbardziej prestiżowych nagród filmowych na świecie - Srebrnym Niedźwiedziem za najlepszy scenariusz za film „Zjednoczone Stany Miłości” na 66. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Dwa lata temu odebrał nagrodę Flisaka Tofifest ufundowaną przez Prezydenta Torunia za film „Płynące wieżowce”.

Uczestnicy niedzielnej gali mogli wysłuchać najpiękniejszych arii świata w wykonaniu Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Marka Czekały. Gościem specjalnym był tenor Kałudi Kałudow.

(WG)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (3)

karnista?karnista?

2 3

profesor od broszurek n/t porno, a najgłośniejsze jego publikacje, to na łamach lokalnego brukowca. karnista? chyba, że od karniaka. 17:42, 02.01.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

RafałełRafałeł

2 0

Fantastycznie, że masz coś do powiedzenia - dzięki! 18:30, 02.01.2017


PamietliwyPamietliwy

4 0

Pan filarek? Ulubieniec przestepcow i zwolennik teorii: nie wysokosc kary a jej nieuchronnosc sie liczy! Wystarczy 100zl grzywny, wazne, ze nieuchronnie... 20:27, 02.01.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone | 2017