Zamknij
REKLAMA

Będą pieniądze na tereny zieleni. Ile i na które?

12:30, 26.11.2016 | WG
REKLAMA
Skomentuj
To właśnie te parki mają się zmienić dzięki unijnym pieniądzom (z lewej: Park Glazja, z prawej: Park Tysiąclecia), fot. Tomasz Berent

Park Tysiąclecia i Ogród Muzyków - projekty zagospodarowania tych miejsc przeszły pozytywnie przez weryfikacje w konkursie na dotację.

Chodzi o pieniądze z puli na poprawę jakości środowiska miejskiego. Magistrat zabiega o unijne dofinansowanie na zagospodarowanie dwóch terenów zieleni: Parku Tysiąclecia na Stawkach i Ogrodu Muzyków, czyli skweru znajdującego się między ul. Chopina, Bydgoską i al. 500-lecia.

- Mam dobrą wiadomość: otrzymaliśmy informację, że dwa wnioski - na Park Tysiąclecia i Ogród Muzyków - uzyskały pozytywną ocenę formalną i merytoryczną w konkursie na zewnętrzne wsparcie - mówi Szczepan Burak, szef wydziału środowiska i zieleni magistratu. - Istnieje możliwość uzyskania unijnego dofinansowania na poziomie 85 proc. kosztów.

Konkurs na tego typu zadania ogłosił Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wkrótce ruszy trzeci nabór. Miasto nie czeka z założonymi rękoma i chce do niego zgłosić kolejny projekt - tym razem na zagospodarowania Parku Glazja przy ul. Waryńskiego.

- Stworzyliśmy dla niego na razie koncepcję - mówi Burak. - Projekt budowlany ma być wykonany w 2017 r. Obejmie wszystkie branże.

Na 5,6 ha Glazji możemy się spodziewać m.in. modernizacji układu tras dla pieszych i rowerzystów, odnowy placu zabaw i siłowni zewnętrznej, wzbogacenia czy wygrodzonych stref wypoczynku i rekreacji. W tym przypadku wszystkie prace wyceniono prawie 8 mln zł. Zielone światło dla ubiegania się o unijne dofinansowanie dali na czwartkowej sesji już radni.

Ogród Muzyków też czeka daleko idąca zmiana. Mają się na nim pojawić m.in. niewielka scena lub plac do plenerowych imprez. Remont przejdą alejki spacerowe, pojawi się nowe oświetlenie i monitoring. Projekt zakłada wyznaczenie ścieżki rowerowej, placu zabaw i miejsc do rekreacji i sportu. Prace mają kosztować ok. 2 mln zł, z czego dotacja - 1,6 mln zł.

W Parku Tysiąclecia przewidziano zaś urządzenie zieleni, montaż urządzeń rekreacyjnych i budowę ścieżek dla pieszych i rowerzystów. Czeka nas tam odbudowa układu wodnego fosy, modernizacja placu zabaw, wytyczenie placu do gier i rekreacji dla młodzieży i osób starszych, a także utworzenie ścieżki edukacyjno-przyrodniczej. Całość ma kosztować 12,5 mln zł.

(WG)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (1)

Paweł Paweł

1 0

Szkoda, że przy ulicach jest tak mało drzew... 00:16, 27.11.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone