Zamknij
REKLAMA

Na początek wybudują pięć bloków z 248 mieszkaniami

06:03, 14.09.2016 | Wojciech Giedrys
REKLAMA
Skomentuj
Na początek na Glinkach ma powstać pięć budynków, fot. depositphotos

Miasto wraz z prywatnym inwestorem będą partnerami budowy osiedla budynków komunalnych na Glinkach. Przedstawiamy szczegóły projektu.

W tej chwili magistrat prowadzi procedurę przetargową dla inwestycji pod nazwą „Budowa mieszkań komunalnych na terenie osiedla Glinki przy ul. Poznańskiej w Toruniu w formule partnerstwa publiczno-prywatnego".

- Planowany termin wyłonienia wykonawcy dla tego zadania jest określony na przełom grudnia 2016 r. i stycznia 2017 r. - tłumaczy Anna Kulbicka-Tondel, rzecznik prasowy prezydenta Torunia. - Partner prywatny zobowiązany będzie do sporządzenia projektu budowlanego i realizacji rzeczowej. Pierwszy etap powinien zakończony w 2018 r.

Budową bloków na Glinkach zajmie się wyłoniony w przetargu partner prywatny. Jego rolą będzie też zarządzanie budynkami do 2036 r. Miasto zaś przekaże swój grunt pod inwestycję i będzie przekazywać partnerowi wynagrodzenie za dostępność (odpowiadające kosztowi budowy) oraz za administrowanie (odpowiadające kosztom bieżącego utrzymania).

W etapie przedsięwzięcia, którego dotyczy trwający właśnie przetarg, ma powstać pięć budynków z 248 mieszkaniami.

- Mieszkania wybudowane w tej formule nie będą przeznaczane do sprzedaży, lecz wynajmowane  osobom uprawnionym do wynajmowania lokalu komunalnego w gminie - tłumaczy Kulbicka-Tondel. - Lokatorów wskaże gmina z listy mieszkaniowej. Lokatorzy będą uiszczać czynsz na rachunek gminy.

Utrzymanie i zarządzanie budynkami będzie należeć do prywatnego partnera. Oferty poznamy 5 grudnia. Wówczas zaplanowano ich otwarcie. 

Ile to wszystko może kosztować? Pod koniec 2015 r. pojawił się zapis dotyczący tej inwestycji w wieloletniej prognozie finansowej. Wówczas jednak miasto planowało, że w pierwszym etapie powstanie siedem budynków. - Limit przyjęty przez radę Miasta na ten cel jest zatem wyższy niż oczekiwany w ogłoszonym postępowaniu - mówi rzeczniczka.

W wieloletniej prognozie finansowej na lata 2016-2041 zapisano łącznie 11,2 mln zł na opłatę za administrowanie oraz 79,3 mln zł opłaty za dostępność. Te kwoty miasto ma uiszczać w corocznych ratach - od 2019 do 2036

(Wojciech Giedrys)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (4)

niknik

2 1

wreszcie biorą się za budowę socjali. mam już dość sąsiadów notorycznie niszczących ład i mir lokatorski. Czas ich przenieść, jeśli sami nie chcą się godzić. 08:25, 14.09.2016

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

darkdark

0 0

Tyle, że to nie socjale tylko TBSy. Kto o zdrowych zmysłach wrzuciłby swoje pieniądze w inwestycję, gdy wiadomym jest, że administrowanie socjali, a tym bardziej egzekwowanie należności graniczyłoby z niemożliwym. Także nie socjale. Póki co TBS. Prawdopodobnie miasto wrzuci tam kilkadziesiąt mieszkań socjalnych, ale o tym nikt otwarcie nie powie, bo kto poszedłby tam mieszkać z myślą o takim sąsiedztwie? 19:51, 19.09.2016


grzesiekgrzesiek

0 3

Wbrew najgorszym doświadczeniom z Olsztyńskiej, skazywaniu dzieci i ich rodzin na dalszą degrengolade PM robi swoje. 09:36, 14.09.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PinokioPinokio

1 0

Pomyliły się komuś mieszkania komunalne z socjalnymi 15:15, 14.09.2016

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone