Zamknij

Nocne zwiedzanie elektrociepłowni PGE Toruń. Kiedy?

12:00, 19.02.2020 ddtorun.pl
Skomentuj Fot. Nadesłana Fot. Nadesłana

Nocne zwiedzanie elektrociepłowni PGE Toruń. Kiedy?

PGE Toruń, spółka należąca do PGE Energia Ciepła z Grupy Kapitałowej PGE, to producent ciepła i energii elektrycznej oraz dostawca ciepła sieciowego do ponad 100 tys. toruńskich mieszkań. Spółka po raz drugi dołączyła do akcji Urzędu Marszałkowskiego „Poznaj region z Przewodnikiem”. W dniu 29 lutego mieszkańcy będą mogli zwiedzić toruńską elektrociepłownię i poznać tajniki produkcji energii elektrycznej i ciepła w niecodziennej, bo nocnej, scenerii.

W zeszłym roku po raz pierwszy marszałkowska akcja „Poznaj region z przewodnikiem”, została rozszerzona również o firmy i zakłady przemysłowe. Wtedy też toruńska elektrociepłownia dołączyła do akcji. Zeszłoroczne zwiedzanie PGE Toruń cieszyło się dużym powodzeniem – w ciągu 4 godzin elektrociepłownię odwiedziło około 200 mieszkańców regionu. Dlatego też PGE Toruń potwierdziła swój udział także w tegorocznej akcji.

- Kolejny raz dołączyliśmy do akcji Urzędu Marszałkowskiego, aby promować nasz region również w aspekcie rozwoju innowacji przemysłowej, w tym produkcji ciepła i energii elektrycznej w procesie kogeneracji. Mieszkańcy, którzy odwiedzą nas 29 lutego, będą mieli okazję, po raz drugi w nocnej oprawie zobaczyć naszą elektrociepłownię. Pokażemy jakie stosujemy urządzenia i technologie do produkcji ciepła, aby chronić środowisko i jak dbamy o bezpieczeństwo cieplne i energetyczne Torunia. Zapraszam mieszkańców naszego regionu na industrialną, nocną wycieczkę po elektrociepłowni – mówi Robert Kowalski, prezes zarządu PGE Toruń.

Od 2017 roku energia elektryczna i ciepło dla Torunia produkowane są w wysokosprawnej kogeneracyjnej elektrociepłowni, wykorzystującej paliwo gazowe. Podczas wizyty w elektrociepłowni PGE Toruń, mieszkańcy będą mogli zobaczy jakie urządzenia biorą udział w produkcji, m.in. turbina gazowa typu lotniczego, produkująca energię elektryczną i akumulator ciepła mieszczący 12 tysięcy ton wody. Uczestnicy dowiedzą się co to jest kogeneracja, jak zbudowane są nowoczesne ciepłociągi, w jaki sposób oszczędzać ciepło i jak przyłączyć budynek do sieci ciepłowniczej, aby ograniczyć niską emisję i poprawić jakość powietrza.

- Nasza akcja „Poznaj region z przewodnikiem” z roku na rok ma coraz więcej uczestników. W zeszłym roku było ponad 3500 mieszkańców województwa, którzy skorzystali z około 130 wydarzeń. W tym roku oferta jest jeszcze bogatsza. Stąd cieszy nas to, że elektrociepłownia PGE Toruń również w tym roku włączyła się do akcji. Dzięki temu mieszkańcy, oprócz zwiedzania muzeów, instytucji kulturalno-edukacyjnych i parków krajobrazowych, mogą poznać również ważne dla regionu zakłady przemysłowe – mówi Marcin Drogorób, Dyrektor Departamentu Sportu i Turystyki,  urzędu marszałkowskiego w Toruniu.

Toruńską elektrociepłownię będzie można zwiedzić 29 lutego w godzinach od 18:00 do 22:00, w pięciu oddzielnych grupach.

W tym roku również inna elektrociepłownia z grupy PGE Energia Ciepła dołączyła do akcji - Oddział Elektrociepłownia w Bydgoszczy pokaże mieszkańcom jak produkowane są energia elektryczna i ciepło dla bydgoszczan. PGE Energia Ciepła Odział Elektrociepłownia w Bydgoszczy również zorganizowała nocną wycieczkę dla swoich gości 29 lutego w godzinach od 19:00 do 21:00 (w dwóch grupach).

Na zwiedzanie elektrociepłowni w Toruniu i Bydgoszczy trzeba zapisać się poprzez oficjalną stronę akcji „Poznaj region z przewodnikiem”, która będzie dostępna od 20 lutego od godziny 9:00 do 28 lutego do godziny 21:00: www.rejestracja.kujawsko-pomorskie.pl

Ciekawostki o toruńskiej elektrociepłowni:

  • „Serce” elektrociepłowni stanowi turbina LM6000 typu lotniczego – to zmodyfikowana konstrukcja silnika odrzutowego, który zasila wiele modeli Boeinga 747, w tym samolot Air Force One!
  • Turbozespół (turbina + generator) służący do wytwarzania energii elektrycznej waży aż 210 ton, czyli tyle ile waży 35 dorosłych słoni.
  • Akumulator to innowacyjny zbiornik do gromadzenia ciepła. Ten olbrzymi „termos” pomieści aż 12 tysięcy ton wody, czyli tyle, ile znajduje się w połowie basenu olimpijskiego i w połowie sieci ciepłowniczej.
  • Podczas budowy elektrociepłowni akumulator ciepła był budowany od dachu czyli techniką spiralną – najpierw zbudowany został dach, później montowane były i podnoszone spiralnie kolejne elementy.
  • Długość sieci ciepłowniczej w Toruniu to 250 km czyli trochę więcej niż odległość z Torunia do Warszawy.
  • Najdalej odsunięty od elektrociepłowni, ogrzewany ciepłem sieciowym w Toruniu, punkt to MOTOARENA.
  • Dzięki przyłączeniu do sieci ciepłowniczej średniej wielkości budynku wielorodzinnego, (ogrzewanego wcześniej  z indywidulanej kotłowni węglowej)  w ciągu 1 roku ilość szkodliwych zanieczyszczeń zmniejsza się o ok: 137 kg tlenków siarki, 36 kg tlenków azotu, 18 900 kg dwutlenku węgla i 450 kg pyłów.
  • Początki centralnego ogrzewania sięgają w Toruniu końca lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku - w 1967 r. rozpoczęto prace związane z uruchomieniem ciepłociągu w Toruniu.
  • Podłączanie do sieci ciepłowniczej pierwszego budynku na os. Rubinkowo I (ul. Rydygiera 19) było w październiku 1976 r., a na osiedlu Na Skarpie (budynek przy ul. Ślaskiego 3) - w listopadzie 1980 rok.
  • Podczas mrozu (- 20°C) – temperatura wody w sieci ciepłowniczej ma aż 130°C!
  • PGE Energia Ciepła od ponad 10 lat wspiera Stowarzyszenie „Sokół” w działaniach na rzecz ochrony gatunku sokoła wędrownego. Przez te lata z gniazd na naszych kominach wyfrunęło 36 młodych sokołów, a w 2019 r. doczekaliśmy się ich 14. Podgląd gniazda sokołów jest na kominach 3 elektrociepłowni PGE Energia Ciepła (Toruń, Gdynia, Lublin) i cieszy się ogromną popularnością.
  • Dorosłe sokoły gniazdujące w na kominie toruńskiej elektrociepłowni w drodze konkursu otrzymały w 2019 roku imiona: Katarzynka i Piernik i doczekały się 4 piskląt.
(ddtorun.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%