Zamknij
REKLAMA

Smutna prawda o duchownych diecezji toruńskiej po emisji filmu „Tylko nie mów nikomu”

12:00, 14.05.2019 | online
REKLAMA
Skomentuj
Fot. Screen

Smutna obraz duchownych diecezji toruńskiej po emisji filmu „Tylko nie mów nikomu”

Pedofilia w Kościele Katolickim to temat, który wywołuje liczne debaty publiczne na temat pozycji duchowieństwa we współczesnym społeczeństwie. Sprawa dzieli miliony Polaków i wzbudza skrajne reakcje ludzi. Zainteresowanie sprawcami w sutannach i ich ofiarami podsyciła premiera filmu Wojciecha Smarzowskiego "Kler", a oliwi do ognia dodał swoim filmem dokumentalnym „Tylko nie mów nikomu” Tomasz Sekielski. 

Premiera filmu była 11 maja 2019 roku. Film dostępny jest w serwisie You Tube. W dwa dni ma ponad 11 milionów wyświetleń. 

Co ważne – film w dużej mierze dotyka również duchownych z naszego regionu, którzy ukrywali i przenosili księży - sprawców pedofilii. Padają również nazwiska wysoko postawionych duchownych z diecezji toruńskiej.

- Domagamy się, aby pan Brudziński wszedł do szóstej rano wszedł do wszystkich diecezji, do których należą ci biskupi i zaczął ich przesłuchiwać – powiedziała Joanna Scheuring-Wielgus dla dziennikarzy portalu Onet.pl.

- Co się stało z księdzem, który mnie molestował? Został przeniesiony do innej parafii. Było dokładnie tak jak w sprawie księdza Andrzeja S., czy Pawła Kani, z którymi biskup zrobił podobnie - mówi Mariusz Milewski, ofiara księdza Jarosława P., który jest jednym z bohaterów filmu.

- Biskup Suski zapewniał mnie, że ksiądz zostanie odsunięty od posługi kapłańskiej, a tymczasem, gdy wpisałem jego nazwisko w wyszukiwarkę, znalazłem go na parafii w Pucku. Poczułem się oszukany - mówi Mariusz Milewski.

Podobnie było z księdzem Andrzejem S. Był proboszczem w Mszanie pod Brodnicą. Opowiada o nim Marek Mielewczyk, który był przez niego wykorzystywany seksualnie w latach 80., w parafii św. Kazimierza w Kartuzach na Pomorzu. Następnie trafił po próbie samobójczej do szpitala, gdzie opowiedział o gwałtach księdza lekarce, która zawiadomiła kurię. 

Biskup chełmiński Marian Przykucki zapewnił kobietę, że ksiądz został skierowany po rekolekcjach na inną placówkę z zagrożeniem, że w razie powtarzania się przestępstw będzie pozbawiony możliwości wykonywania obowiązków kapłańskich. Na zapewnieniach się skończyło, bo ksiądz nadal molestował dzieci. 

Kuria Toruńska wydała oświadczenie w nawiązaniu do filmu Tomasza Sekielskiego pt. "Tylko nie mów nikomu".

Biskup toruński Wiesław Śmigiel powiedział: "Film ten rodzi smutek, przygnębienie i współczucie wobec ofiar oraz jest jeszcze jednym wezwaniem do wielkiego rachunku sumienia, a także do bezwzględnej walki z pedofilią w szeregach duchownych".

Biskup toruński zapewnia, że wraz z osobami odpowiedzialnymi za duszpasterstwo podejmuje starania, aby każda parafia była bezpiecznym domem dla wiernych, szczególnie dla najbardziej bezbronnych. Kuria Diecezjalna Toruńska działa zgodnie z prawem polskim, zaleceniami papieża Franciszka oraz wytycznymi Konferencji Episkopatu Polski.

W nawiązaniu do filmu p. Tomasza Sekielskiego Kuria Diecezjalna Toruńska informuje, że Andrzej S. został wydalony ze stanu duchownego w 2015 r. Wszystkie kurie diecezjalne oraz zakonne w Polsce zostały poinformowane o tym fakcie.

Wszelkie działania, polegające na spełnianiu funkcji kapłańskich, podejmowane przez Andrzeja S., mogą nosić znamiona przestępstwa lub wykroczenia. Osoby będące świadkami takich sytuacji lub posiadające wiedzę na ten temat powinny zgłosić to odpowiednim organom ścigania – zaznacza Ks. Paweł Borkowski, rzecznik Kurii Diecezjalnej Toruńskiej

- Nie wierzę, że biskup nie wiedział o przenosinach księdza, który mnie gwałcił, do innej parafii. W procesie kanonicznym kuria także broniła księdza, a nie mnie, czyli ofiary. Od samego początku próbowano mnie złamać, żebym wycofał swoje zeznania. Nawet katechetka, która mnie znała powiedziała, że już jako dziewięcioletni chłopiec byłem niedobry - mówi Mariusz Milewski, który dziś pomaga m.in. ofiarom księdza Andrzeja S.

Komunikat toruńskiej kurii jest już kolejnym oświadczeniem ze strony polskiego Kościoła. Po emisji "Tylko nie mów nikomu" głos zabrał prymas Polski abp Wojciech Polak. "Przepraszam za każdą ranę zadaną przez ludzi Kościoła. Jako delegat Episkopatu ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży zrobię wszystko co w mojej mocy, aby pomóc osobom pokrzywdzonym" - zapowiedział duchowny.

[ALERT]1557818591002[/ALERT]

(online)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (19)

No gods no masterNo gods no master

22 4

Pomyśleć ,że tych wszystkich sqrw.....ów ochraniał Suski (kuj-pom) i nasz Karolek JPII w całej Polsce.Chyba oprócz pedofila Jankowskiego ,trzeba rozebrać jeszcze inne pomniki? Bo to hańba ,upokorzenie dla ofiar . 13:22, 14.05.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

well wellwell well

2 0

Był swego czasu taki bardzo poważany w Toruniu ksiądz, który mimo całego poważania został nagle w 2000 roku oddelegowany do... Chicago. A po 2 latach trafił do Pelplina. Rodzi to pewne niewygodne podejrzenia - bo raczej nie odsyła się pracowników na wygnanie aż na inny kontynent bez powodu. 10:36, 15.05.2019


Nowy biskup?Nowy biskup?

8 3

czy, też chroni pedofilii w tutejszym KK ,pisząc takie oświadczenia? A ten były A. Suski, podejrzewany o ukrywanie pedofilii był taki aktywny na UMK, tak pomagał najgorszemu marszałkowi w Polsce P. Całbeckiemu scalać ten region, gdy np. Włocławek się buntował a także inni, przez niesprawiedliwym podział środków unijnych, tyle czasu poświęcał zakonnikowi Rydzykowi, że nawet na rozmowę,ze skarżącymi się na podległego mu księdza nie miał czasu? 13:29, 14.05.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Tyfusiku....Tyfusiku....

6 2

Zapomniałeś kmiotku, że to Tyfusy chcieli taki region, tylko zadufani w swojej głupocie nie skumali, że to Marszałek a nie Wojewoda rządzi i ma kasę z Unii. Co za matołki... Jak to Brzydgoszczaki. 21:00, 14.05.2019


Odebrać mu ten Odebrać mu ten

9 1

chyba można? UCHWAŁA Nr XXV/443/16 SEJMIKU WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO z dnia 28 października 2016 r. w sprawie nadania tytułu Honorowego Obywatela Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Informacja o uroczystości nadania tytułu
Ordynariusz diecezji toruńskiej biskup Andrzej Suski jest piątym w historii województwa kujawsko-pomorskiego honorowym obywatelem regionu. Ceremonia nadania tytułu miała miejsce 19 grudnia 2016 r., podczas uroczystej części sesji sejmiku. 20 grudnia, z udziałem samorządowych władz województwa i licznych zaproszonych gości, odbył się benefis biskupa Suskiego w toruńskim Dworze Artusa.
Laudacja marszałka województwa (audio)
Laudacja marszałka województwa (tekst)
Wystąpienie bpa Andrzeja Suskiego (audio)
- To jego dziełem jest organizacja od podstaw struktur i instytucji naszej nowo utworzonej w 1992 roku diecezji. Uznając, że podstawą współczesnego społeczeństwa jest wspólnota lokalna, położył nacisk na budowę sfery służącej integracji społecznej i katolickiej formacji intelektualnej i duchowej. Biskup Andrzej ? dla wielu mentor, dla wszystkich dobry gospodarz, człowiek dialogu - jest postacią cieszącą się wielkim, niepodważanym i powszechnym szacunkiem ? podkreśla marszałek Piotr Całbecki. - Tytuł Honorowego Obywatela Województwa Kujawsko-Pomorskiego po raz kolejny trafia w dobre ręce.
Urodził się w wigilię Bożego Narodzenia 1941 roku w Płocku, tam zdał maturę, a następnie ukończył płockie seminarium duchowne i otrzymał święcenia kapłańskie. Wkrótce potem wyjechał do Rzymu, gdzie studiował, a następnie doktoryzował się w Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim i Papieskim Instytucie Biblijnym. Po powrocie do kraju został nauczycielem akademickim i wychowawcą młodych duchownych ? wykładał m. in. w warszawskiej Akademii Teologii Katolickiej.
Pierwszym dekretem pierwszego biskupa toruńskiego było utworzenie diecezjalnej Caritas, udzielającej szeroko rozumianego wsparcia setkom potrzebujących w całym regionie. Dziś organizacja posiada oddziały w Toruniu, Grudziądzu i Brodnicy, środowiskowe ośrodki wsparcia w Chełmnie i Chełmży, ośrodek pielęgnacyjny i ośrodek leczniczy, centrum wolontariatu, bursę szkolną w Grudziądzu i bursę akademicką w Przysieku. Jej jadłodajnie wydają podopiecznym kilka tysięcy bezpłatnych posiłków dziennie.
Rok po ingresie, w 1993 roku, powołał do życia Wyższe Seminarium Duchowne w Toruniu. Dzięki jego staraniom w 2001 roku rozpoczął działalność Wydział Teologiczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Jego decyzją lub z jego inspiracji powstały m. in. diecezjalne archiwum akt dawnych, biblioteka, muzeum, centrum kultury na Zamku Bierzgłowskim, Katolicki Ośrodek Psychologiczno-Pastoralny i bardzo nowoczesny w formule Ośrodek Edukacji Młodzieży w Górsku. Udaną i nośną inicjatywą księdza biskupa okazały się cykliczne spotkania dyskusyjne Colloquia Toruniensia, podejmujące ważkie problemy etyczne i społeczne, gromadzące przede wszystkim chrześcijańskich intelektualistów, nie tylko z naszego kraju.
?Samorząd województwa zawsze może liczyć na życzliwość i współpracę księdza biskupa w realizacji projektów służących mieszkańcom regionu. Obdarzony jest wielkim, powszechnym szacunkiem. Zjednała go mądrość kaznodziei i pracowitość gospodarza, umiejętność dialogu i promieniująca serdeczność? ? czytamy w uzasadnieniu przyjętej w październiku przez sejmik województwa uchwały o nadaniu honorowego obywatelstwa. 13:40, 14.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BezprawieBezprawie

16 3

Nierozumiem dlaczego duchowni nie są sądzeni przez państwowe sądu i nie odbywają kary we więzieniach tylko przez sądy kościelne. 14:06, 14.05.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

bredziszbredzisz

Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


turboSATANIAturboSATANIA

8 3

BARANKI BOŻE POD PRZYKRYCIEM DIABŁA , WYSŁANNICY SZATANA SIALI ZŁO NA ZIEMI TERAZ BĘDĄ PŁONĄĆ JAK OGNISTE PIEKŁO 17:22, 14.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

o.Rydzyk nie o.Rydzyk nie

4 0

w to co pokazano w filmie Kler ,co teraz mówi? Jak tam z jego polityką i nową ewangelizacją?Ugrupowanie o. Tadeusza Rydzyka miało zamieszać na polskiej scenie politycznej. Teraz okazuje się, że pieniądze ze zbiórek wiernych to za mało, by przebić się w polityce. Z wielkich planów redemptorysty, zawiedzionego polityką PiS, nici. Kandydaci Europa Christi uciekli z list, inni nie zebrali niezbędnych podpisów. Efekt? Ugrupowanie ma obecnie jedną listę w jednym okręgu wyborczym.
Dla przykładu, ?jedynką? Ruchu Prawdziwa Europa ? Europa Christi w woj. małopolskim i świętokrzyskim miał być były europoseł LPR Bogusław Rogalski. Nic z tego nie będzie, ponieważ ?lista się wyrejestrowała?. Miała być, ale jej nie ma. Została wycofana.
Gdy Mirosław Piotrowski rejestrował ugrupowanie, w puli nazwisk widniały m.in.: Antoni Macierewicz, Marek Jurek, czy właśnie Piotrowski. Jednak na listach do PE głośnych nazwisk zabrakło. Ugrupowaniu nie udało się też zarejestrować list w całym kraju.
Finalnie Europa Christi zgłosiła listy tylko w dwóch okręgach: lubelskim (tu na liście jest tylko 5 nazwisk) i małopolsko-świętokrzyskim. Druga została wycofana, co oznacza, że przekroczenie progu wyborczego, wynoszącego 5 proc. w skali kraju, jest niemożliwe. Mimo tego, Piotrowski zapewnia, że dalej zamierzają startować w wyborach. 18:35, 14.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

HmmHmm

10 2

To nie chodzi tylko o pedofilię ale też homoseksualne zabawy wśród księży jaka wiarygodność oni maja, żeby nauczać? 20:04, 14.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

drastycznie do Hmmdrastycznie do Hmm

5 5

Hmm! ulegając twej pokrętnej logice musiałbym dokonać nie tylko takiego uogólnienia; czyli, że twoja babka w czasie okupacji dawała ( delikatniej mogła dawać!) de Niemcom! , a dziadek był szmalcownikiem! tak się dzieje, gdy dokonujemy bezmyślnego poddawania się tzw presji. 21:28, 14.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

abcabc

6 2

Zaorać kościół katolicki z ziemią. Przecież w boga można wierzyć w domu. 08:58, 15.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

odpowiedzialnośćodpowiedzialność

3 3

Jak w każdej społeczności wszędzie są czarne owce i te trzeba surowo karać ale uogólniać to do wszystkich nie można bo jest to dla pozostałych krzywdzące. Nie ma odpowiedzialności zbiorowej 09:19, 15.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JoJo

2 6

LEWACKIE WRZUTKI KTÓRYCH NIKT NIE PODPISUJE .Ani słowa ze ci księża to Ubeki .A CO Z POCIERANIEM PEDOFILÓW CO MASZERUJĄ W ROŻNYCH PARADACH I CHCĄ PRZECWELIC MIASTO.CO Z PIEWCAMI ZBOCZEŃ Z UMK 09:28, 15.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

baronbaron

3 1

To teraz film o siostrach zakonnych gwałconych przez księży podczas misji.
12:53, 15.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

sejmsejm

1 0

Hipokryzja i draństwo w pełni; pani Szojring głosuje przeciw zaostrzeniu kar za pedofilię. Posłowie pelo; Myrcha, Lenz z torunia oraz wszyscy z PO , Nowoczesnej, 3 z psl wychodzą z sali sejmowej, aby zerwać głosowanie nad zmianami kk! 10:02, 17.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

latkowskilatkowski

0 0

Zadanie domowe nie tylko dla pani Szojring. Biedroń niekoniecznie, gdyż on to zna z autopsji.
Tefałeniku! polecam dziś w tvp ok.22.00 ( póżno ze względu na drastyczne opisy) film S. Latkowskiego <Pedofilia!> szczególnie niechaj go obejrzą L. Miller i M. Belka, bo dotyczy okresu ich rządzenia 2001-2004. To oni, chroniąc szajkę zboczeńców-zwyrodnialców nakazali prezesowi tvp Dworakowi, aby film nigdy nie został wyświetlony. Ale archiwa nie wszystkie płoną! Film przeleżał 15 lat na półce. 10:27, 18.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

prezentprezent

0 0

Na odchodnem, przed przegranymi wyborami w 2015r. Tusek ze swoimi sprezentował przestępcom skrócenie okresu przedawnienia także dla pedofili. cyt.:
Platforma Obywatelska wyspecjalizowała się w skracaniu terminów przedawnień, wyspecjalizowała się w prezentach dla przestępców"- powiedział wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.
Wiceszef resortu sprawiedliwości wziął udział w konferencji prasowej dotyczącej zmian w kodeksie karnym. Podczas konferencji polityk zaznaczył, że poprzedni rząd "na odchodne" zafundował przestępcom "prezent"- możliwość łączenia kar "dla wielokrotnych pedofilów i wielu innych przestępców na dużo korzystniejszych zasadach" niż miało to miejsce wcześniej.
Nowelizacja z ub. czwartku zaostrza kary i wydłuża okresy przedawnienia, dlatego tzw pedaliokoalicja chciała zerwać uniemożliwić glosowanie poprzez brak quorum. Ciekaw jestem jak czy i jak zagłosował A. M
Platforma Obywatelska wyspecjalizowała się w skracaniu terminów przedawnień, wyspecjalizowała się w prezentach dla przestępców"- powiedział wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.
Wiceszef resortu sprawiedliwości wziął udział w konferencji prasowej dotyczącej zmian w kodeksie karnym. Podczas konferencji polityk zaznaczył, że poprzedni rząd "na odchodne" zafundował przestępcom "prezent"- możliwość łączenia kar "dla wielokrotnych pedofilów i wielu innych przestępców na dużo korzystniejszych zasadach" niż miało to miejsce wcześniej.
Dlatego w czwartek pedaliadokoalicja wychodząc z sali sejmowej, poprzez brak quorum chciała uniemożliwić uchwalenie ustawy zaostrzającej kary i wydłużającej okresy przedawnienia za pedofilię. Ciekawi mnie czy i jak głosował A. Mężydlo?,bo co to Lenza iMyrchy na 100%, że byli przeciw!

08:43, 19.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kasa, kasakasa, kasa

0 0

Tylko nie mówcie pani Szojring!, gdyż misterna narracja runie. jak zapodaje GW:< O Lisińskim pisze dziś ?Gazeta Wyborcza?. Nieco w innym tonie niż wcześniej. Tym razem powątpiewają w swój dawny autorytet. ?Czy Marek Lisiński był molestowany? Pojawiają się wątpliwości? ? czytamy.
Czy Marek Lisiński, prezes fundacji Nie Lękajcie się, był molestowany? A może chodziło o pieniądze ? pisze dziś gazeta. Dodaje, że z przeprowadzonego przez nich dziennikarskiego śledztwa wynika, że Marek Lisiński mógł kłamać, aby wyłudzić od Kościoła pieniądze.
"GW" rozmawiała również z księdzem Zdzisławem, który miał molestować Lisińskiego. Ten twierdzi, że opowieść o molestowaniu to kłamstwo wymyślone przez Marka.>
14:22, 03.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone