Zamknij

99 lat temu padał śnieg i było mroźno! - 18 stycznia 1920 roku zapisał się wyjątkowo na kartach historii Torunia

12:00, 20.01.2019
Skomentuj Źródło: NAC Źródło: NAC

99 lat temu było mroźno, padał śnieg. Jednak to właśnie ten dzień – 18 stycznia 1920 roku – zapisał się wyjątkowo na kartach historii Torunia. 

18 stycznia 1920 r. Toruń po przeszło stu latach zaborów znowu stał się miastem polskim. Tego dnia ok. godziny 15.00 do miasta weszły jednostki wojska polskiego, realizujące w ten sposób postanowienia traktatu wersalskiego. Jako pierwsza wkroczyła idąca od strony Inowrocławia Dywizja Pomorska, dowodzona przez płk. Stanisława Skrzyńskiego. 

Jednostka zatrzymała się na Podgórzu, krótkie powitanie odbyło się na kolejowym Dworcu Głównym, tam też znajdowała się tymczasowa kwatera dowództwa. Jednocześnie od strony Lubicza wmaszerowała do Torunia część II Dywizji Strzelców. Pojawiła się także jednostka ułanów krechowieckich i konna kapela ułanów gnieźnieńskich. Do dworca PKP Toruń Miasto dotarły dwa pociągi pancerne Wilk i Boruta. W sumie Toruń przyjął 24 tys. polskich żołnierzy, choć pierwotnie planowano kwaterunek dla 12 tys.

21 stycznia do Torunia przybył gen. Józef Haller, dowódca Frontu Pomorskiego, a wcześniej Błękitnej Armii. Z balkonu Ratusza Staromiejskiego powiedział wówczas zgromadzonym torunianom: „Serdeczne dzięki wam od Wojska Polskiego za świetne powitanie, które wskazuje, że tu była, jest i będzie tylko Polska, że jesteście gotowi do spełnienia wszystkich obowiązków narodowych i do ofiar dla dobra odrodzonej Polski”.

Dzisiejsze uroczystości 99. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski rozpoczną się od złożenia kwiatów na gronie Otto Steinborna - burmistrza Torunia, który 18 stycznia 1920 roku powitał w Toruniu polskie wojsko. Kwiaty zostaną złożone również pod pomnikiem Stefana Łaszewskiego, pierwszego w historii Wojewody Pomorskiego.

Głównym punktem obchodów będzie odsłonięcie specjalnego zegara okolicznościowego, który zawiśnie na głównym budynku urzędu miasta przy Wałach gen. Sikorskiego.

- Będzie odliczać czas, który pozostał do setnej rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski w 2020 roku – tłumaczy prezydent Torunia Michał Zaleski.

W odsłonięciu wyjątkowego zegara, które zaplanowano na godzinę 15.00, weźmie udział Marek Skrzyński, wnuk generała Stanisława Skrzyńskiego. W programie miejskich uroczystości nie zabraknie przemarszu wojsk na Rynek Staromiejski (godzina 16.00), gdzie nastąpi meldunek wojskowy, odegranie hymnu państwowego i podniesienie biało-czerwonej flagi oraz salut honorowy z armatki Bractwa Kurkowego. 

Następnie, o godzinie 16.30, w Dworze Artusa, wręczone zostaną nagrody w konkursie plastycznym "NIEPODLEGŁOŚĆ-WOLNOŚĆ-ROZWÓJ. Pocztówka z podróży do międzywojennego Torunia", który organizował Młodzieżowy Dom Kultury.

Natomiast z powodu ogłoszonej żałoby w związku z tragicznie zmarłym Pawle Adamowiczu zaplanowany na piątek koncert pieśni patriotycznych został odwołany.

(AŚ)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%