Zamknij
REKLAMA

Mapa pedofilii w Kościele jest już w Internecie. Stoi za nią...

16:30, 10.10.2018 | .
REKLAMA
Skomentuj
fot. deposit photos

Posłanka Joanna Scheuring-Wielgus i Fundacja "Nie Lękajcie Się" stworzyły mapę pedofilii w polskim Kościele. Inicjatywa wzbudza liczne kontrowersje, ale toruńska polityk stoi za swoim pomysłem murem. 

Na mapie można znaleźć zarówno przypadki prawomocnie skazanych duchownych jak i doniesienia medialne dotyczące aktów pedofilii. Znajdują się tam też wspomnienia ofiar duchownych oraz potwierdzone zeznania dotkniętych tym czynem.  

Łącznie znajdują się tam 259 ofiar, 63 wyroki sądowe, 50 spraw medialnych i 35 zgłoszeń o możliwości popełnienia przestępstwa. W skali kraju nie jest to zawrotna liczba, ale inicjatorzy podkreślają, że to wierzchołek góry lodowej. 

-Specyfika przestępstw seksualnych wobec dzieci polega na tym, że ogromna większość z nich nigdy nie wychodzi na światło dzienne. W przypadku przestępstw popełnianych przez osoby duchowne tabuizacja problemu jest jeszcze intensywniejsza ze względu na pozycję społeczną i autorytet nadany sprawcom przez Kościół - mówią dla Expressu Bydgoskiego twórcy mapy.  

Przeciwnicy mapy twierdzą, że Scheuring-Wielgus rozdmuchuje problem, który w skali kraju stanowi tylko promil i nie jest tak duży jak chociażby w Irlandii czy USA. 

(.)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone