Zamknij

Sanepid ostrzega przed zatruciami pokarmowymi

13:00, 14.07.2018 WG Aktualizacja: 08:30, 16.07.2018
Skomentuj fot. depositphotos fot. depositphotos

Lato sprzyja występowaniu zatruć pokarmowych - przypomina toruński sanepid. W upały drobnoustroje rozwijają się szybciej i zakażają surowce wrażliwe dla przetwórstwa spożywczego - jaja, mięso i mleko. Jakich zasad trzeba przestrzegać?

Co roku toruński sanepid przypomina, jak w czasie upałów należy postępować z produktami spożywczymi, żeby się nimi nie zatruć. Wystarczy przestrzegać podstawowych podstawowych zasad profilaktyki. 

- Najczęstszą przyczyną zatruć pokarmowych w Polsce są bakterie Salmonella oraz norowirusy i rotawirusy - informuje toruński sanepid. - Ponadto częstą przyczyną zakażeń są bakterie Campylobacter, gronkowiec złocisty, pałeczka czerwonki, laseczka zgorzeli gazowej i laseczka jadu kiełbasianego, a w krajach tropikalnych - przecinkowiec cholery.

Najwięcej zatruć pokarmowych powodują nieświeże wyroby cukiernicze z dodatkiem kremów, lody przygotowywane metodą nieprzemysłową (nie z proszku), garmażeryjne sałatki jarzynowe z majonezem oraz potrawy z jaj, mięsa, ryb, ich przetwory i konserwy. Są one narażone na szybkie zepsucie ze względu na dużą zawartość wody i skład chemiczny, stanowiący dobre podłoże do rozwoju mikroorganizmów.

Poniżej przedstawiamy podstawowe zasady profilaktyki zatruć pokarmowych. Zaleca się, aby:

  1. Nie spożywać surowych jaj.
  2. Przed użyciem jajka umyć pod bieżącą wodą i sparzyć przez zanurzenie w wodzie o temperaturze 80-100 stopni Celsjusza przez ok. 8-10 sekund.
  3. Po rozbiciu jaj koniecznie umyć ręce przed podjęciem dalszych czynności.
  4. Jajka przechowywać w lodówce w wydzielonym miejscu - tak, by nie stykały się z potrawami gotowymi do spożycia i innymi surowcami.
  5. Starannie myć ręce - zwłaszcza po skorzystaniu z toalety, przed przygotowywaniem i spożywaniem posiłków, po dotykaniu pieniędzy.
  6. Przechowywać żywność łatwo psującą się w niskiej temperaturze (szczególnie potrawy przygotowane z majonezem, ciasta z kremem, lody, produkty rozdrobnione). 
  7. Nie zamrażać powtórnie raz rozmrożonej żywności.
  8. Dokładnie myć owoce i warzywa.
  9. Dbać o czystość pomieszczeń i sprzętu kuchennego.
  10. Kupować żywność z wiadomego i pewnego źródła, sprzedawaną w sposób higieniczny i w odpowiednich warunkach.
  11. Przechowywać osobno surowce i produkty gotowe do spożycia (np. mięso i wędliny).
(WG)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

trutkatrutka

1 1

A Adam Michnik zatruwa coraz mniej. Jak podaje Związek Kontroli Dystrybucji Prasy, opracowane przez portal Wirtualnemedia.pl wskazują, że największy spadek sprzedaży spośród wszystkich dzienników zanotowała Gazeta Wyborcza.
GW zanotowała bowiem wynik gorszy o 21,55 proc. w stosunku do poprzedniego badania. Sprzedaż gazety wyniosła 65 279 egz.
Co to oznacza? kolejną redukcję, cięcia personalne i zamykanie mutacji. Czeka to i was ddt. szukajcie giedrysy roboty. Zmiencie prace i weżcie kredyt.

21:42, 14.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%