Zamknij

Kto zgarnął nagrodę marszałka? Oto laureaci!

21:00, 19.06.2018 RED Aktualizacja: 09:32, 21.06.2018
Skomentuj Marszałek Piotr Całbecki podczas święta województwa, fot. Adrian Chmielewski/k35photo/Urząd Marszałkowski w Toruniu Marszałek Piotr Całbecki podczas święta województwa, fot. Adrian Chmielewski/k35photo/Urząd Marszałkowski w Toruniu

Dziś na scenie plenerowej na Jordankach zostały rozdane nagrody marszałka. Kto znalazł się w tym gronie? Prezentujemy pełną listę laureatów wraz z uzasadnieniami.

KATEGORIA: GOSPODARKA

Nagrody otrzymują: 

Predrag Topić, właściciel firmy Renex (Włocławek) – za wyznaczanie standardów w światowej branży elektronicznej oraz podnoszenie kwalifikacji mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego w zakresie zaawansowanych technologii. Renex jest jedną z największych i najdłużej działających polskich firm, dostarczającą najnowsze technologie w zakresie produkcji i serwisu urządzeń elektronicznych, jedyną na polskim rynku firmą oferującą całościową obsługę w zakresie produkcji i serwisu urządzeń elektronicznych. Cechą wyróżniającą Renex jest prowadzenie szkoleń – firma jest jedynym Autoryzowanym Centrum Szkoleniowym IPC w Europie Środkowo-Wschodniej, kształcącym elektroników na najwyższym poziomie potwierdzanym powszechnie uznawanymi międzynarodowymi certyfikatami.

BIN Sp. z o. o (Aleksandrów Kujawski) – za całokształt działalności firmy. BIN to uznana w Polsce marka, specjalizująca się w produkcji urządzeń do przechowywania ziarna i przygotowania pasz. Nie zamyka się na inne potrzeby nowoczesnego gospodarstwa rolnego, wprowadzając do oferty nowe wyroby. BIN ciągle doskonali swoje produkty, korzystając z doświadczeń własnych i swoich klientów. Firma w ciągu 28 lat działalności otrzymała liczne nagrody w uznaniu pracy na rzecz unowocześniania rolnictwa, a silosy marki BIN są dziś stałym elementem w krajobrazie nie tylko polskiej wsi.

Wyróżnienia otrzymują:

Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny Sp. z o.o. – za całokształt pracy na rzecz rozwoju gospodarczego i promocji regionu.   

Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „Łuczniczka” Sp. z o.o. (Tuchola) – za całokształt działalności w branży cukierniczej. 

 

KATEGORIA: FUNDUSZE UNIJNE

Nagrody otrzymują: 

Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie i Lokalna Grupa Działania „Bory Tucholskie” – za realizację projektu „Zielona opieka – gospodarstwa opiekuńcze jako innowacyjna forma alternatywnych źródeł dochodu na obszarach wiejskich”. Gospodarstwa opiekuńcze są miejscem świadczenia usług społecznych dla osób starszych w oparciu o zasoby tradycyjnego gospodarstwa rolnego. W ramach projektu powstało 15 gospodarstw opiekuńczych dla 225 podopiecznych na terenie powiatów tucholskiego, brodnickiego, mogileńskiego, świeckiego i wąbrzeskiego. Podopiecznymi są osoby niesamodzielne, które korzystają ze wsparcia i zajęć przez 8 godz. dziennie, 5 dni w tygodniu (w grupach 3-8 osobowych). Realizacja projektu była możliwa dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Maksymiliana Kolbe w Grudziądzu – za utworzenie Domu Dziennego Pobytu w Grudziądzu. Utworzenie Domu Dziennego Pobytu w salach domu parafialnego było możliwe dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Z Domu Dziennego Pobytu korzystają osoby niesamodzielne, które ze względu na wiek, chorobę lub niepełnosprawność wymagają opieki lub wsparcia. Zostały utworzone 24 miejsca opieki, a pobyt grupy uczestników trwa 8 miesięcy. Organizacja pobytu uwzględnia indywidualne potrzeby, oczekiwania i zainteresowania uczestników, zapewnione są zróżnicowane formy wsparcia grupowego i indywidualnego, między innymi usługi fizjoterapeuty, psychologa, terapeuty zajęciowego, porady prawnika.
KATEGORIA: ROLNICTWO I ROZWÓJ OBSZARÓW WIEJSKICH

Nagrodę otrzymuje: 

Przedsiębiorstwo Rolno-Spożywcze Lech Rutkowski w Kałdusie (powiat chełmiński) – za produkcję wytwarzanego tradycyjnymi metodami oleju rzepakowego z Góry św. Wawrzyńca. Na początku lat 90. Lech i Małgorzata Rutkowscy zaczęli rozwijać swoje gospodarstwo w Kałdusie. W 2008 roku rozpoczęli produkcję oleju rzepakowego tłoczonego na zimno. Dziś tłoczą przeszło 12 tys. litrów rocznie, sprzedają go najlepszym restauracjom w kraju.  Firma prowadzi punkty sprzedaży w całej Polsce. Olej Rzepakowy z Góry Św. Wawrzyńca jest produkowany wyłącznie z niemodyfikowanych genetycznie odmian rzepaku. Powstaje w pobliżu Rezerwatu Przyrody Góra św. Wawrzyńca, wyłącznie z krajowego surowca najwyższej jakości. Olej został oznaczony prestiżowym godłem Gwarancji Najwyższej Jakości wydanym przez Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego. Zdobył także nagrodę na Festiwalu Smaku w Grucznie.

Wyróżnienia otrzymują: 

Żywność Ekologiczna BIO FOOD Sp. z o.o. (Ciechocin, powiat golubsko-dobrzyński) – za całokształt działalności w zakresie przetwórstwa owoców i warzyw ekologicznych.

Ampol - Merol Sp. z o.o. (Wąbrzeźno) – za całokształt działalności w zakresie dystrybucji środków do produkcji rolnej.


KATEGORIA: DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA I ZAANGAŻOWANIE NA RZECZ DRUGIEGO CZŁOWIEKA

Nagrodę otrzymuje:

Koło Grudziądzkie Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta – za wieloletnią działalność na rzecz osób bezdomnych i zagrożonych wykluczeniem społecznym. Działająca od 1993 roku organizacja niesie pomoc bezdomnym mężczyznom poprzez udzielanie schronienia, działalność resocjalizacyjną, udzielanie pomocy medycznej, socjalnej, prawnej, pomoc w reintegracji zawodowej i społecznej, przeciwdziałanie alkoholizmowi, narkomanii i hazardowi, prowadzenie terapii uzależnień. Schronienia udziela w ramach prowadzonych przez siebie ogrzewalni, noclegowni, schroniska i infirmerii, świadczącej usługi opiekuńcze dla chorych, bezdomnych mężczyzn, którzy nie wymagają hospitalizacji, ale ze względu na stan zdrowia nie są w stanie samodzielnie funkcjonować w schronisku. Prowadzi również łaźnię oraz mieszkanie chronione, w którym pensjonariusze przygotowują się do samodzielnego życia. Od 2004 roku, przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Grudziądzu, zajmuje się dystrybucją żywności dla około 2000 będących w trudnej sytuacji materialnej grudziądzan. Od 25 lat jest organizatorem Wieczerzy Wigilijnej dla 500 osób bezdomnych i ubogich.

Wyróżnienia otrzymują:

Danuta Grzyb, przewodnicząca Regionalnej Rady Koła Gospodyń Wiejskich, społeczniczka, animatorka – za organizację licznych imprez kulturalno-oświatowo-rekreacyjnych dla mieszkańców wsi w powiecie brodnickim i województwie kujawsko-pomorskim. 

Anna Renz oraz Ewa Frąckowiak, toruńskie działaczki społeczne – za realizację charytatywnej akcji „Za każdy uśmiech dziecka”, w ramach której odbywają się bożonarodzeniowe zbiórki zabawek, słodyczy i przyborów szkolnych dla najbardziej potrzebujących dzieci z Torunia.

Stowarzyszenie „Otwarte Umysły” – za całokształt działalności na rzecz dzieci i młodzieży niepełnosprawnej z gminy Barcin i powiatu żnińskiego.

Rypińskie Stowarzyszenie „Inicjatywa” – za rozwijanie idei wolontariatu oraz wspieranie uzdolnionej artystycznie i sportowo młodzieży i dzieci z powiatu rypińskiego.

Dorota Wilczura, dyrektor Placówki Opiekuńczo–Wychowawczej „Maluch” we Włocławku, przewodnicząca Stowarzyszenia „Daj Szansę” we Włocławku, szef Sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy we Włocławku, członek Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Placówek Opiekuńczo–Wychowawczych „Dla Naszych Dzieci” – za wieloletnią działalność na rzecz dzieci chorych i niepełnosprawnych oraz podopiecznych domów dziecka z Włocławka, Lubienia Kujawskiego i Brzezia. 

Wojciech Grześkowiak, wiceprezes i współzałożyciel Stowarzyszenia „Kucharze bez Granic”, członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Euro Toques Polska (Bydgoszcz) – za działalność charytatywną na rzecz dzieci i organizację festiwali kulinarnych.

 

KATEGORIA: INNOWACYJNE METODY STOSOWANE W ZAKRESIE ROZWOJU I PROMOCJI MIAST I OBSZARÓW WIEJSKICH

Nagrody otrzymują: 

Gmina Brześć Kujawski (powiat włocławski) – za rozwój terenów inwestycyjnych wchodzących w skład Brzeskiej Strefy Gospodarczej. Rozwój terenów inwestycyjnych i wzrost gospodarczy to jedne z priorytetów działalności brzeskiego samorządu. Wyróżnikami tego miejsca są dobrze przygotowane tereny pod inwestycje, lokalizacja w sąsiedztwie kluczowych szlaków komunikacyjnych, przychylny klimat dla biznesu i ulgi podatkowe dla firm. Czynniki te są istotnym magnesem przyciągającym biznes, co przekłada się na szanse na aktywizację i wzmocnienie lokalnej gospodarki, zwiększenie poziomu konkurencyjności i innowacyjności regionu. Dziś Brzeska Strefa Gospodarcza to 25 ulokowanych w niej podmiotów gospodarczych, ponad 70 hektarów sprzedanych gruntów, blisko 50 hektarów będących w trakcie negocjacji, 4000 deklarowanych miejsc pracy. 

Gmina Cekcyn (powiat tucholski) – za realizowanie przez samorząd gminy aktywnej i innowacyjnej polityki rozwoju. Zakłada ona aktywny udział środowisk społeczno-zawodowych, gospodarczych i lokalnych w szeroko pojętym procesie zarządzania jednostką terytorialną, Liczne inicjatywy społeczno-organizacyjne władz gminy, budując silną i współpracującą wspólnotę lokalną, przekładają się na podniesienie jakości życia mieszkańców i zwiększenie atrakcyjności gminy w wymiarze społeczno-gospodarczym i turystycznym. Ważnym aspektem działań jest umiejętne i racjonalne wykorzystywanie istniejących potencjałów wewnętrznych i walorów środowiska przyrodniczego. Władze gminne są otwarte na debatę publiczną, a w budowanie potencjału gminy angażują licznych partnerów społeczno-gospodarczych. Dzięki temu gmina Cekcyn jest przykładem realizacji idei partycypacji społecznej, umożliwiającej włączenie wszystkich zainteresowanych w proces zarządzania jednostką samorządu terytorialnego. 

 

KATEGORIA: NAUKA, BADANIA NAUKOWE, POSTĘP TECHNICZNY

Nagrody otrzymują: 

Dr hab. Ireneusz Grulkowski, Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – za opracowanie dotyczące budowy nowej generacji tomografów optycznych OCT. Zespół pod kierownictwem dra hab. Ireneusza Grulkowskiego opublikował pracę na ten temat w czasopiśmie ,,Optica” (we współpracy z zespołem prof. Pablo Atrala z Uniwersytetu w Murcji [Hiszpania]). Po raz pierwszy przedstawiono w niej możliwości obrazowania zarówno przedniej, jak i tylnej części oka ludzkiego za pomocą tego samego urządzenia. To nowatorskie podejście umożliwiło również pomiar odległości wewnątrzgałkowych w oku ludzkim. Pozwoli to na rozwój urządzeń okulistycznych nowej generacji, które będą charakteryzowały się szeroką funkcjonalnością. 

Zespół w składzie: prof. dr hab. inż. Mariusz Kaczmarek, prof. nadzw. dr hab. inż. Marek Macko, dr inż. Dariusz Mikołajewski, mgr Zbigniew Szczepański (wszyscy: Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy), prof. dr hab. Aleksander Goch, dr Emilia Mikołajewska (wszyscy: Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) – za opracowanie drukowanego w technologii 3D egzoszkieletu pasywnego dla dzieci z osłabieniem sił kończyn górnych. To unikalne w skali krajowej i światowej urządzenie, wymagające integracji wiedzy oraz badań interdyscyplinarnych w nowych dziedzinach. Jego wdrożenie na masową skalę będzie nie tylko ważną innowacją społeczną, pozwalającą na zapobieganie wielu nieprawidłowościom w rozwoju dzieci i rozwinięcie pacjentom ich wrodzonego potencjału. W szerszym kontekście osiągnięcie jest dowodem na poprawność koncepcji interdyscyplinarnych badań międzyuczelnianych pomiędzy Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego i Collegium Medicum UMK.

Wyróżnienia otrzymują:

Marek Rauchfleisz, uczeń kl. VII Szkoły Podstawowej Towarzystwa Salezjańskiego w Toruniu – za innowacyjny wynalazek telefonu komórkowego specjalnego przeznaczenia TeKoSp, dedykowanego osobom niedowidzącym po operacjach oczu, w podeszłym wieku. 

Polskie Towarzystwo Balneologii i Medycyny Fizykalnej z Ciechocinka 9powiat aleksandrowski) – za wydanie pierwszego tomu (część ogólna) Wielkiej Księgi Balneologii Medycyny Fizykalnej i Uzdrowiskowej, pierwszej tak obszernej publikacji poświęconej problematyce lecznictwa uzdrowiskowego.

 

KATEGORIA: EDUKACJA

Nagrody otrzymują: 

Jan Myrcha, nauczyciel w Zespole Szkół nr 1 w Toruniu – za aktywizowanie młodych ludzi do działań społecznych i propagowanie postaw patriotycznych. Janusz Myrcha w swej pracy pedagogicznej popularyzuje wśród młodzieży zagadnienia związane z obronnością państwa, wojskowością i wartościami żołnierskimi. Jest twórcą i opiekunem klas mundurowych, jego uczniowie współorganizują uroczystości patriotyczne w regionie i aktywnie w nich uczestniczą. Organizuje dla uczniów wiele pozaszkolnych inicjatyw, np. obozy szkoleniowe dla klas mundurowych, zawody strzeleckie, owocnie współpracując przy tym z uczelniami wojskowymi i promując wśród młodych ludzi ochotnicze formy służby wojskowej. 

1. Szczep Harcerski ,,Błękitna Jedynka” z Górska (gmina Zławieś Wielka, powiat toruński) – za działalność wychowawczą młodzieży poprzez pracę i zabawę. Podczas dwudziestu lat działalności Szczep angażował się w wiele akcji mających na celu kształtowanie prawidłowych postaw i edukację młodzieży w różnych dziedzinach. Podstawę pedagogiczną organizacji stanowią programy przeciwdziałania uzależnieniom, harcerze uczestniczą też w programach propagujących bezpieczną jazdę i właściwe zachowanie na drodze. Organizują i uczestniczą w uroczystościach historyczno-rocznicowych, między innymi przy Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku, współpracują z kombatantami z terenu gminy oraz instytucjami samorządowymi. Szczep uczestniczy w wydarzeniach kulturalnych mających charakter tradycjonalny np. Dożynki Gminne czy Noc Świętojańska. Dodatkowo harcerze uczą się tradycji i budują swoją wiarę poprzez czynny udział i zaangażowanie w życie parafii w Górsku i Przysieku. Pomagają również miejscowej ludności - podczas zagrożenia powodziowego w Czarnowie w 2010 roku harcerze pomagali strażakom i policji budować tamę. 

Wyróżnienia otrzymują:

Krystyna Bieniek, nauczyciel-bibliotekarz w Kujawsko-Pomorskim Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Nr 2 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Słyszącej i Niesłyszącej im. gen. Stanisława Maczka w Bydgoszczy – za całokształt pracy pedagogicznej, działania podejmowane na rzecz wychowanków ośrodka i środowiska osób z wadą słuchu: czytelnicze projekty szkolne na ich rzecz, prowadzenie izby pamięci patrona ośrodka, gen. Stanisława Maczka.

Zbigniew Zygora, nauczyciel w II Liceum im. Marii Konopnickiej w Inowrocławiu – za całokształt działalności dydaktyczno-wychowawczej, opracowanie i realizację autorskich programów nauczania służących doskonaleniu pracy z uczniem zdolnym i realizację projektów edukacyjnych wpływających na rozwój szkoły. 

Karina Caban, wicedyrektor w Szkole Podstawowej nr 23 we Włocławku – za szczególne osiągniecia w pracy wychowawczej, dydaktycznej i opiekuńczej oraz sukcesy wychowanków w konkursach przedmiotowych z języka angielskiego. 

 

KATEGORIA: KULTURA

Nagrody otrzymują:

Ks. Adam Ceynowa, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chełmnie – za opiekę konserwatorską nad kościołami w Świerczynkach (powiat toruński) i Chełmnie. Ks. Adam Ceynowa w latach 2004-2015 był proboszczem parafii św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Świerczynkach. W tym czasie, wykorzystując dotacje zewnętrzne doprowadził do całkowitego odnowienia kościoła oraz wpisania jego wyposażenia do wojewódzkiego rejestru zabytków. Po przejęciu w 2015 roku probostwa parafii pw. Najświętszej Marii Panny w Chełmnie intensywnie pracuje nad odnawianiem i przywracaniem do życia religijnego i kulturalnego wszystkich pięciu zabytkowych gotyckich kościołów, znajdujących się na terenie parafii. 

Marcin Sauter, reżyser, scenarzysta, operator filmów dokumentalnych, fotografik (Bydgoszcz) – za realizację znakomicie przyjętego przez krytyków i widzów filmu dokumentalnego „Żalanasz-pusty brzeg”. Tytułowy Żalanasz to miasto portowe nad częściowo wyschniętym jeziorem Aralskim. Miejsce pomiędzy wielką wodą i rozległą pustynią, niegdyś dobrze prosperujące ogniwo gospodarki sowieckiej, dzisiaj zaledwie cień dawnej świetności. W obiektywie Marcina Sautera Żalanasz to jednak nie tylko sugestywne krajobrazy, lecz przede wszystkim losy ludzi, którzy zainwestowali tutaj swoje życiowe nadzieje i oczekiwania, a teraz pozostało im trawić swoją samotność pośród ruin statków oraz portowych żurawi.

Wyróżnienia otrzymują:

Biblioteka Miejska im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu – za aktywne współtworzenie kulturowego pejzażu Inowrocławia. 

Gmina Miasto Wąbrzeźno – za inicjatywę i wsparcie budowy nowoczesnej siedziby Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wąbrzeźnie.

Piotr Salaber i ksiądz Sylwester Wawrzyński (Bydgoszcz)  – za stworzenie oratorium „Non omnis moriar. We mnie jest miejsce spotkania”, którego wykonania uświetniły ustanowienie św. Jana Pawła II patronem województwa kujawsko-pomorskiego.

Wiesław Trzeciakowski, poeta, publicysta historyczny, krytyk literacki, tłumacz języka niemieckiego (Bydgoszcz) – za niezwykle bogatą czterdziestoletnią działalność literacką.

Agnieszka Płoszajska, aktorka, reżyserka; Aleksandra Lis, aktorka – za działalność w Kujawsko-Pomorskim Impresaryjnym Teatrze Muzycznym w Toruniu, ze szczególnym uwzględnieniem realizacji monodramu „Jutro będzie za późno”. 

Ks. Stanisław Waszczyński, emerytowany, wieloletni proboszcz i kustosz bazyliki katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włocławku – za troskę o dobra kultury i całokształt działalności duszpasterskiej.

Prof. dr hab. Hanna Michalak, prorektor do spraw artystycznych Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy ­– za całokształt dorobku artystycznego, dydaktycznego i naukowego.

Iwona Chmielewska, ilustratorka, pisarka (Toruń) – za osiągnięcia na szczeblu międzynarodowym w dziedzinie książki ilustrowanej.

 

KATEGORIA: OCHRONA ZDROWIA

Nagrody otrzymują:

Dr hab. n. med. Andrzej Igor Prokurat, chirurg dziecięcy – za leczenie nowotworów dziedzicznych u dzieci z uwzględnieniem profilaktycznego usunięcia narządu, w którym ma rozwinąć się w przyszłości nowotwór. W Polsce leczeniem nowotworów dziedzicznych, z uwzględnieniem profilaktycznego usunięcia zdrowego narządu, w którym ma rozwinąć się w przyszłości nowotwór, zajmują się nieliczne pediatryczne ośrodki kliniczne oraz ośrodki dla dorosłych. Jednym z nich jest Oddział Chirurgii Dziecięcej Wojewódzkiego Szpitala  Dziecięcego w Bydgoszczy, w którym w latach 2016-2017 na dr hab. n. med. Andrzej Igor Prokurat wykonał dziesięć zabiegów operacyjnych u sześciorga dzieci z nowotworami dziedzicznymi. 

Dr n. med. Jacek Piątkowski, dr hab. n. med. Jacek Szeliga,  dr n. med. Mariusz Nowak, dr n. o zdrowiu Ewa Sztuczka, prof. dr hab. n. med. Marek Jackowski (zespół lekarzy oraz pielęgniarka instrumentariuszka Kliniki Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Onkologicznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. L. Rydygiera w Toruniu) – za wprowadzenie nowatorskiej metody leczenia odbytnicy TaTME. Zespół chirurgów Kliniki Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Onkologicznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu wykonał 11 marca 2015 roku, jako pierwszy w Polsce zabieg TaTME (transanal total mesorectal excision), czyli nowy dostęp w leczeniu operacyjnym raka odbytnicy. Toruń jest obecnie jedynym ośrodkiem w kraju i jednym z nielicznych na świecie, który przeprowadza te zabiegi na większą skalę. Do tej pory zostało wykonanych aż 46 operacji.

Wyróżnienia otrzymują:

Prof. dr hab. n. med. Wojciech Zegarski, lekarz specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej, kierownik Katedry Chirurgii Onkologicznej Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy, koordynator Oddziału Chirurgii Onkologicznej Centrum Onkologii im. Prof. F. Łukaszczyka w Bydgoszczy; dr n. med. Maciej Nowacki, lekarz, adiunkt w Katedrze Chirurgii Onkologicznej Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy – za stworzenie Programu Dootrzewnowej Podciśnieniowej Chemioterapii Aerozolem, jako nowej nadziei w walce z zaawansowanym stadium rakowatości otrzewnej.

Dr n. med. Anna Wojtaszek – za pomysł i współorganizację Oddziału Geriatrii Samodzielnego Publicznego Wielospecjalistycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Bydgoszczy.

 

KATEGORIA: SPORT

Nagrody otrzymują:

Firma One Sport Sp. z o.o. (Toruń) – za organizację i promocję Mistrzostw Europy na żużlu. Firma powstała w 2008 r. w Toruniu, od początku działalności zajmuje się marketingiem sportowym oraz organizacją eventów, głównie w sporcie żużlowym. Od 2013 r. firma jest wyłącznym organizatorem oraz promotorem cyklu Mistrzostw Europy na żużlu – Speedway European Championship. Wydarzenie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem kibiców oraz telewidzów - wszystkie transmisje łączenie z powtórkami śledziło 29 milinów osób na świecie. W roku 2013 firma One Sport reaktywowała zawody „Eurosport Speedway Best Pairs”.

Iga Baumgart-Witan, lekkoatletka Budowlanego Klubu Sportowego Bydgoszcz – za sukcesy sportowe w 2017 roku. Iga Baumgart-Witan jest podstawową zawodniczką lekkoatletycznej sztafety 4x400 metrów. Największe sukcesy sztafety to: brązowy medal na mistrzostwach świata w Londynie, srebrny medal na Mistrzostwach Świata Sztafet w Nassau, złoty medal halowych mistrzostw Europy w Belgradzie. Iga Baumgart-Witan była nominowana w plebiscycie „Przeglądu Sportowego” w kategorii „Najlepszy sportowiec 2017 roku”.

Wyróżnienia otrzymują:

Jerzy Zieliński, prezes Lipnowskiego Klubu Sportowego „Jastrząb” w Lipnie – za upowszechnianie sportu motocrossowego w regionie i kraju.

Aleksander Opaczewski, selekcjoner reprezentacji Polski kobiet niesłyszących w piłce nożnej, Adam Szulc, asystent trenera reprezentacji Polski kobiet niesłyszących w piłce nożnej (Bydgoszcz) – za doprowadzenie w 2017 r. reprezentacji Polski kobiet niesłyszących w piłce nożnej do wicemistrzostwa olimpijskiego podczas XXIII Letnich Igrzysk Olimpijskich Niesłyszących w „Deaflympics” w tureckim Samsun.

Stefan Janeczek, prezes Klubu Wioślarskiego „Gopło” Kruszwica (powiat inowrocławski) – za organizację wioślarskich zawodów krajowych i międzynarodowych.

 

KATEGORIA: OCHRONA ŚRODOWISKA NATURALNEGO

Nagrodę otrzymuje:

Dr Lucjan Rutkowski, pracownik Katedry Geobotaniki i Planowania Krajobrazu na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – za całokształt działalności naukowo-badawczej i edukacyjnej, ze szczególnym uwzględnieniem osiągnięć w dziedzinie dokumentowania oraz popularyzacji zasobów i walorów przyrodniczych terenu województwa kujawsko-pomorskiego. Laureat jest popularyzatorem ochrony przyrody i przyrodoznawstwa, uczestnikiem wielu audycji i telewizyjnych programów popularno-naukowych, wieloletnim organizatorem olimpiady biologicznej. Jest także współtwórcą opracowania „Rezerwat Biosfery Bory Tucholskie: Formularz Nominacyjny”, członkiem Rady Społeczno-Naukowej Nadwiślańskiego Parku Krajobrazowego, a także Wdeckiego Parku Krajobrazowego. Przewodniczył zespołowi, który opracował „Raport dotyczący weryfikacji przebiegu granic oraz zmiany katalogu zakazów obowiązujących na wyodrębnionych częściach obszaru Krajeńskiego Parku Krajobrazowego”. Odnalazł i udokumentował stanowiska gatunków roślin uznanych za wymarłe, zapewnił też ochronę „ex situ” ginących gatunków roślin z terenu Pomorza i Kujaw w ogrodzie botanicznym UMK w Toruniu.

Wyróżnienia otrzymują:

Ewa Turska, dyrektor Przedszkola Niepublicznego Ludzikowo i wicedyrektor Przedszkola Niepublicznego „Tęcza” w Bydgoszczy – za upowszechnianie edukacji przyrodniczo-ekologicznej w ramach projekt edukacyjnego „Leśna Skrzynia Skarbów”, realizowanego od 2009 roku w bydgoskich przedszkolach i szkołach podstawowych.

Józef Drzazgowski, prezes Stowarzyszenia Ekologicznego Eko-Przyjezierze (gmina Jeziora Wielkie, powiat mogileński) – za działalność na rzecz ochrony cennych przyrodniczo obszarów Pojezierza Gnieźnieńskiego, jeziora Gopło oraz Ostoi Nadgoplańskiej.

Gmina Grudziądz – za inicjatywę powołania Parku Krajobrazowego Góry Łosiowe.


KATEGORIA: BUDOWA SPOŁECZEŃSTWA OBYWATELSKIEGO

Nagrody otrzymują:

Radio GRA Toruń – za całokształt działalności informacyjnej i działań na rzecz budowania regionalnej tożsamości. Radio GRA, które w 2018 roku obchodzi jubileusz 25-lecia działalności, jest najpopularniejszą rozgłośnią radiową w Toruniu. Swoim słuchaczom serwuje nie tylko dobrą muzykę, ale także aktualne serwisy informacyjne oraz ciekawe audycje, z których wiele dotyczy życia społecznego, kulturalnego i gospodarczego województwa kujawsko-pomorskiego. Rozgłośnia na bieżąco informuje mieszkańców regionu o najważniejszych wydarzeniach w regionie, aktywnie promuje województwo kujawsko-pomorskie, integruje mieszkańców i kształtuje regionalną tożsamość. 

Lokalna Grupa Działania „Bory Tucholskie”, zespół projektowy realizujący projekt „Bory Tucholskie dla Seniora” (Michał Bucholz, Magdalena Kurpinowicz, Karol Gutsze) – za realizację projektu aktywizacji osób starszych „Bory Tucholskie dla Seniora”. Realizacja projektu pozwoliła na przygotowanie 20 osób w wieku 60+ do pełnienia roli profesjonalnych przewodników terenowych po Borach Tucholskich. 140 godzin bezpłatnego, profesjonalnego kursu przewodnickiego oraz 6 wyjazdów terenowych pozwoliło zainteresowanym zdobyć lub pogłębić wiedzę niezbędną przewodnikowi terenowemu do oprowadzania wycieczek. Projekt zaktywizował społeczność seniorów w Borach Tucholskich i zachęcił ją do dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem z szerokim gronem osób w podobnym wieku. Wykreował też ofertę przeznaczoną specjalnie dla osób starszych. Był to modelowy przykład kreowania i wspierania inicjatywy lokalnej społeczności, stanowiący innowacyjną formę komunikacji społecznej.

Wyróżnienie otrzymuje:

Fundacja Archipelag Inicjatyw – za realizację projektu „Kamienica Inicjatyw”, aktywizującego toruńskich seniorów i rodziny wielodzietne. 

 

KATEGORIA: PROMOCJA WOJEWÓDZTWA

Nagrodę otrzymuje: 

Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego  imienia Zygmunta Kwiatkowskiego w Golubiu-Dobrzyniu – za organizację imprez kulturalnych i historycznych oraz opiekę nad Zamkiem w Golubiu-Dobrzyniu. Oddział PTTK w Golubiu-Dobrzyniu  powstał w marcu 1964 roku i od tego czasu na golubskim zamku prowadzi muzeum regionalne oraz organizuje liczne imprezy, w tym Wielki Międzynarodowy Turniej Rycerski, najstarszą tego typu imprezę w Polsce, którą corocznie odwiedzają tysiące turystów z całego kraju. Oprócz turnieju rycerskiego oddział PTTK organizuje konkursy krasomówcze, bale kostiumowe, zawody sportowe, wystawy sztuki, koncerty i wiele innych, czyniąc Zamek w Golubiu-Dobrzyniu obowiązkowym punktem na turystycznej mapie regionu. Nie byłoby to możliwe bez stopniowej odbudowy zamku, częściowo ze środków własnych, częściowo pozyskując dofinansowane z zewnątrz. 

Wyróżnienia otrzymują: 

Stowarzyszenie Rider's Club Inowrocław – za działania na rzecz upowszechniania turystyki motocyklowej w kraju i regionie oraz pracę propagującą bezpieczeństwo ruchu drogowego.

Orkiestra Dęta Chełmińskiego Domu Kultury – za 45-letnią działalność na rzecz promocji województwa poprzez organizację Ogólnopolskiego Festiwalu Amatorskich Orkiestr Dętych w Chełmnie oraz liczne występy na festiwalach i przeglądach w kraju i za granicą.

Polskie Radio Pomorza i Kujaw S.A. – za realizację audycji promujących walory turystyczno-krajoznawcze  województwa kujawsko-pomorskiego.

Stowarzyszenie „Zielona Lipa” (Lipno) – za organizację imprez sportowych (Lipa MTB Maraton) oraz muzycznych (Koncert na Łące, Festiwal Lipa).

Zespół QYAVY (Toruń) – za wydanie debiutanckiej płyty, organizację trasy koncertowej oraz udział w nagraniu świątecznej piosenki „Gdy pada śnieg”, promujących region.

Koło Gospodyń Wiejskich w Chrostkowie (powiat lipnowski) – za reprezentowanie województwa kujawsko-pomorskiego na dożynkach prezydenckich w Spale we wrześniu 2017 r.

 

WYRÓŻNIENIE SPECJALNE OTRZYMUJE:

Centrum Szkolenia Sił Połączonych (Joint Force Training Centre, Bydgoszcz) ­– za podniesienie rangi województwa kujawsko-pomorskiego jako ważnego ośrodka szkoleniowego w strukturze NATO. Bydgoszcz jest jedynym miastem w Polsce, w którym swoją siedzibę mają instytucje Sojuszu Północnoatlantyckiego. Obecnie w kompleksie przy ul. Szubińskiej znajdują się cztery NATO-wskie ośrodki.  Najstarszą z nich jest założone w 2004 roku Joint Force Training Centre. Bydgoski ośrodek jest jednym z zaledwie dwóch centrów szkoleniowych NATO na świecie - drugi działa w Norwegii (Stavanger). W centrum pracuje ponad 160 oficerów, podoficerów i pracowników cywilnych NATO. Rokrocznie organizuje szereg szkoleń i kursów dla oficerów i podoficerów Sojuszu – w efekcie w ciągu roku przyjeżdża do Bydgoszczy kilka tysięcy osób z całego świata.

(RED)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%